fonradar

Yevmiye defterine yansıtılmayan tutar direk zimmet olarak değerlendirilir mi?

Pln

Şirket muhasebe defteri ile banka kayıtları arasında yapılan mutabakat çalışmasında, şirket nam ve hesabına çekilen bir kredinin yevmiye defterine yansıtılmadığı tespit edilmiş ise; kabul edilebilir bir açıklama da yapılmamışsa, ancak temsil ve ilzama yetkili kişinin şahsi hesaplarına bakılamıyorsa yani emniyeti suistimal de geçen " kendisinin veya başkasının yararına kullandığı" hususu da tespit edilemiyorsa burada sorumluluk nasıl doğar. ispat külfeti temsil ve ilzama yetkili şahısta değil midir? kredi şirket nam ve hesabına çekildi ise nasıl olsa şirket krediyi bankaya er geç yatıracaktır mantığıyla mı hareket edilir.?

kişinin parayı zimmetine geçirdiği belli değil ama sonuçta para da muhasebe girmemiş. yargının bu hususlarda verdiği kararlar nedir? teşekkür ederim.

Ynt: Yevmiye defterine yansıtılmayan tutar direk zimmet olarak değerlendirilir mi?

Burdaki sorunu tam olarak anlamadım
bi kere şirket adına çekilecek kredi banka tarafından şirketin hesabına aktarılır
Şirket hesap ekstresine bakıldığında da çekilen kredinin kime ödendiği veya kime gittiği gözükür
ayrıca deftere kayıt edilmediğinde hesaplarda cari olarak eksiklik olur
normal ekstre alınıp kayıtların düzeltilmesi gerekir

Ynt: Yevmiye defterine yansıtılmayan tutar direk zimmet olarak değerlendirilir mi?

apaçi sorum tam şu:
şirket müdürü yansıtmamış. ama kendi hesabına da geçirdiği tespit edilmiyor.

gel öde deniyor cevap vermiyor.
suç duyurusu olsa emniyeti suistimal denir zira kendisine devfredilen şirket tüzelkişiliği hesabına namına çekilen bir kredi var.

ama muhsabeciler şirketten krediyi o alsada kredi şirkete çekilmiş. banka şirketten tahsil edebilir, şirketin zararına bir durum söz konusu değil diyorlar. zira aş.'de yöneticilerin sorumluluğu çekilen sermaye tutarı ile mahdut vs. birgün illa ki şirket krediyi öder diye bugun nereye kullanıdılığı tevsik edilemeyen paranın hesabını soramayacak mıyız ?
mahkemeler zimmet ve gk kullanmaya zor karar veriyor tamam da burada durum farklı adam açıklayamıyor parayı. savcıya anlatsa olmaz mı derdini?
örnek yargı kararları yok mudur bu hususta. illa paranın zimmete geçirildiğini mi ispatlıycaz şahsi hesaplarına bakarak. ? şahsi hesabında yok ama şirket kasa ve muhasebe sisteminde de yok. muhasebeciler diyor ki : adam unutmuşum aktarmayı şirkete der işin içinden çıkar diyorlar

Nasıl bilinemiyor ?
Şirket hesap ekstresi alınır ve nereye gittiği gözükür
ayrıca şirket müdürü sorumlu olur ve mahkemeden tazminat dahil suç duyurusunda bulunulur
Müdür diye kendi aklına göre parayı zimmetine geçirebilir mi varmı böyle bişey
Ortaklar yada Yönetim kuruluna veya A.Ş. dediğinize göre genel kurulda hesaplar onaylanmaz
Dediğim gibi suç duyurusu yapılır hakkında dava açılır
İnsanlar yada Tüzel kişilikler hile yapabilir veya hırsızlık yapabilir yada anlaşmazlığa düşebilirler eğer işin içinden çıkılamazsa
bu konuda son sözü mahkemeler söyler
Birisi hırsızlık yapıp ben yapmadım derse nasıl mahkum edebiliriz ki ancak mahkemeye verir mahkeme karar verir
Başka yapacak bişey yoktur

Soru net anlaşılmıyor. Şirket anonim ise zaten sorumlu olan Yönetim Kuruludur. Yönetim kurulu bir şahsı müdür atayıp imza ve ilzam yetkisi verdi ise dışarıya karşı yine yönetim kuurlu sorumludur. Ancak başka sorumllular varsa zimmet, ihmal vb onlara rücü eder.

Bu işler ancak yasal platformda çözümlenecek konulardır. İlgili mahkeme defterlerin, kayıtların , borç alacak durumlarının incelenmesi için bilirkişi veya kişiler atar. Onların yapacağı detaylı incelemeler sonucunda bir karara varılabilir.