fonradar

Yıldırma Politikasıyla Karşı Karşıyayım

5,5 yıldır aynı işyerinde çalışmaktayım. çalışma saatlerim 9-7 bir saat öğle tatilim var faakt cumartesi günü 9-3 çalışmkata ve cts günü öğle izni kullanmamaktayım. haftalık çalışma süresinden fazla çalıştığımı düşünüyorum ve mesai ücreti almıyorum. ayrıca sigortam asgari ücret üzerinden yatırılmakta itiraz etsemde işveren bu şekilde devam etmekte. kalan parayı elden vermekte. ben sgk ve iş kura şikayette bulundum. yıldırma politikasıyla işten tazminatsız çıkartılmaya çalışıyorum. senelik izne çıktığımda hakkımda tutanak haırlayıp tazminatsız atıcaklardı mahkeme yoluna başvuracağımı söylediğimde geri çektiler. şuanda psikolojik baskı ve kurallarla yıldırılmaya çalışıyorum. zor durumdayım durumun aciliyetini yeniden 170 arayarak bildirdim ne zmn müfettiş gelir. ayrıca işe başlarken iş sözleşmesi imzalatılmadı bana yani is saatlerini öğle iznini kabul ettiğime dair hiç bir belgeleri yok. senelik izne gönderdiklerindede izin belgesi hiç imzalatmadılar bana. çok zor duurmdayım ne yapmam gerekli bilmiyorum bu konularda bana yardımcı olursanız sevinirim durum aleyhimemi yoksa lehime mi işler mahkemeye gitmeyi düşünüyorum şimdiden teşekkür ederim

bunun adına mobing derler öyle bir anda işçiyi silemezler biz burada neciyiz neyiz o işvereni adam gibi severiz. sen bu durumda o iş verene uzun atlama bile yaptırırsın unutma sende de 5 as var kozunu iyi oyna biz arkandayız korkma sen cesur ol mahkemeye git adamlara posteki bile saydırırsın

Herşeyi anladım da siz burda necisiniz sn stajyerim onu hiç anlamadım işte.

Yanlız kendisi çok fena gaz veriyor :)
benim bile bir an hieeeyyyyttt diye nara atasım geldi.

5,5 yıldır aynı işyerinde çalışmaktayım. çalışma saatlerim 9-7 bir saat öğle tatilim var faakt cumartesi günü 9-3 çalışmkata ve cts günü öğle izni kullanmamaktayım. haftalık çalışma süresinden fazla çalıştığımı düşünüyorum ve mesai ücreti almıyorum.
Evet, belirttiğiniz çalışma sürelerine bakıldığında c.tesi yaptığınız çalışmanın tamamı fazla çalışma olarak görülüyor 9-19 arası 10 saat, 1 saat yemek = 9 saat çalışma, 5 gün x 9 saat = 45 saat hafta içi çalışmayla tamamlanıyor.
Bu durumda her hafta 9-15 çalışmasıyla 6 saatlik fazla çalışmanız olmuş olur.

ayrıca sigortam asgari ücret üzerinden yatırılmakta itiraz etsemde işveren bu şekilde devam etmekte. kalan parayı elden vermekte. ben sgk ve iş kura şikayette bulundum. yıldırma politikasıyla işten tazminatsız çıkartılmaya çalışıyorum. senelik izne çıktığımda hakkımda tutanak haırlayıp tazminatsız atıcaklardı mahkeme yoluna başvuracağımı söylediğimde geri çektiler. şuanda psikolojik baskı ve kurallarla yıldırılmaya çalışıyorum. zor durumdayım durumun aciliyetini yeniden 170 arayarak bildirdim ne zmn müfettiş gelir.
Bu sebeplerle haklı olarak sözleşmenizi feshedip, kıdem tazminatınızı talep etme hakkınız var, madem mahkemeye vereceksiniz, bir ek yük te binmeyecek düşündüğünüzden başka. Yapılan baskılara katlanmak zorunda değilsiniz yani, sonuçta baskılar yıldırmak ve tazminatsız gitmenizi sağlamak adına yapılmakta, bırakın gidin, tazminatınızı dava açarak talep edin.
Ücretin eksik ödenmesi , pirmlerin düşük ödenmesi nedeniyle sözleşmenizi feshettiğinizi ve kıdem tazminatınızın gerçek ücretiniz üzerinden ödenmesini işverene noter kanalıyla bildirip hemen ayrılabilirsiniz.
Davanızda emsal ücret tesbiti ve aynı yerde sizinle aynı dönemlerde çalışmış kişilerin şahitliğini isteyebilirsiniz.

bunun adına mobing derler öyle bir anda işçiyi silemezler biz burada neciyiz neyiz o işvereni adam gibi severiz. Sen bu durumda o iş verene uzun atlama bile yaptırırsın unutma sende de 5 as var kozunu iyi oyna biz arkandayız korkma sen cesur ol mahkemeye git adamlara posteki bile saydırırsın

haydar dümen vari bir yorum yapmış :)

bunun adına mobing derler öyle bir anda işçiyi silemezler biz burada neciyiz neyiz o işvereni adam gibi severiz. sen bu durumda o iş verene uzun atlama bile yaptırırsın unutma sende de 5 as var kozunu iyi oyna biz arkandayız korkma sen cesur ol mahkemeye git adamlara posteki bile saydırırsın

helal olsun, bu nasıl bi gaz verme, nasıl bir kendine güven, olduğum yerde kendimi kara murat sandım bi an,

:)
şahsi düşüncem elbette, ama dediğiniz şekilde( bu kafayla) ,
bence normal süresinden çok daha önce biter :)

5,5 yıldır aynı işyerinde çalışmaktayım. çalışma saatlerim 9-7 bir saat öğle tatilim var fakat cumartesi günü 9-3 çalışmkata ve cts günü öğle izni kullanmamaktayım. haftalık çalışma süresinden fazla çalıştığımı düşünüyorum ve mesai ücreti almıyorum.

Evet 5,5 yıldır haftalık 6 saat olmak üzere fazla çalışma yapıyorsunuz. Teftiş durumunda bu konu müfettişler tarafından tespit edilir ve tutanak ile kayıt altına alınırsa iş Mahkemesinde sizin için büyük bir lehte delil olacaktır. Aksi durumda ispat etmeniz gerekebilir kartlı giriş sistemi varsa giriş kayıtlarınızı temin edip saklayınız.

ayrıca sigortam asgari ücret üzerinden yatırılmakta itiraz etsemde işveren bu şekilde devam etmekte. kalan parayı elden vermekte. ben sgk ve iş kura şikayette bulundum. yıldırma politikasıyla işten tazminatsız çıkartılmaya çalışıyorum.

Yaptığınız işi bilmiyorum ama eğer iş mahkemesine giderse konu bilir kişi bir kaç kurumdan yapılan işle ilgili rayiç bedel talep edip onun üzerinden hesaplama yapabiliyor. Ayrıca elden aldığınız kısımlarla ilgili sizde belgeler, para makbuzları varsa bu da çok iyi ve lehte olur.

senelik izne çıktığımda hakkımda tutanak haırlayıp tazminatsız atıcaklardı mahkeme yoluna başvuracağımı söylediğimde geri çektiler. şuanda psikolojik baskı ve kurallarla yıldırılmaya çalışıyorum. zor durumdayım durumun aciliyetini yeniden 170 arayarak bildirdim ne zmn müfettiş gelir.

Senelik izne çıktığınıza dair mutlaka izin formu doldurup imzalatın yoksa habersiz işe gelmediğiniz bahanesi ile 4857 25 II/g maddesi gereği tazminatsız çıkış yapmak isteyebilirler. Daha önceki yıllara ait izinlerinizi kullanmışsınız ama bir belge yoksa kullanmamış kabul edilirsiniz, siz iyi niyet gösterip kullandığınızı belirtebilirsiniz her yıl için 14 iş günü...

ayrıca işe başlarken iş sözleşmesi imzalatılmadı bana yani is saatlerini öğle iznini kabul ettiğime dair hiç bir belgeleri yok. senelik izne gönderdiklerindede izin belgesi hiç imzalatmadılar bana. çok zor duurmdayım ne yapmam gerekli bilmiyorum bu konularda bana yardımcı olursanız sevinirim durum aleyhimemi yoksa lehime mi işler mahkemeye gitmeyi düşünüyorum şimdiden teşekkür ederim

Şunu açıkca belirteyim ki ispatınız varsa Kıdem İhbar Fazla Mesai Yıllık izin de dahil tüm haklarınızı alırsınız. Şimdiden kendinize deliller toplayın. Giriş çıkış saatleriniz, cumartesi çalıştığınıza dair bir belge, irsaliye (imzaladığınız) edinin. Ücret konusunda da elden aldığınız kısımları imza karşılığı alıyorsanız bir fotokopisini alın mutlaka.

Ayrıca iyi bir İş Avukatı ile bu süreçte çok güzel sonuç alabilirsiniz.

Sn. nazlimert,

Candostum'unda dediği gibi size çok güzel izah etmiş durumda, bundan sonrası artık size kalmış.
Belgeleriniz kanıtınız yoksa bulmaya hazırlamaya çalışın, zaten artık sizde orada çok uzun süre duracağınızı düşünmüyorsunuz sanırım, yavaş yavaş kendinizi toparlamaya çalışın ve önünüzdeki zamana bakın.
Bence işsiz olunca iş bulunmaz, işin olunca bin tane yerden teklif gelir.
Çok zor bir durum ama kendinize şahit bulabilirseniz size daha çok faydası olacaktır.
Sonuç için sizden cevabınızı burada bekliyor olacağız.