fonradar

Yıllık İzini Kullanma

2010 eylül aynında çalıştığım şirkete işe başladım. Yıllık iznimin 12 günü ağustos ayında kullandım ( Fabrika toplu halde tatil izine çıktığından kullandım) kalan 2 iznimi 2011 aralığın sonuna kadar kullanmam gerekiyormuş. Ama benim ikinci yılım 2012 eylül ayında doluyor.

1. Sorum 2011 yılında tüm iznimi kullanmak zorundamıyım.

İş kanunun hangi madde açıklıyor ?

Ynt: Yıllık İzini Kullanma

SN.mrtak

Kısa ve öz cevaplar vermeye çalışacağım.
Farzedelim 01.10.2010 da işe başladınız,01,10.2011 de bir yıllık hizmetinizi tamamladınız ama bu izninizi 2 gün eksik kullanmışsınız.(4857/ M.53/4cü fıkra)
Yıllık izne esas ikinci yıl hizmet sürenizi henüz tamamlamadınız.01.10.2012 de hakedecek ve bu tarih den sonra kullanacaksınız.(M.54/4cü fıkra)
Sorunuzun cevabı:
İşci, yıllık izin süresine ilişkin hizmet süresini tamamlasa da, bu iznini ne zaman kullanacağını işveren belirler, yani siz , ben y.iznimi hakettim ,istediğim zaman kullanırım deme durumunda değilsiniz.(tabi bu konuda anlaşmak da mümkün)
İzinlere ilşkin düzenleme M.60 da belitilmiştir.Bu madde dayanak yapılarak yürürlüğe giren Yönetmelik(Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliği) Madde 10.da "toplu izin" başlığı altında açıklama mevcut olup, işveren bu konuda "toplu izin" uygulaması yapabilecektir.Ancak bu noktada sınırlma yılın Nisan ve Ekim ayı sonuna kadardır.
Siz ise Aralık diyorsunuz,şayet böyle olacak ise işveren bu uygulamayı işcilerin bir kısmını mağdur edecek şekilde yapmamlıdır diye düşünüyorum.
Yönetmeliğin bu (10 cu) maddesinin son fıkrasına göre evet.