fonradar

Yıllara Sirayet Eden İnşaatlarda İşçilik

arkadaşlar 3 bloktan oluşan kooperatifimizin 1 ve 2. blok unun ssk ilişiksizlik yazısı 2006 yılı başında alındı ancak 3. blok inşaatı 2006 da başladı . şimdi ilişiksizlik yazı için sgk ya müracaat edildiğinde üç blokta 2016 da bitmiş gibi maliyetlendirme yapılıp bu maliyet üzerinden prim borcu çıkartıldı. oysa 2006 da 2 blok un inşaatı bittiği için ilişiksiz yazısı alındı ve belediyeye iskan verilebileceğine dair yazı bile verildi. sgk nın bu yaptığı hesaplama dogrumudur. 3. blok şimdi bitti diye 3 blokun inşaat maliyeti ne bu günkü birim fiyatlara göre hesaplanıp prim hesabı yapılacak . bu konuda bilgisi olan olan arkadaşların cevaplarına ihtiyacım var çünkü 60.000 tl para ödenmesi gerekiyor.

verdiğiniz cevap için teşekkür ederim. bahsettiğiniz genelgede "Tek yapı ruhsatı ile birden fazla blok inşaatı yapılması ve işverence talep edilmesi halinde bitirilen her bir blok için ayrı ön inceleme değerlendirme işlemi yapılabilir ve her bir blok için ayrı ilişiksizlik belgesi verilebilir. Bu durumda inşaatın tümünün bitirilmesi halinde ayrıca toplam metrekare üzerinden ön inceleme değerlendirme işlemi yapılmaz. Dolayısıyla daha önce bitirilen ve ilişiksizlik belgesi verilen inşaatların yüzölçümleri son değerlendirmede dikkate alınmaz." denilmekte yani buradan şunu mu anlamalıyız bizim durumumuzda iki blok 2006 da ilişiksizlik belğesi aldığından şimdi yalnız 3. blok için mi hesaplama yapılıp ilişiksiz belgesi verecekler. oysa sgk ruhsattaki toplam inşaat alanı üzerinden hesaplama yapıyor ve daha önce iki blok için yapılan ödemeleri ve 3. blok için yapılan ödemeleri düşüp bize fark çıkarıyorlar.

Rica ederim. Evet yalnızca 3. blok için hesaplama yapması gerekir. Genelgeyi memura gösterip neden aksine bir işlem yapmaya çalıştığını sorun ya da direk müdürün yanına gidin ve açıklama isteyin bakalım ne diyecekler merak ediyorum ben de .

bugün sgk ya gittim genelgeden haberimiz var dediler ki olmaması imkansız, dosyayı yeniden inceleyip cevap verecekler. gerekirse genel müdürlükten görüş alacaklarını belirttiler. haber bekliyorum. cevap gelince paylaşacağım.

sgk bügün cevap verdi hesaplamayı son biten blok üzerinden yapacaklar. ilginize teşekkür ederim.