fonradar

Yıllık İzin Hakkında.

Merhaba ,

Çalıştığım kurum Haziran , Temmuz , Ağustos aylarında çalışanlarının yıllık izin kullanmasını yasaklamıştır. Atatürk Havaalanında çalışmaktayım. Genel Müdürlüğün böyle bir karar alma hakkı var mıdır ? Çalışanların hakkı olan yıllık izinlerini bu şekilde kısıtlama hakları var mıdır ? İş kanununda bu konu hakkında bilgisi olan var mı ? Lütfen yardımcı olursanız sevinirim.

İlginiz için teşekkür ederim ,

Saygılarımla.

Ynt: Yıllık İzin Hakkında.

İşveren her ne kadar etik olmasa da.. personelin senelik izin tarihleriyle ilgili.. bir düzenleme yapabilir..

İstemediğim bir tarihte yıllık izin kullanabilirim. Doğru mudur ? İş kanununda mevcut mudur böyle bir bilgi ?

Tam olarak şu tarihte kullanacaksın diyemez ama sizin istediğiniz tarihtede izin vermeyebilir. Öncelikle karşılıklı anlaşmaya bağlı bu durum.

Mesela sizi her yıl kış ayında izne çıkaramaz buna itiraz edebilirsiniz. Fakat işlerin yoğun olduğu dönemlerde de izin vermeyebilir böyle de bir kısıtlama hakkı var.

Diye şahsi bilgimi paylaşabilirim.

Haziran , Temmuz ve Ağustos ayları hariç diğer aylarda istediğim zaman izin kullanma hakkına sahibim. Fakat bu aylarda yıllık izin kullanımı şirket tarafından yasaklanmıştır. Ben Haziran veya Temmuz ayında yıllık iznimin belli bir kısmını kullanmak istiyorum. İş kanununda işveren işçinin yıllık iznini belli aylar için yasaklayabilir diye bir ibare mevcut mudur ? Bu konu hakkında yasal bir bilgiye sahip olan var mı ?

Teşekkürler.

Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliği

İzin İsteği ve Verilmesi

Madde 8 ? İşçi yıllık izin isteminde, adını soyadını, varsa sicil numarasını, iznini hangi tarihler arasında kullanmak istediğini ve ücretsiz yol izni isteyip istemediğini yazar.

İzin kurulu veya işveren, işçinin istediği izin kullanma tarihi ile bağlı değildir. Ancak, izin sıra ve nöbetleşmesini göstermek üzere söz konusu kurulca düzenlenecek çizelgeler işçinin talebi ve iş durumu dikkate alınarak hazırlanır.
Aynı tarihe rastlayan izin isteklerinde; işyerindeki kıdem ve bir önceki yıl iznini kullandığı tarih dikkate alınarak öncelikler belirlenir.

Yol izni alanlar bu süreyi kullanmadan işe dönerlerse, işveren bunları anılan sürenin bitiminden önce işe başlatmayabilir

Bu doğru bir davranış değildir.. yapılmaması gerekir.. ama personel.. "Aaa beni.. temmuz ayında senelik izine çıkarmıyorlar" deyip.. haklı nedenle fesh isterse.. hayal kırıklığına uğrar..

İbrahim Bey ,

Ben yıllık izin için haziran ayında yıllık izin kullanmak istediğimi işverene belirttim. İşveren kendi istediği bir tarihte beni yıllık izine çıkarma yetkisine sahip midir ? Müdürümüz bu 3 ay için yıllık izin kullanmak isteyen personeli kendi isteği doğrultusunda herhangi bir tarihte izne çıkarabilir mi ? Buna itiraz hakkımız iş kanununda mevcut mudur ?

Teşekkürler.

turkasia ' Alıntı:
Ancak, izin sıra ve nöbetleşmesini göstermek üzere söz konusu kurulca düzenlenecek çizelgeler işçinin talebi ve iş durumu dikkate alınarak hazırlanır.[/b]

işçinin talebi ve iş durumu dikkate alınmalıdır diyor. İşin niteliğine de bakmak lazım tabi. Örneğin ben turizm sektöründe çalışıyorum Nisan ve Kasım ayları arasında izin kullanmam imkansız. Kışın kullanıyorum. Yada sizin görevinizi yapacak başka biri varmı. Ya da o tarihlerde yüklü bir üretim mi var. Maalesef insiyatif patron da gözüküyor.