fonradar

Yevmiye Defterinde Kapanış Tasdikinden Sonra İşlem Yapılabilir mi ?

muku82

Katkı Sunan Üye
Merhabalar,

Noter' den 2013 yevmiye defterlerimizin kapanış tasdik işlemini yaptırmış bulunmaktayız. Sene sonu işlemleri sonucunda 3-4 yevmiye kaydı eklememiz gerektiğini fark ettik. Bu yevmiye maddeleri kapanış tasdikinden sonra yevmiye defterine kayıt edilebilir mi ? Kayıt ediliyor ise nasıl bir yol izlenmelidir?

Not: Noter yeni bir kapanış tasdiki yapılamayacağını söylüyor. Noterde yapılması gereken herhangi bir işlem var mıdır?

Sayın muku82,

Yapacağınız işlemi tam detaylı açıklarmısınız yevmiye kaydına ekleyeceğiniz işlem nedir ?
Fatura girişi mi yapmak istiyorsunuz yapacağınız işlem her ne ise tarihi nedir ?

İyi Günler.

Değerlemeler ile ilgili kayıt eklenecek. Yıl sonu kapanış fişleri değişecek. Yapılacak kayıtlar 31.12.2013 tarihlidir.

Yardımlarınızı rica ediyoruz.

Bence, gelir ve kurumlar vergisi beyannamelerinin düzeltilmesi gerekir.

VUK madde 3/b
[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica]Vergilendirmede vergiyi doğuran olay ve bu olaya ilişkin muamelelerin gerçek mahiyeti esastır.

VUK madde 3/b hükmü ile bağlanan işlemlerin gerçek mahiyeti,
Muhasebe ilkelerine göre özün önceliği ilkesi göz önüne alınması gerekir.
[/FONT]
Bu işlemi mali idareye bildirmek gerekir.

İyi Günler.

Sayın muku82,

Kapanış tasdiki yapılmasının temelinde usul esaslarının doğru uygulandığının ispatı yatar. Yani defterler yasada öngörülen süreler içinde yazıldımı yazılmadımı ? (TTK çerçevesinde) Bu nedenle kapanış tasdikinden sonra gerekli kayıtların yapılmasında yada hataların düzeltilmesinde hiçbir mahsur yoktur. Mutabakat sonuçlarında fatura düzeltmesi değerleme, amortisman her ne olursa. Kurumlar vergisi beyannamesini de vermedinizse de çok daha kolay, bir sorun yok. Verdinizse dahi hala süreniz var ve düzeltme yapabilirsiniz hiçbir ceza olmaksızın. Sadece Geçici vergi beyannamenizde gerçekleşecek farkın % 10 sınırları içinde olup olmadığına dikkat etmeniz gereklidir.

Sayın Merkür2,

Demiral dostum benden önce yazmış. Ama bende cevaplıyayım. Demiral'a katılıyorum. eminim.

Kapanış onay tarihi 03/2014 ayı ise ve sonrasında 31/12/2013 tarihi verilerek kayıt yapılır ise (incelemede) kayıt nizamına uymamakdan ceza kesilir. (tabii görmezden gelinmez ise.)

Sayın merkür2,

Ben yorumumu yazarken konunun TTK ile ilgili olduğunu özellikle yazmıştım. Kapanış tastiğinin Vergi Yasaları ile ilgisi yok. Vergi yasasında yer almıyorsa bir konu usul yasalarının da uygulanmasına imkan yoktur. Hoş kapanış tastiğinin olmaması ile ilgili TTK çerçevesinde de bir ceza maddesi yok. Ancak mahkemeye giderseniz lehte delil teşkil etmediği kaydını düşerler. O dahi çeşitli durumlara göre değişir.

Sayın merkür2,

Ben yorumumu yazarken konunun TTK ile ilgili olduğunu özellikle yazmıştım. Kapanış tastiğinin Vergi Yasaları ile ilgisi yok. Vergi yasasında yer almıyorsa bir konu usul yasalarının da uygulanmasına imkan yoktur. Hoş kapanış tastiğinin olmaması ile ilgili TTK çerçevesinde de bir ceza maddesi yok. Ancak mahkemeye giderseniz lehte delil teşkil etmediği kaydını düşerler. O dahi çeşitli durumlara göre değişir.

Evet böyle oluyor . Bazı durumlarda mahkeme lehde olarak kabul ediyor. Bazı mahkemeler ise etmiyor.

Son yazdığımı bir kez daha okuyunuz. Orada beyannameden bahsetmiyorum.

Sayın merkür2,

İlgili link'i bir önceki mesajlarımızda yazışmış olduğumuz beyannamelerin düzeltilmesi mesajlarının sabitliği için göndermiştim.

Sizin son gönderdiğinizi okuduğumda şöyle bir şey diyebilirim.

Gelir ve Kurumlar vergisi beyannameleri verilmiş olabilir.Yevmiye defterine kapanış kaydı yapılmış defter yazdırılmış olabilir.Ters yevmiye kaydı ile kapanış kaydı iptal edilerek yani defter yeniden açılır belge kaydı yapılır tekrar kapanış kaydı ile defter yazılabilir.

Yukarıda belirttiğim işlem defter kayıtlarına fatura girişi olmuş olsaydı KDV indirimi söz konusu olacağı için tespiti kolay olurdu ve incelemeye sevk edilirdi.Mükellef YMM iel tam tasdik sözlemesi yapması ve düzeltmeyi tam tasdik yapan YMM tarafından rapora bağlanması olması durumunda incelemeye sevk dahi olmaz.YMM raporları inceleme raporu sayıldığı için bu işlemide,

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica][h=1]20 SERİ NO'LU SM, SMM VE YMM KANUNU GENEL TEBLİĞİ[/h][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica]d) 5 sıra numaralı Genel Tebliğ ile Kurumlar Vergisi Kanununun 8 inci maddesi ve geçici 18 inci maddesinde yer alan istisnalar nedeniyle yararlanılan istisna tutarları ile 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 39 uncu maddesine göre kurum kazancından indirilen kazanç ve iratlarının tasdiki.[/FONT]

[/FONT]bölümünde yapılan açıklamalara bağlaması halinde geçerli olurdu.

İyi Günler.