Yıllara Sari İş mi?

Üyelik
2 Eyl 2008
Mesajlar
785
Konum
İZMİR
X A.Şirketinin arazisine 50 adet villa yapıyoruz.(kat karşılığı değil) ssk dosyalarımızı açtık .Biz müteahhidiz. Sözleşme 5 aylık süreli,şubat 2012 de imzalandı . Ancak 2011-Aralık ayında Belediye ruhsatı+proje vs. 140.000 TL. masrafımız oldu. Sözleşmeye göre 2012 de inşaatlar belli seviyeye gelince karşı tarafa faturamızı kesip işi bitecek. Buna göre 2011 aralıkta yaptığım 140.000 TL lik gideri nasıl işlemeliyim defterime ?
 
Üyelik
2 Eyl 2008
Mesajlar
785
Konum
İZMİR
Ynt: Yıllara Sari İş mi?

740 hesaptamı izlemeliyim ? 2012 de iş bitecek ise 2012 ye bu gideri devredecekmiyim ?
 
Üyelik
2 Ocak 2008
Mesajlar
1,516
Konum
ADANA
Ynt: Yıllara Sari İş mi?

Sayın Tarkaniz72,
İki seçeneğiniz vay ya bu gideri dönem gideri olarak muhasebeleştiriceksiniz. (Vergi Denetmenlerinin bu hususa bir itirazı yok)
Yada 180 Gelecek aylara ait giderlere alacaksınız.
Muhasebenin Temel Kavramlarına göre 180 almalısınız
VUK göre Dönem gideri olarak göstermelisiniz.
Tercih sizin.
 
Üyelik
2 Eyl 2008
Mesajlar
785
Konum
İZMİR
Ynt: Yıllara Sari İş mi?

sayın mohicans teşekkür ederim. yıl devir etmese sorun yok ama gider 2011 de iş sözleşmesi şubat-2012 de.
 
Üyelik
2 Ocak 2008
Mesajlar
1,516
Konum
ADANA
Ynt: Yıllara Sari İş mi?

Yukarıda da açıkladığım gibi her ikisi için uygun açıklama mevcut. Sonuçta 2012 yılı için 2011 yılında gider yapılmış, iliyet bağı mevcut,gelecek dönem gideri olarak gösterebilir veya bu dönem gideri olarak gösterebilirsiniz.
Tercih sizin.
 
Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Ynt: Yıllara Sari İş mi?

Sözleşme yapmadan firma adına masraf mı yaptınız ?

Ancak 2011-Aralık ayında Belediye ruhsatı+proje vs. 140.000 TL. masrafımız oldu
 
Üyelik
2 Eyl 2008
Mesajlar
785
Konum
İZMİR
Ynt: Yıllara Sari İş mi?

evet sözleşme öncesi oldu giderler, zaten gider makbuzlarında X A.Ş. adına Y LTD.şti yatıran diye gözüküyor. bizim çekimizle ödendi giderler.Zaten önceleri bizde o şirketin ortağımıza verdiği vekalet vs. vardı. bir ilişki olduğu açık.
 
Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Ynt: Yıllara Sari İş mi?

Bu iş aslında yıllara sari stopaj olacak demesinler sonra ?
 
Üyelik
2 Eyl 2008
Mesajlar
785
Konum
İZMİR
Ynt: Yıllara Sari İş mi?

sayın Ant Z çok haklısınız bende ondan çekindim. ocakta 120.000 TL. havale yolladı x AŞ. bize. ne yapmalıyım ?
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: Yıllara Sari İş mi?

İşin Gelir Vergisi Kanunu'nun 42'nci maddesi uyarınca YYİO işi olduğu çok açık,hem 2011 hem de 2012 yıllarına sirayet ediyor. Dolayısıyla 170 YYİO hesabında izlemeniz lazım,elbette buna bağlı olarak stopaj da olacak hak ediş ödemelerinden.
 
Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Ynt: Yıllara Sari İş mi?

Maliye Bakanlığınca bir başka vergi kesintisi olayında da yıllara yaygın inşaat işlerinde de stopaj yapılmaması nedeniyle, müteahhit firmanın sorumlu olmayacağı belirtilmiştir (Maliye Bakanlığı Özelgesi, 28.3.1996 Tarih ve 28/2809-11-52-12744 sayılı-Bkz. Şükrü Kızılot, Danıştay Kararları ve Özelgeler, Yaklaşım Yayınları, Cilt:3, s.639-640).

Hak edis faturalarinda stopaj var miydi ?
Yoksa musteriniz İcin sikinti olabilir
 
Üyelik
2 Eyl 2008
Mesajlar
785
Konum
İZMİR
Ynt: Yıllara Sari İş mi?

şöyle bir cevap aldım : ortada bir sözleşme taahhütname var ve 2012/şubatta karşılıklı imzalanmış ve aynı zamanda 2011/aralık ayındada yapılan bir masraf var yani maliyet var ve bu kapsama göre iş ne zaman başlamış olur tabiki 2011/aralık ayında ve yapılan iş inşaat taahhüt işidir ve GVK.42.maddeye girer ve hali ilede burda yapılan 2011/aralık ayındaki maliyet 740 hesaba atılır ve 31/12/2011 tarihi itibari ilede 17 li gruba uygun hesaba alınır ve yıllara sari olduğu blançoda gözükür ve doğrusu budur ve kesinlikle 180 veya 280 hesaba bir gelecek ay veya yıl gideri gibi alınmaz bu uygun olmaz'' ?
 
Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Ynt: Yıllara Sari İş mi?

Doğrudur da siz bu işle ilgili hiç fatura kestiniz mi ?
 
Üyelik
2 Eyl 2008
Mesajlar
785
Konum
İZMİR
Ynt: Yıllara Sari İş mi?

evet 2012 de fatura kestim ama belediyeye yaptığım masrafın karşılığı olarak fatura kestim sadece.
 
Üyelik
2 Eyl 2008
Mesajlar
785
Konum
İZMİR
Ynt: Yıllara Sari İş mi?

karşı firma bize banka yolu ile yüksek tutarlı havale yolluyor, stopaj kesintisi mi yaparak yollamalı?
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: Yıllara Sari İş mi?

Eğer hakediş değil de avans olarak yolluyorsa stopaj yapılmamalı elbette, ancak hak ediş olup olmadığını iyice analiz etmek lazım.
 

Benzer konular

Üst