zirve

Yıllık İzin

Üyelik
27 Kas 2020
Mesajlar
1
Konum
işçi
Çalıştığım iş yeri ile anlaşmazlığım var.Hafta içi 08:00 -18:00 çalışıp Cmtsi günü çalışmamaktayız. Cuma günü yıllık izin kullanmak istiyorum. Cumartesi günümü yıllık izine dahil ederler mi?
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,691
Konum
İstanbul
Merhaba
Eğer iş sözleşmenizde aksi bir hüküm yoksa; cumartesi günleri "genel anlamda" idari tatil sayılan günlerdendir.Yani hafta tatili değildir. Dolayısıyla sayabilirler.
 
Üyelik
5 Nis 2015
Mesajlar
78
Konum
istanbul
Merhaba, Tahsin Beyin dediği gibi aksi bir hüküm olmaması durumunda Ctesi gününü de izinden sayarlar ancak yukarıda belirttiğiniz çalışma şeklinde aslında siz Cumartesi günkü çalışmanızı hafta içinde fazla çalışarak tamamlıyorsunuz (tamamını veya bir kısmını) (İş kontratınızdaki mesai saati, fazla mesainin ücrete dahil olup olmadığı, mesai yapmaya razı olup olmadığınız gibi kriterler de etkileyebilir).

Dolayısı ile hafta içinde yapmış olduğunuz fazla mesailerinizi Cumartesi izin olarak kullanmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Diğer taraftan, firma zaten bunu kabul edecek olsa, size baştan zorluk çıkarmaz.

Ayrıca bunlar hassas konular, firma ile ilişkileriniz gerilebilir hele şu an içinden geçtiğimiz süreçte size yarardan çok zarar getirebilir.
 
Üst