fonradar

Yıllık Muhtasar Beyannamesi Elektronik Ortamda Verilememesi

işyeri kendimize ait kira stp yok.işçi çalışmıyor.yıl sonunda muhasebe ücreti ödendiginden muhtasar beyanname yıllık verilecek.ancak elektrnik ortamda yıllık kısım açık değil kağıt ortamında verilecek cezai müeyyide olmayacak memur arkadaş 355.nci mukerrer yazıda boyle yazı verdi

Ynt: yıllık muhtasar beyannamesi elektronik ortamda verilememesi

yasada yıllık muhtasar beyan diye birşeymi var?varsa benim haberim yok valla. :eek: ;D

Ynt: Yıllık Muhtasar Beyannamesi Elektronik Ortamda Verilememesi

aylık seçilmesi gerekmiyor mu ?
mesela kira stopajında, kira kontratında ve yoklamada "kira bedeli yıl sonu ödenecek" ibaresi varsa, burda önemli olan ödeme yapılan dönem olduğuna göre "aylık" seçmemiz gerekir diye düşünüyorum..

memur arkadaşın size verdiği yazili çıktıyı bizimle paylaşırmısınız.

Yıllık muhtasar diye birşey yok.
Sizin yapacağınız, muhtasar vermenize gerek olmadığı dönemler için dilekçe verip kodu kapatmanız gerekiyor.Yıl sonu geldiği zamanda muhtasar vermemiz gerekiyor diye dilekçe ile kodu açtırmanız.Dönemlerini 3 aylıksa 3 aylık olarak, aylıksa aylık olarak vermeniz gerekiyor.

o zaman sadece yılda bir kez verdiğimiz muhtasarlar için kodu kapatmak için hepsine dilekçe mi vermemiz gerekiyor ? ben mi yanlış anladım ?

yılda 1 kez neden dolayı muhtasar verdiğinizi sorabilirmiyim.

v.d.muhtasar dosyası,ya aylık açılır,ya 3 aylık.sizinki hangisi

yılda bi kez verilen genelde aralık ayında ödenen kira stopajı oluyo... bunun için de aylık muhtasar yapıyoruz zaten.
ben zaten muhtasarın aylık, yıllık olayını sormadım, dilekçe konusunu sordum ... !

Neden arkadaşlar olayı tuhaf karşıladılar pek anlamadım. Kişi işçi çalıştırmıyor, işyeri kendine ait ise, Muhasebe ücretini de Aralık ayında ödüyor ise yada ödemiyor ise (yıl sonunda KDV gereği ,Makbuz kesmek zorundayız.) Aralık ayı için Muhtasar Beyn. veriyoruz. Zaten olay işe başlarken yoklamada yada daha sonra değişikilik var ise dilekçe ile bildiriliyor.. Aylık, Üç aylık muhtasar beyan dönemleri var ayrıca Yıllık da var. Sicil servisinde o kısım işaretleniyor ve sorun çıkmıyor. Tekrar tekrar dilekçe vermeye gerek yok. Yanlışım var ise düzeltin.