fonradar

Yevmiye kaydı, ile ilgili cevap rica ediyorum.

meslektaşlarım selam,
A şirketi B şirketi ile aralarında 2011 yılında 100,000,00 tl lik bir iş anlaşması yapıyorlar ve A şirketi B şirketine borçlanıyor, B şirketide anlaşma gereğince 2011 yılında hizmet veriyor, ve sözleşme şartlarını yerine getiriyor,
ancak B şirketi verdiği hizmetin faturasını 2011 yılında kesmedi ve 2012 yılında parayı tahsil ederken kesecek,

A şirketi ve B şirketi bu durumu karar defterlerinede yazıyorlar ve A şirketi B şirketine sözleşme gereğince 100,000,00 tl borçlu, ve 2012 yılındada A şirketi B şirketine bu parayı ödeyecek,

sorum şu,
2011 yılında A şirketi ve B şirketi muhasebe kaydını nasıl yapacak ;

Ynt: yevmiye kaydı, ile ilgili cevap rica ediyorum.

Selamlar
Ortada bir iş sözleşmesi var,verilmiş bir hizmet var.Ama fatura henüz kesilmemiş.
bana göre henüz muhasebe kaydını gerektiren bir husus yok.İş sözleşmesine dayanılarak nasıl bir muhasebe kaydı yapılabilir ki.

Sözleşmeye göre eğer 11 yılında para aktarımı olmuş ise
birtaraf bunu kayıtlarında ALINAN AVANSLAR şeklinde gösterir ve
diğer taraf ise VERİLEN AVANSLAR diye gösterir.

İş 2011 yılında bittiğine göre fatura aynı yıl içerisinde kesilmeliydi. Fatura kesilmesi ödemeye bağlı değildir. Tam olarak nasıl bir karar alındığını bilmemekle birlikte bu kararın firmaların kendilerini ele verdiğinin tescili olarak düşünüyorum. 100.000 TL.nin vergi ve kdv si 2011 yılında gizlenmiş olmuyor mu ?

bulent249 ' Alıntı:
İş 2011 yılında bittiğine göre fatura aynı yıl içerisinde kesilmeliydi. Fatura kesilmesi ödemeye bağlı değildir. Tam olarak nasıl bir karar alındığını bilmemekle birlikte bu kararın firmaların kendilerini ele verdiğinin tescili olarak düşünüyorum. 100.000 TL.nin vergi ve kdv si 2011 yılında gizlenmiş olmuyor mu ?

Aynen katılıyorum.Fatura kesilmesi ticari kazanç da ödemeye bağlı değildir.İşin teslim tarihinden itibaren 7 gün içinde faturası düzenlenmeliydi.

Şirketlerin karar defterlerine almış oldukları kararlar kendilerinin aleyhinedir.Usulsüzlüğü belgelemiş oluyorlar.

Ynt: Hizmetten sonra ödeme sırasında kesilecek faturanın ödemesi hk.

f@tih beyin dediği şekilde Avanslar hesapları çalıştırılmalıydı.Karar defterine yazarak şirket alacağını garanti altına almaya çalışmışlar ancak mahkemede bu da bir işe yaramaz bence, faturaya bağlanmadığı için.Aynı şekilde almadığı paranın kdv ve k.v.' ni de ödemek istememişler anlaşılan.
Ancak bir incelemede arkadaşların da dediği gibi 2011 yılına kdv ve k.v. tahakkuk ettirilir.Hizmet verildiği tarihlerde hakediş olarak yada hizmet verildiği bittiği tarihte kesilmiş olması gerekirdi.