fonradar

yıllık izinde ihbar

6 hafta öncesinden işerinden ayrılacak olan pesronel, bu süre içinde hak ettiği yıllık izinini kullanabilir mi? Yani, Yıllık izin ihbar süresinden sayılırmı, yasal düzenleme yada dayanağı nedir?
teşekkürler

İHBAR SÜRESİ İÇİNDE YILLIK İZNE KIDEME VS. HAK KAZANIYORSA -ÇALIŞARAK GEÇİRMESİ HALİNDE- ALIR. YOK PEŞİN ÖDERSEN FEWSİH TARİHİ İTİBARİYLE HAK KAZANDIKLARINI ALIR

Merhabalar,
İşveren tarafından iş sözleşmesinin feshedilmesi halinde 17. maddede belirtilen bildirim süresiyle ,27.madde geregince işçiye verilmesi zorunlu yeni iş arama izinleri yıllık ücretli izin süreleri ile iç içe giremez.(4857/madde 59)

eren' Alıntı:
evet kullanabilir ve sayılır.teşekkürler

Merhaba,

Hayır kullanılamaz ve sayılmaz.Teşekkürler;

Sözleşmenin sona ermesinde izin ücreti;

Kod:
MADDE 59. - İş sözleşmesinin, herhangi bir nedenle sona ermesi halinde işçinin hak kazanıp da kullanmadığı yıllık izin sürelerine ait ücreti, sözleşmenin sona erdiği tarihteki ücreti üzerinden kendisine veya hak sahiplerine ödenir. Bu ücrete ilişkin zamanaşımı iş sözleşmesinin sona erdiği tarihten itibaren başlar.
İşveren tarafından iş sözleşmesinin feshedilmesi halinde 17 nci maddede belirtilen bildirim süresiyle, 27 nci madde gereğince işçiye verilmesi zorunlu yeni iş arama izinleri yıllık ücretli izin süreleri ile iç içe giremez.

Kolay gelsin.

Tekrar Merhaba,

Yanlış anlamaya fırsat vermemek için, yukarıdaki maddede işveren tarafından fesih olarak değerlendiriyor.

İhbar öneli karşılıklıdır.Hem işveren açısından hem de işçi açısından bağlayıcıdır.

Kolay gelsin.

arkadaşlar, sözleşmeyi işçi fesh edecektir, 6 hafta sonra ben işten ayrılıyorum, bu 6 haftanın 2 haftasında yıllık iznimi kullanacağım diyor. Bu yasalmıdır değilmidir - sorum bu.. zaten işveren olmaz derse, bu durumda işçinin çıkışında hak etmiş olduğu yıllık ücretli izin ücretini ödemek zorunda kalacaktır.
Ayrıca işveren fesh edeceği zaman, ihbar ile izin zamanları iç içe geçemez, böylece işçinin mağduriyeti önlenmektedir, ancak yasadaki madde "işveren tarafından" diye başlıyor, buda işçinin sözleşmesindeki fesh durumunu bağlamıyor (bana göre)

mesen' Alıntı:
arkadaşlar, sözleşmeyi işçi fesh edecektir, 6 hafta sonra ben işten ayrılıyorum, bu 6 haftanın 2 haftasında yıllık iznimi kullanacağım diyor. Bu yasalmıdır değilmidir - sorum bu.. zaten işveren olmaz derse, bu durumda işçinin çıkışında hak etmiş olduğu yıllık ücretli izin ücretini ödemek zorunda kalacaktır.
Ayrıca işveren fesh edeceği zaman, ihbar ile izin zamanları iç içe geçemez, böylece işçinin mağduriyeti önlenmektedir, ancak yasadaki madde "işveren tarafından" diye başlıyor, buda işçinin sözleşmesindeki fesh durumunu bağlamıyor (bana göre)

Merhaba,
Yazdıklarından, konunun kanundaki düzenlemenin mantığını kavramış olduğun anlaşılıyor. 59. madde ile yapılan düzenleme İş Sözleşmesinin işveren tarafından feshedilmesi halinde izin süresinin ihbar süresi ile içiçe geçmemesi yönünde. Ama İşçinin feshetmesi durumunda nasıl bir uygulama yapılacağını düzenlememiş. Buradan bir hereket serbestisi sağlamayı düşünmüşler. Zaten söylemiş olduğun gibi, ihbar süresinde izin kullandırılmazsa bu defa ihbar süresinin bitiminde izin ücretinin ödenmesi gerekecek.

Benim görüşüme göre, İş Sözleşmesinin çalışan tarafından feshedilmesi halinde kullanılmamış izin ile ihbar süresi içiçe geçebilir.

Sn.Taner Başkan'ın görüşlerine katılıyorum.İlk yazılanda işçi tarafından fesih olduğu belirtilmemişti.