fonradar

Yıllık izinlerin kullanılmasında usul

halilcan-28

Katkı Sunan Üye
Dostlar Merhaba,

Sıcağı sıcağına bir olayı sizlerle paylaşmak istedim... X şirketi, ilan panosunda şöyle bir ilan asmış. Özetle, "geçmiş yıllardan kullanılamayan izinler 31.12.2006 tarihine kadar kullanılması aksi takdirde 2007 den itibaren geçersiz olacağı" şeklinde ayrıca 4857 sayılı yasanın 54 mad. de atıf yapmış... Yani hak edilen senelik izinler ertesi yılda kullanılması zorunludur diye bir ibare var mıdır?Kullanılmasa zayi olur diye bir ibare var mıdır? İçtihatlarda, yargıtay kararlarında vs... rastlayan okuyan meslektaşım varsa paylaşırsa memnun olurum. Ben bulamadım bilgilerinizi paylaşmak dileğiyle.....
Sağlıcakla.....

Merhaba,

Yıllık izin uygulamasında işçi ve işveren açısından hak düşürücü bir durum söz konusu değildir. İşveren bu izinlerden vazgeçemez ve sürekli bir şekilde vermek zorundadır.

Her işyerinde (100 kişiyi aşan) Yıllık İzin Kurulu oluşturulur. Bu kurul izin uygulama süreçlerini belirler ve ifa eder. Genelde işverenin işlerinin rahat ve sıkışık olmadığı günlerde bu izinler kullandırılır. İşçinin ben izine çıkmıyorum demesi gibi bir durumu söz konusu değildir.

İşveren duyuru panosuna "Kullanan kullansın, kullanmayanın hakkı yanar " demesi akla ve mantığa sığmayacak bir durumdur.

Bu düzenlemeyi işveren yapar işçilere tebliğ eder.

Kolay Gelsin.

teşekkürler

Sayın HResources,

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim... Dediklerinize katılıyorum..Ancak soruda ifade edemediğim bazı konuları da arz edeyim.... Söz konusu Çalışanlar toplu iş sözleşmesi kapsamında olduklarından malumunuz sözleşmeyle izin hakları arttılılmış... Yani 1 yılı dolduran 26 iş günü izin hakkadiyor... Hal böyle olunca geçmişte işlerin yoğunluğu sebebiyle iznin tamamı kullanılamamış... azami 20 işgünü kullandırılmış.... diyelimki 7 yıllık bir çalışanın bu yılla beraber 70 gün hakkı doğuyor.... 70 gün git iznini kullan yoksa 2007 De yanacak demek doğru mudur? Bu uzun süre zarfında insan işini bile unutur... İşten soğur... 2-3 ay işten uzak kalmak ne demek.... Hal böyle olunca durum ne olacaktır?... Mevzuaattaki yeri nedir? Bu durum karşında ne yapmak gerek..siz olsaydınız ne yapardınız ? Teşekkürler..

eğer işin yoğunluğu nedeniyle izinler kullanılamadıysa işverenin kesinlikle bu izinler hükümsüzdür demeye hakkı yoktur.Fakat işveren yıllık izinlerinizi düzenli kullanın diyorda işçiler kullanmıyorlarsa burda işçi suçlu olur ama böyle değildir, bu nedenlede izinler kesinlikle iptal olamaz zaten işler yoğun olsa bile işveren yıllık izinleri en fazla 3'e bölerek ve 10 günden az olmamak şartıyla kullandırmak zorundadır. yada işçi ile anlaşır izin ücretlerini öder buda işçi ile işveren arasındaki anlaşmadır.