zirve

Yıllık İzin Kullanma HakkI

Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
635
Konum
bursa
Bir şirkette yılbaşından beri çalışmaktayım. Daha önce diğer çalıştığım işyerlerindeki süreler izin hesaplanmasında dikkate alınır mı? Bu işyerinde ne zaman izin kullanmaya başlayacağım? Ayrıca kaç gün izin kullanabilirim? Yazın izin kullanmak için ne yapmam lazım? 7-8 aydan beri çalıştığım dikkate alınırsa bu kadar sürenin iznini kullanabilir miyim? S. DoğanSayın Doğan, 4857 sayılı İş Kanunu kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilerden işyerine girdiği günden başlayarak, deneme süresi de içinde olmak üzere en az bir yıl çalışmış olanlara işyerindeki kıdemlerine göre yıllık ücretli izin verilmektedir. İşçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi, hizmet süresi;

a) Bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil) olanlara ondört günden,

b) Beş yıldan fazla onbeş yıldan az olanlara yirmi günden,

c) Onbeş yıl (dahil) ve daha fazla olanlara yirmialtı günden,

Az olamayacaktır. Ancak onsekiz ve daha küçük yaştaki işçilerle elli ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi yirmi günden az olamaz. Yıllık izin süreleri iş sözleşmeleri ve toplu iş sözleşmeleri ile artırılabilir.

İşçinin işyerine giriş tarihinden itibaren deneme süresi de dahil olmak üzere, her çalışma yılını tamamlaması halinde o yıla ilişkin ücretli izne hak kazanır. Uygulamada çok sıkça rastlanıldığı üzere, bir yıldan az süre için orantılı olarak yıllık ücretli izin hakkı doğmaz. Yani, yıllık ücretli izin hakkı için mutlaka bir yılın dolması gerekmekte olup, bir yıldan az süreler için kıst izin hakkının doğması söz konusu değildir. Bu durumda siz 1 yılınızı doldurduktan sonra izin kullanabileceksiniz.

Yıllık ücretli izine hak kazanmak için gerekli sürenin hesabında işçilerin, aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde çalıştıkları süreler birleştirilerek göz önüne alınır. Bir işverenin 4857 sayılı İş Kanunu kapsamına giren işyerinde çalışmakta olan işçilerin aynı işverenin işyerlerinde bu kanun kapsamına girmeksizin geçirmiş bulundukları süreler de hesaba katılır. Ancak, farklı işverenler yanında geçirilen süreler izin kıdeminde dikkate alınmaz.
 
Üyelik
30 May 2005
Mesajlar
200
2004 şubat ayında giren işçi yıllık iznini kullanmadı şimdi kendi isteği ile ayrılmak istiyor, yıllık iznini kullanmamıştı, nekadarlık bir yıllık izni haketmiş oluyor 14 günün dışında hakettiği birşey varmı?
 
K

Kemal

Ziyaretçi
İstifa eden işçi alacağı

MELEK' Alıntı:
2004 şubat ayında giren işçi yıllık iznini kullanmadı şimdi kendi isteği ile ayrılmak istiyor, yıllık iznini kullanmamıştı, nekadarlık bir yıllık izni haketmiş oluyor 14 günün dışında hakettiği birşey varmı?

Merhaba,
Bu işçinin 14 gün yıllık ücretli izin alacağından başka alacağı yoktur.(Birde
son aya ait ücreti)
 
Üst