fonradar

Yıllık izin ve Bayram Tatili

Arkadaşlar merhaba,

Şirketimizde yıllık iznini sürekli bayram tatili ile birleştirmeyi alışkanlık haline getirmiş personellerimiz var. Geçmiş deneyimlerime dayanarak bu arkadaşların yıllık izinlerini bayram tatilleri ile birleştirilemeyeceğini belirteceğim.Ancak elimde yasa mevzuat açısından herhangi bir döküman yok.Böyle bir uygulamanın olduğunu net olarak hatırlıyorum.Ancak internetten araştırdım bulamadım.Eğer elinde bu konu ile ilgili mevzuat yada iki satır yargı kararı ne bileyim; dayanak olarak kullanabileceğim bir veri olan varsa ve benimle paylaşırsa inanın çok memnun olurum.

Ynt: Yıllık izin ve Bayram Tatili

Yıllık izin planı işverenin onayı ile,işverenin de uygun göreceği tarihler arasında kullanılır.Bahsettiğiniz yönde bir karar,kanunun varlığı konusunda bir bilgim yok.Eğer izin ile bayram tatilinin birleştirilmesinin sizi rahatsız etmesi dışında bir sebep varsa,örneğin işletme olarak bir yıllık izin kullanım aralığı belirleyebilir,yıllık izin taleplerinin bu belirlenmiş tarihler arasında kullandırılacağını çalışanlara yayınlayabilirsiniz.

saygılar

bluefalcon ' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba,

Şirketimizde yıllık iznini sürekli bayram tatili ile birleştirmeyi alışkanlık haline getirmiş personellerimiz var. Geçmiş deneyimlerime dayanarak bu arkadaşların yıllık izinlerini bayram tatilleri ile birleştirilemeyeceğini belirteceğim.Ancak elimde yasa mevzuat açısından herhangi bir döküman yok.Böyle bir uygulamanın olduğunu net olarak hatırlıyorum.Ancak internetten araştırdım bulamadım.Eğer elinde bu konu ile ilgili mevzuat yada iki satır yargı kararı ne bileyim; dayanak olarak kullanabileceğim bir veri olan varsa ve benimle paylaşırsa inanın çok memnun olurum.
Eğer bahsettiğiniz birleştirilememesi durumu iş kanunundaki yıllık izin diğer resmi tatillerle birleştirilemez ifadesi ise yanlış değerlendirmiş olursunuz.Bu durumda işçinin yıllık izinde olduğu döneme rastlayan resmi tatiller yıllık izinden sayılamaz,resmi tatil günleri kadar ilave edilir izin süresine.

saygılar

işveren bayram öncesi iş yoğunluğundan dolayı izin vermeyebilir. izinde işalanın talebi tek başına yeterli değildir. karşılıklı anlaşma en güzelidir.

Eğer bahsettiğiniz birleştirilememesi durumu iş kanunundaki yıllık izin diğer resmi tatillerle birleştirilemez ifadesi ise

Bunu nasıl yanlış değerlendirebiliriz ki? Yıllık izin diğer resmi tatiller ile birleştirilemez bence açık ve net ???

bluefalcon ' Alıntı:
Eğer bahsettiğiniz birleştirilememesi durumu iş kanunundaki yıllık izin diğer resmi tatillerle birleştirilemez ifadesi ise

Bunu nasıl yanlış değerlendirebiliriz ki? Yıllık izin diğer resmi tatiller ile birleştirilemez bence açık ve net ???

Açık ve net olan tek şey iş kanununda yıllık izin başka tatillerle birleştirilemez gibi bir ifade olmadığıdır.

Yıllık ücretli iznin uygulanması
MADDE 56. - Yıllık ücretli izin işveren tarafından bölünemez.

Bu iznin 53 üncü maddede gösterilen süreler içinde işveren tarafından sürekli bir şekilde verilmesi zorunludur.

Ancak, 53 üncü maddede öngörülen izin süreleri, tarafların anlaşması ile bir bölümü on günden aşağı olmamak üzere en çok üçe bölünebilir.

İşveren tarafından yıl içinde verilmiş bulunan diğer ücretli ve ücretsiz izinler veya dinlenme ve hastalık izinleri yıllık izne mahsup edilemez.

Yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz.
Yıllık ücretli izinleri işyerinin kurulu bulunduğu yerden başka bir yerde geçirecek olanlara istemde bulunmaları ve bu hususu belgelemeleri koşulu ile gidiş ve dönüşlerinde yolda geçecek süreleri karşılamak üzere işveren toplam dört güne kadar ücretsiz izin vermek zorundadır. İşveren, işyerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izinlerini gösterir izin kayıt belgesi tutmak zorundadır.

Daha detaylı bilgi sahibi olabilmek için aşağıdaki linkten iş kanunu 53,54,55,56,57,58,59,60,61.maddeleri inceleyebilirsiniz.

http://www.calisma.gov.tr/mevzuat/4857_is_kanunu.htm

saygılar

Açık ve net olan tek şey iş kanununda yıllık izin başka tatillerle birleştirilemez gibi bir ifade olmadığıdır.

İşte bu.Benim net olarak öğrenmek istediğimde bu zaten. Eğer "birleştirilemez" şeklinde bir bilgi ile hareket ederek hata yapmaktan korkuyorum.

İlk sorunuzdaki ''Şirketimizde yıllık iznini sürekli bayram tatili ile birleştirmeyi alışkanlık haline getirmiş personellerimiz var. Geçmiş deneyimlerime dayanarak bu arkadaşların yıllık izinlerini bayram tatilleri ile birleştirilemeyeceğini belirteceğim" şeklindeki ifadenizden işveren tarafından da uygun görülmüş ise bayram tatilinden önceki veya bitiminden sonraki takip eden günlerde yıllık izne çıkan çalışanın buna hakkı olmadığı,bu durumu engelleme yönünde bir çalışma içinde olduğunu anlamıştım.Eğer çalışan yıllık izin kullanmak istediği tarihleri önceden bildirmiş ise, işveren çalışanın iznini bu tarihlerde kullanmasını uygun görmüş ise yıllık izinler diğer izinlerin hemen öncesi veya sonrasında kullanılabilir.Burada söylenilen yıllık izinde bulunulan süre içinde herhangi bir resmi tatil var ise,resmi tatil günü kadar süre yıllık izne ilave edilir anlamındadır.
14günlük yıllık iznini kullanan çalışanın izin süresi içinde 4gün bayram,2 gün hafta tatili var ise,14günlük süre takvimde sayılırken hafta tatili ve bayram günlerine gelen günler sayılamadan devam edilir,14gün yıllık izin+2gün hafta tatili+4gün bayram tatili kadar takvim günü izin kullanılmış olur.

Yoo biz personelimizin izin kullanmasına karşı değiliz.Bilakis kullansınlar ki yıl içerisinde izin işlemini tamamlayalım şeklinde düşünüyoruz.Ancak geçmişte aklıma yer eden "belki yanlış yorum" bilemiyorum artık "yıllık izinler bayram ve genel tatil günleri ile birleştirilemez" cümlesi var.Dolayısıyla çalışanlarımızıda mağdur etmek istemiyorum

bluefalcon ' Alıntı:
Yoo biz personelimizin izin kullanmasına karşı değiliz.Bilakis kullansınlar ki yıl içerisinde izin işlemini tamamlayalım şeklinde düşünüyoruz.Ancak geçmişte aklıma yer eden "belki yanlış yorum" bilemiyorum artık "yıllık izinler bayram ve genel tatil günleri ile birleştirilemez" cümlesi var.Dolayısıyla çalışanlarımızıda mağdur etmek istemiyorum

Cümledeki kasıt yorumladığınız gibi değil... Aşağıdaki gibi...

ekircali ' Alıntı:
...Burada söylenilen yıllık izinde bulunulan süre içinde herhangi bir resmi tatil var ise,resmi tatil günü kadar süre yıllık izne ilave edilir anlamındadır.
14günlük yıllık iznini kullanan çalışanın izin süresi içinde 4gün bayram,2 gün hafta tatili var ise,14günlük süre takvimde sayılırken hafta tatili ve bayram günlerine gelen günler sayılamadan devam edilir,14gün yıllık izin+2gün hafta tatili+4gün bayram tatili kadar takvim günü izin kullanılmış olur.

Yani Bayram ve genel tatil günlerini yıllık izinle birleştirip yıllık izin süresi içinde gösterilemez.

İşçi yıllık izin süresini kullanmak istediği tarihi söyler (yada dilekçe verir) . Yıllık izin kulanma tarihini belirleyemez. işçinin izin kullanacağı tarihi işveren belirler. illa işçinin istediği tarih olması şart değil.

Sizin istediğiniz onların tamamen art niyetsiz (!) isteklerine karşılık vermekse ;
izin listenizi yaptınız. yıllık izin istediği tarihte üç - dört kişi izindedir yada izine ayrılacaktır, duruma göre onlar gelmeden izine ayırmanız doğru olmaz! .bayram üstü zaten olmayan işler biraz hareketlenmiş, siparişler artmıştır bayram sonrasına sarkıtırsınız, aksilik bu ya bayram sonrası da iki-üç kişi yıllık izinini kullanmaktadır yada kullanacaktır o zaman sırasını bekleyecek, Bayramdan sonra sırası geldi. Gene aksilik ya firmanın en iyi iş yaptığı döneme geldi piyasa açıldı ;) iyide bu dönemde de yıllık izin olmazki..neyse o zaman sen 10 gün izin kullan gel..
geri kalanı ne olacak ? Kayak yapmaya meraklıysa yazın , yüzmeye meraklıysa kışın, istediğiz bir tarihte izine ayırabilir yada gene tesadüf(!) pazar günü düğünü olacak perşembe - cuma gününden yıllık izinin geri kalan kısmını (3 gün evlenme izni yıllık izinin içinde kalır) kullanmaya başlatabilirsiniz. Onların yaptığı gibi tamamen art niyetsiz bunlar gibi birçok formül üretebilirsiniz.
Şeytanın avukatı gibi olduk ama...Mali tatilde bile bir hafta izin kullanamamışken, dayatarak Temmuz-Ağustosta yıllık izin kullanmak zorunda (!) olanları çok seviyorum.

Suskun ' Alıntı:
Kayak yapmaya meraklıysa yazın , yüzmeye meraklıysa kışın, istediğiz bir tarihte izine ayırabilir
Temmuz-Ağustos döneminde izin kullanamayınca kayağın,yüzmenin ne zaman yapılacağı da unutuluyormuş demek. ;D