fonradar

Yıllık Gelir Vergisi Hakkında

Sigorta veya Bağ-Kur emeklisi Emekli maaşı alan bir gerçek kişi tacir

Örnek emekli maaşı aylık 2000 yıllık 24000 TL
bu kazancını yıllık gelir vergisi beyannamesine dahil edip beyan edecekmi ?? ilgili kanun veya tebliğ bulamadım

Ynt: Yıllık Gelir Vergisi Hakkında

Emekli maaşlatrından vergi kesintisi yapılamayacağından, yıllık gelir vergisi beyannamesine dahil edilmez.

Sayın Mohicans emekli maaşının beyan edilmeyeceği doğru ancak yasal gerekçesi şöyle olacak.

Gelir Vergisi Kanunun 23'üncü maddesinin 11'inci bendi aşağıdaki gibidir.

"Aşağıda yazılı ücretler Gelir Vergisi'nden istisna edilmiştir:

.................................................................................................
Kanunla kurulan emekli sandıkları ile 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun geçici 20 nci maddesinde belirtilen sandıklar tarafından ödenen emekli, malûliyet, dul ve yetim aylıkları (506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun geçici 20 nci maddesinde belirtilen sandıklar tarafından ödenen aylıkların toplamı, en yüksek Devlet memuruna ödenen en yüksek ödeme tutarından fazla ise aradaki fark ücret olarak vergiye tabi tutulur.) (Genel, katma ve özel bütçelerden ödenen bu nevi aylıklar dahil)"

Yukarıda belirttiğim kanun maddesinden de açıkça görüleceği üzere elde edilen emekli maaşı gelir vergisinden istisna,dolayısıyla GVK md.86/1-a hükmünü de göz önüne aldığımızda beyan edilecek bir ücret geliri mevcut değildir.

Ücret gelirlerindeki veya kira gelirlerindeki gibi bir sınır var mıdır diye merak ettim aslında
Cevaplar için teşekkür ederim