Ygv' den stopaj mahsubu hk.

bkr

Merhaba.
Gelir vergisi olan bir mükellef , kendine ait oln bir işyerini yıllık 3000TL brüt kirayla ltd Şti'ne kiralıyor. Bu LTD ŞTİ muhtasar beyannameyle 600TL stopajını ödüyor. Şimdi bu Gelir vergisi mükellefi yıl sonunda Stopaj kesintisi listesini alıp , Yıllık Gelir Vergisinde çıkan vergiden mahsup etmek istiyor. Tereddütte kaldığımız nokta YGV'de hangi satırda göstermemiz gerekir, Vergi Dairesine ayrıca dilekçeyle de bildirilecek mi yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar...

Ynt: ygv'den stopaj mahsubu hk.

Kazanç bildirim detayı başlığından Gayrimenkul sermaye iratlarına ilişkin bildirim bölümünü doldurmalısınız.

bkr ' Alıntı:
Merhaba.
Gelir vergisi olan bir mükellef , kendine ait oln bir işyerini yıllık 3000TL brüt kirayla ltd Şti'ne kiralıyor. Bu LTD ŞTİ muhtasar beyannameyle 600TL stopajını ödüyor. Şimdi bu Gelir vergisi mükellefi yıl sonunda Stopaj kesintisi listesini alıp , Yıllık Gelir Vergisinde çıkan vergiden mahsup etmek istiyor. Tereddütte kaldığımız nokta YGV'de hangi satırda göstermemiz gerekir, Vergi Dairesine ayrıca dilekçeyle de bildirilecek mi yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar...

GV mükellefin adına ödenen stopaj kesintilerini, YG beyannamesinin ekler bölümünde kesinti yoluyla ödenen vergilere ilişkin listede göstereceksiniz.

İrem35 ' Alıntı:
bkr ' Alıntı:
Merhaba.

GV mükellefin adına ödenen stopaj kesintilerini, YG beyannamesinin ekler bölümünde kesinti yoluyla ödenen vergilere ilişkin listede göstereceksiniz.

Sayın İrem35, ben de aynen bu şekilde olduğunu düşünerek beyannameyi doldurdum. Yanlış olmasın diye biraz araştırıp soruşturunca Sayın Nisanlı'nın verdiği gibi cevapla da karşılaştığımdan tereddütte kaldım. Siz bu şekilde mi yapıyorsunuz. Ayrıca listeyi dilekçe ekinde de Vergi Dairesie bildiriyor musunuz.

Ynt: Ygv' den stopaj mahsubu hk.

Merhaba,
Kesinti (stopaj) listesini dilekçe ile vergi dairesine bildirmenize gerek yok. Çünkü beyanname ekinde dediğim gibi zaten listeyi veriyorsunuz.
Ben bu şekilde gönderiyorum.