zirve

Yevmiye Defterinin Kapanış Tasdik Süresi

Üyelik
24 Şub 2013
Mesajlar
9
Konum
istanbul
1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren Yeni Türk Ticaret Kanunun 64. Maddesinde Yevmiye Defterinin ve A.Ş. Yönetim Kurulu Karar Defterinin kapanış tasdiki, hesap döneminin üçüncü ayının (Normal hesap dönemlerinde 31/Mart) sonuna kadar yapılacağı belirtilmiştir.

TBMM kabul edilen Yasa ile yevmiye defterlerinin kapanış onayı; hesap döneminin ALTINCI ayının (Normal hesap dönemlerinde 30/HAZİRAN ) sonuna kadar yapılacağı şeklinde değiştirilmiştir.

Türk Ticaret Kanununun 64 üncü maddesinde yapılan değişiklikle Yevmiye defterinin üçüncü aya (MART) kadar olan kapanış onay tarihi altıncı aya (HAZİRAN) uzatılmıştır.


Bu yıl yapılacak defter kapanışlarında da bu hükmün uygulanabilmesi için 01/01/2013 geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girecektir.

Bu hükme göre, 2012 YILI YEVMİYE DEFTERİNİN Kapanış onayı 30/HAZİRAN/2013 tarihine kadar yaptırılacaktır.

2012 yılına ilişkin A.Ş. Yönetim Kurulu Karar defterinin kapanış onayı ise bu yıl için Mart/2013 ayının sonuna kadardır.

Diğer taraftan A.Ş Yönetim Kurulu Karar defterlerinin kapanış tasdiki bundan böyle, hesap döneminin birinci ayının (Normal hesap dönemlerinde 31/Ocak) sonuna kadar yapılacağı şeklinde değiştirilmiştir.
2013 yılına ilişkin A.Ş. Yönetim Kurulu karar defterinin kapanış onayı 31/Ocak/2014 olacaktır.
 

merihs12

Katkı Sunan Üye
Üyelik
30 Ocak 2008
Mesajlar
776
Konum
kocaeli
sadece sermaye şirketlerine ait yevmiye defterleri değil mi? şahış bilançolar bu işe dahil değil?????
 

a.makineci

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
2,065
Konum
Bozüyük - BİLECİK
Merhaba ;

Şahıs firmaları da kapsam dahilindedir.

Denizli SMMMO 'dan Alıntı ' Alıntı:
6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun 64. maddesine göre tutulan Yevmiye Defterlerinin kapanışı söz konusu. Yevmiye Defterinin Kapanışı tasdiki için, kimin tarafından tutulması önemli değil. İster Şahıs işletmesi olsun, ister şahıs şirketi olsun, ister Anonim-Limited gibi sermaye şirketi olsun veya Kooperatif-Dernek veya Vakıf olsun; TTK’ya göre tutulan tüm Yevmiye Defterlerinin açılış ve bunun yanında Kapanış tasdikinin yaptırılması zorunlu. Dolayısıyla, yapılan yeni düzenleme çerçevesinde; bu defterlerin ve (2012 Yılı Yevmiye Defterleri de dahil) Kapanış tasdikleri 6.ayın sonuna kadar yaptırılabilecektir
 
Üst