fonradar

YGV' de (Ödenmeyen SSK) K.K.E.G. Nasıl Gösteriliyor?

Merhaba,
Bilindiği üzere, 2005 yılına ait olup ödenmemiş SSK pirimleri, kurumlar vergisinde KKEG. (950/951) olarak muhasebeleştirilir ve beyannamenin ilgili satırında gösterilerek gelir olarak tahakkuk ettiririlir.

Gelir vergisine tabi işletmelerde de aynı durum söz konusudur. İşletme hesabına göre defter tutanlarda Geçici Vergi beyannamesinde 9 nolu satırda ödenmeyen ssk pirimlerini gelir kalemi olarak gösterdik.

Şimdi Yıllık Gelir Vergisi beyannamesinde bu durumu aksettirecek oldum. Fakat KKEG hk. da bir seçeneğim yok, bende normal işletme hesabı özetindeki kar a ilave etmek suretiyle YGV Beyannamesinin 17. satırına direk yazmayı uygun gördüm. Yoksa 31/12/2005 tarihli işletme defterine Ödenmeyen 2005 yılı ssk borcu diye açıklama düşerek, gelir kaydı yaparak, İşletme Hesabı Özetinde kar hanesi arttırılabilir mi?

Sizce doğru mu?? Yoksa başka bir yolu var mı? Tek mükellefte bu sorun yaşadığımdan bir türlü beyannameyi gönderemedim. Yorumlarınızı bekliyorum sevgili dostlarım.

Sayın biricik,

Galiba konuyu yanlış anladınız. O sayfada bahsedilenler; önceki yıllarda ödenmeyip 2005 yılında ödenen ssk piriminin gider yazılmasıyla ilgili.

Benim bahsettiğim konu ise, 2005 yılında ödenmeyen ssk pirimlerinin "GELİR" yani K.K.E.G. olarak beyan durumu..

Lütfen dikkatli okuyalım. :)

KKEG leri Ticari kardan mali kara gecen tabloda yapıp oradan gelir v. beyannamesine aktaracaksınız
FATİH PESEN
SMMM
İSRT