fonradar

Yıllık satış 8.000 Lirayı geçince..!

gcatar

Katkı Sunan Üye
8 bin lira ve üzeri tüm alım, satım, hizmet, kira ödemeleri, avans, depozito, pey akçesi, POS hareketleri ve diğer işlemlerini banka, özel finans ve PTT aracılığıyla yapmak zorunda. Bu tutarın üzerinde kalan işlemlerin parçalara ayrılması kabul edilmez, aynı günde aynı kişi veya kurumlarla yapılan işlemler tek bir ödeme veya tahsilât kabul edilir. Buraya kadar tamam. Fakat mal sattığımız bir firmadan tek tek kesilen faturalarının hiç biri 8.000 lirayı geçmiyor ayda 2 yada 3 kere mal satıyoruz ve aynı güne iki fatura dahi kesilmiyor ama firmaya yıllık satışımız 8.000 lirayı geçiyor bu durumda ödemelerimiz postane çek yada banka yoluyla alma zorunluluğumuz varmı yoksa elden almaya devam edebilirmiyiz.
Teşekkürler.

Ynt: Yıllık satış 8.000 Lirayı geçince..!

hangi devirde yaşıyoruz üstadım bırakın kanunu yasayı bir tarafa her hareket kontrol altında olmak durumunda bankaladan yapılmalı işlemler elden nakit tahsilat ve ödeme işlerini bırakmak bankadan takip etmek daha uygun ve şeffaf olur en uygunu budur takibide kolaydır suistimalde pek olmaz parayı hiç görmeyin nakiti bırakın

Sayın aday teşekkür ederim de bende biliyorum bankadan şeffaf olur uygun olur bizim durumuzun farklı sorumun cevabı kişisel görüşünüz değil olması gereken nedir kanun ne diyor zorunluluk varmı bunu öğrenmek istiyorum.

Selamlar
Zorunluluk olarak böyle bir zorunluluk yoktur.(8000 lirayı aylık bazda geçse bile)
Ancak İşlem mahiyetinin sağlamlığı açısından tabiki tevsik kapsamına almanız menfaatiniz icabıdır.
Saygılar

8000 Tl lik sınır " Günlük " fatura sınırıdır.
Anlamı da değişik günlerde 8000 tl yi geçen fatura kesiyorsan bu müşteri ile nakit çalışabilirsin demektir.
Bir günde kestiğin fatura 8000 tl yi geçiyorsa (ayrı ayrı da olsa) O zaman mutlaka banka vs kullanmak zorundasın.

Bu tevsik uygulamasında " aylık" tabiri hiç yoktur.

Teşekkürler cevaplarınız için.

nguroy ' Alıntı:
Anlamı da değişik günlerde 8000 tl yi geçen fatura kesiyorsan bu müşteri ile nakit çalışabilirsin demektir.
Bir günde kestiğin fatura 8000 tl yi geçiyorsa (ayrı ayrı da olsa) O zaman mutlaka banka vs kullanmak zorundasın.

Ben gün bazında değerlendirme yapmanın yanlış olacağı kanısındayım. Kanunda günlük, aylık gibi bir ibare yok.
Direkt sınırı aşan diyor. Ben sabah 5.000,00.-TL fatura kestiysem, akşam aynı alıcıya 4.000,00.- TL fatura kesmenin sonucunda ödemeyi banka yoluyla yapılması zorunludur diyemem.

Her ne kadar 10,00.-TL gibi küçük rakamların bile banka yoluyla ödenmesini uygun görüp desteklesemde.

Sn Nişanlı:
İlgili tebliği okuyunuz lütfen.

NİSANLI ' Alıntı:
...Ben gün bazında değerlendirme yapmanın yanlış olacağı kanısındayım...

parçalara bölmek tebliği yani bankadan geçirme zorunluluğunundan kaçınma olarak görüldüğünden aynı gün için ister 1 ister 50 ft kesilsin, toplam sınırı geçtiğinde banka yolu görünmektedir.

Öncelikle üye adım nisanlı; konuya gelince VUK 320 no lu tebliğde

.....
Tespit edilen tutarın üzerinde kalan işlemlerin tevsik zorunluluğundan kaçınmak amacıyla parçalara ayrılması kabul edilmeyecek, aynı günde aynı kişi veya kurumlarla yapılan işlemler tek bir ödeme veya tahsilat kabul edilecektir.

şeklinde yazıyor. Sn nguroy uyarı için teşekkürler.

Pardon ben büyük/küçük harf azizliğine uğradım sanırım. :)

nguroy ' Alıntı:

Sonuç budur değilmi.

gcatar ' Alıntı:
nguroy ' Alıntı:

Sonuç budur değilmi.

Aynen budur.

Tamamdır cevap veren tüm forumdaşlarıma teşekkür ederim.

yeterlilik ' Alıntı:
gcatar ' Alıntı:
nguroy ' Alıntı:

Sonuç budur değilmi.

Aynen budur.

Ben bir kez daha sormak istiyorum yanlış işlem yapmak istemiyorum. Biraz kafam karıştı çünkü.
Örneğin; X şirketiyle aylık ciromuz yaklaşık 120.000,00 TL dir. 110.000,00 TLsini ay içerisinde muhtelif zamanlarda çek ve banka kanalıyla ödedik. Kalan 10.000,00 TL sini de yine aynı şekilde farklı günlerde 3 parçada nakit olarak ödeyerek kapattık. Bu işlem yanlış olur değil mi?

Çok oldum farkındayım ama tebliği okumama rağmen anlamakta zorlandım. Net gelmedi çünkü.Bu yüzden birşey daha soracağım.
X firmasından aylık 120.000,00 TL lik alışımız var. Fakat bunların içinde 3000, 5000, 1000 tutarında faturalar da var 20.000,00 60.000,00 gibi yüksek faturalar da var. Yüksek tutarları bankadan düşük olanları elden ödesek usulsuzluk cezası alır mıyız?

Selamlar
Şöyle basitçe rakamlarla örnek verirsek daha rahat anlayacağınıza eminim.
x şirketiyle aylık cironuz kdv dahil 120.000 tl... dökümüde şöyle olsun...

01.01 kdv dahil fatura 4.500
03.01 " " 6.500
05.01 " " 8.700
07.01 " " 2.000
07.01 " " 3.500
07.01 " " 4.000
09.01 " " 12.500
13.01 " " 1.500
13.01 " " 2.500
13.01 " " 2.000
...
...
toplam 120.000

ayın 1'indeki fatura nakit ödenebilir.
ayın 3'ündeki fatura nakit ödenebilir.
ayın 5'indeki fatura nakit ödenemez.8000 in üzerinde
ayın 7'sindeki faturalar nakit ödenemez.günlük toplam 8000'in üzerinde
ayın 9'undaki fatura nakit ödenemez.8000 in üzerinde
ayın 13'ündeki faturalar nakit ödenebilir.Günlük toplam 8000'in altında..
....
en basit anlatımı böyle...
Sorunuzda çek-banka yoluyla ödeme yaptınız ve kalanıda 3 parçada nakit kapattınız.Bu sorunuza her bir fatura tutarını görmeden cevap vermek sağlıklı olmaz..Çek-banka ödedikten sonra kalan bakiyeyi tutturacak ölçüde faturalarınız varsa..Diyelim çek banka karışık ödeme yaptınız 12.000 tl borç kaldı..Şunu yapabilirsiniz.tek tek faturalar çinde 3 tane 8.000 in altındaki faturaların toplamı 12.000 yaparsa bu faturaları nakit ödedik diyebilirsiniz.(tabiki faturalar farklı günlere ait olacak) Yani 2000, 5000 ve 5000 tutarında faturalar varsa bu 12000 lirayıda bunlar için ödedik diyebilirsiniz.Nakit makbuzlarına da gerekirse bu faturaların numaralarını yazarsınız..
Kabaca ve kısa yoldan herhalde bu şekilde anlatılılabilir.
Saygılar

twolf ' Alıntı:
Selamlar
Şöyle basitçe rakamlarla örnek verirsek daha rahat anlayacağınıza eminim.
x şirketiyle aylık cironuz kdv dahil 120.000 tl... dökümüde şöyle olsun...

01.01 kdv dahil fatura 4.500
03.01 " " 6.500
05.01 " " 8.700
07.01 " " 2.000
07.01 " " 3.500
07.01 " " 4.000
09.01 " " 12.500
13.01 " " 1.500
13.01 " " 2.500
13.01 " " 2.000
...
...
toplam 120.000

ayın 1'indeki fatura nakit ödenebilir.
ayın 3'ündeki fatura nakit ödenebilir.
ayın 5'indeki fatura nakit ödenemez.8000 in üzerinde
ayın 7'sindeki faturalar nakit ödenemez.günlük toplam 8000'in üzerinde
ayın 9'undaki fatura nakit ödenemez.8000 in üzerinde
ayın 13'ündeki faturalar nakit ödenebilir.Günlük toplam 8000'in altında..
....
en basit anlatımı böyle...
Sorunuzda çek-banka yoluyla ödeme yaptınız ve kalanıda 3 parçada nakit kapattınız.Bu sorunuza her bir fatura tutarını görmeden cevap vermek sağlıklı olmaz..Çek-banka ödedikten sonra kalan bakiyeyi tutturacak ölçüde faturalarınız varsa..Diyelim çek banka karışık ödeme yaptınız 12.000 tl borç kaldı..Şunu yapabilirsiniz.tek tek faturalar çinde 3 tane 8.000 in altındaki faturaların toplamı 12.000 yaparsa bu faturaları nakit ödedik diyebilirsiniz.(tabiki faturalar farklı günlere ait olacak) Yani 2000, 5000 ve 5000 tutarında faturalar varsa bu 12000 lirayıda bunlar için ödedik diyebilirsiniz.Nakit makbuzlarına da gerekirse bu faturaların numaralarını yazarsınız..
Kabaca ve kısa yoldan herhalde bu şekilde anlatılılabilir.
Saygılar

Çok teşekkür ederim üstadım. Çok anlaşılır bir dille anlatmışsınız.
Saygılar sunarım.