Yıl içinde bitecek inşaatın diğer yıla sarkması

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan SİBEL
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
S

SİBEL

Ziyaretçi
2010 yılı içinde inşaata müteahhit olarak başlayan firmam yeni yıl olmadan inşaatı bitireceğini söylemişti. Bende İnşaatı yıllara yaygın olarak değil, yıl içinde bitecek şekilde hesap planına uyguladım ve geçici vergilerimi verdim.
Şimdi ay oldu kasım inşaat bitmeyecek... 2011' e sarkacak

Peki ben ne yapacağım? :'(

Ynt: Yıl içinde bitecek inşaatın diğer yıla sarkması

Önceden yıllara yaygın olmayan bir yapım işi sonradan ek bir sözleşme ile yıllara yaygın hale gelmişse, bu sözleşmenin yapıldığı, böyle bir anlaşma olmadığında takip eden takvim yılı başından itibaren gelir vergisi kesintisine tabi olur. Kesinti uygulamasına geçici kabul yapılıncaya kadar devam olunur. Bu nedenle geçici kabul yapıldıktan sonra müteahhide yapılan ödemelerden gelir vergisi kesintisi yapılmaz. Çünkü geçici kabul yapıldıktan sonra alınan hak edişlerin ilgili yıl gelir vergisi beyannamesinde gösterilmesi gerekir.

SİBEL ' Alıntı:
2010 yılı içinde inşaata müteahhit olarak başlayan firmam yeni yıl olmadan inşaatı bitireceğini söylemişti. Bende İnşaatı yıllara yaygın olarak değil, yıl içinde bitecek şekilde hesap planına uyguladım ve geçici vergilerimi verdim.
Şimdi ay oldu kasım inşaat bitmeyecek... 2011' e sarkacak

Peki ben ne yapacağım? :'(

Henüz tamamlanmamış inşaat işi ile ilgili gelir ve giderleri geçici vergi dönemlerinde gelir tablosuna yansıtmayarak geçici vergiye dahil etmemeniz gerekirdi.

Yıl sonunda işin uzaması nedeniyle gelirleri 350 nolu hesaba maliyetleri ise 170 nolu hesaba aktarmanız gerekiyor.

Şimdiye kadar sadece inşaat için malzemeler alındı bende bunları 150 hesaba kaydettim, 740 hesabındada işçi ücreti vs vs şeklinde maliyet hesabı yaptım. Geçici vergiyi bu şekilde verdim.

Bundan sonra yıl sonunda 350 ve 170 hesaplara virman yaparsam sorun çözülecek doğru mu anladım?

Sibel hanım,

İnşaat işi geçici vergi dönemlerinde devam ettiğinden işçilik giderlerini gelir tablosuna gider olarak yansıtmamanız gerekirdi. Yani hizmet işiniz tamamlanmadan giderleri gelir tablosuna yansıtmamalıydınız.

Geçici vergi beyannamelerine düzeltme vermeniz gerekiyor.

İşçilik giderlerini ve kullanılan ilk madde ve malzemeleri dönem sonunda 170. nolu hesaba aktarmalısınız.

Farklı kaynaklardan bilgiler buldum fakat sonuç olarak düzeltme vereceksiniz gibi gözüküyor

B- Cezalı Çalışma Nedeniyle İşin Yıllara Sari Hale Gelmesi
Ek süre verilmemekle birlikte yüklenicinin kusuru nedeniyle iş yıllara sari hale gelmişse, ertesi yıl başından itibaren ödenecek hak edişlerden gelir vergisi tevkifatı yapılacaktır. Yine burada geriye dönük bir tevkifat yapılmayacaktır.

Örneğin 2007 yılında başlayıp 25.11.2007 yılında bitirilmesi planlan bir inşaat ve onarım işi, yüklenicinin kusuru nedeniyle 2008 yılına sarkmış ise 01.01.2008 tarihinden sonra düzenlen hak edişlerden gelir vergisi tevkifatı yapılacaktır. Bu tarihten önce ödenmiş olan hak edişlerden ise geriye dönük bir kesinti yapılmayacaktır.

Konu ile ilgili Maliye Bakanlığı Özelge Örnekleri:

Süre uzatımı nedeniyle yıllara sari inşaat ve onarma işi niteliği kazanan iş nedeniyle önceki dönemler için tevkifat yapılıp yapılmayacağı hakkında.

? Süre uzatımı nedeniyle işin bir sonraki takvim yılına sarkacağı anlaşıldığı yıl içinde yapılacak istihkak ödemelerinin Gelir Vergisi Kanunu?na göre %3 oranında tevkifata tabi tutulması gerekmektedir. Sözleşmede işe başlama ve bitirme tarihleri ile süre uzatımına ilişkin bir hüküm bulunmadığı hallerde önceki dönemler için de gelir vergisi tevkifatı yapılması gerekmektedir. (Maliye Bakanlığı GVK-42/12216 Sayılı Özelgesi) ?

Yukarıdaki mukteza örneğindeki gibi sözleşmesinde işin başlangıcına, bitimine ve süre uzatımına ilişkin hüküm bulunmayan ve daha sonradan yıllara sari hüviyet kazanan her işin geçmişe yönelik stopaj yükümlülüğü de getirmeyeceği (mücbir sebepler ve haklı durum halleri) de muhakkaktır.

Yıllara sari inşaat işinde geçici kabul tarihinden sonra yapılacak ödemelerden tevkifat yapılıp yapılmayacağı hakkında.

? Geçici ve kesin kabul usulüne tabi olan ve birden fazla takvim yılına sirayet eden inşaat ve onarma işinde geçici kabulün yapıldığını gösteren tutanağın idarece onaylandığı tarih işin bitim tarihi olarak kabul edilecek olup, bu tarihe kadar, firmanıza ödenecek istihkak bedelleri üzerinden gerekli tevkifatın yapılması ve bu tarih itibariyle çıkarılan kar ve zararın bu yılın geliri olarak beyan edilmesi gerekmektedir. Ancak, işin bitim tarihini belirleyen geçici kabul tutanağının idarece onaylandığı tarihten, işin kesin kabulünü sağlamak için kesin (kati) kabul tarihine kadar yapılan işler karşılığında firmanıza ödenecek istihkak bedelleri, ilgili yılın hasılatı olarak beyan edileceğinden, bu istihkak bedelleri üzerinden söz konusu tevkifatın yapılmasına gerek yoktur.( Maliye Bakanlığı GVK-42/12856 Sayılı Özelgesi) ?

C- TAŞERONUN YAPTIĞI İŞİN SÜRE UZATIMI İLE YILLARA SARİ HALE GELMESİ

Taşerona yaptırılan işin aynı yıl içerisinde bitmesi öngörülürken, işin aynı yılı içinde bitirilememesi nedeniyle süre uzatımı durumunda, taşerona işverenler süre uzatımının kesinleştiği tarihten sonra yapılan hakediş ödemesi üzerinden %3 oranında tevkifat yapacaktır. Süre uzatımının kesinleştiği tarihten önceki tarihlerde yapılan hak ediş ödemeleri üzerinden gerek Kurumlar Vergisi Kanunu?nun 15. maddesine göre gerekse de GVK?nın 94. maddesine göre tevkifat yapılmayacaktır.

Süre uzatımı nedeniyle inşaat taahhüt işinin yıllara yaygın hale gelmesi durumunda, bu işten elde edilen kazançlar geçici vergi matrahına dahil edilmeyecektir. Söz konusu (sonradan yıllara sari kapsamına giren iş) yıllara sari iş nedeniyle daha önceki geçici vergi beyannamesi üzerinden tahakkuk ettirilen geçici verginin 213 sayılı Vergi Usul Kanunu?nun 116 ve müteakip maddeleri uyarınca düzeltme işleminin yapılması mümkündür

Çok Teşekkürler

yıllara yaygın olmasa bile bitmemiş bir işin geçici vergiye yansıtılması olmaması gereken bir durum ..
kar zararı belli olmamış bir işi gelir tablosunda göstermemeniz gerekir.
hangi ay tamamlandıysa o ayın geçici vergisinde göstermeniz gerekirdi.

Arkadslar
peki yillara sari islerde sure uzatimi ne zaman kesinlesir ?
Tesekkur ederim

Onu iş yaptığınız kurum belirler.
Ben belediyeyle iş yaparken iş sürem daha uzun uzatma alıyordum bir aralar :)

Yani ek sozlesmenin imzalandigi tarih mi yoksa ek sozlesmenin yapilmasina karar verildigi tarih mi

İş uzatma derken akla şu geliyor mevcut işi zamanında bitiremeyeceğin için bitirme tarihinin ileri bi tarihe alınması. Buda ek bi evrakla karar altına alınır. sözleşmeye ek yapılır. Kesin tarih yazılır.