Yıllık Sözleşmelerin Düzenlenmesinde Hangi Tutarı Yazmak Gerekir.

MEMET ORHAN

Katkı Sunan Üye
Merheba Sayın Meslektaşlarım
TÜRMOB tarafındaün standartlaştırılan Sözleşmelerin
4. Maddesinde .............dönemi süresince alacağı ücret ........................(Yalnız......................) TL olup iş sahibi tarafından ................şeklinde ödenecektir.
Bu boşlukları Yıl içinde mükellefin faaliuyetindeki değişmeler ve Sözleşme üzerinden ödenmesi gereken Damga Vergisini de dikkate almak üzere ne şekilde doldurmak gerekir. Bu konuda fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Ynt: Yıllık Sözleşmelerin Düzenlenmesinde Hangi Tutarı Yazmak Gerekir.

4. Maddesinde .............dönemi süresince alacağı ücret ........................aylık
(Yalnız......................) TL olup iş sahibi tarafından ................şeklinde ödenecektir.bu durumda aylık asgari ücret tarifesinde belirtilen miktarın altına düşmemek kaydı ile örn 1-3 işçili imalat işletme defter tutma bededi artı ba bs veya beyan ücreti vs vs ücret tesbit soru belgesi ile belirlenebilir.. asgari şartını ihmal etmeden buraya aylık yazacağız ancak DVsini yıllık tutar üzerinden ödeyeceğiz sözleşme yıllık olduğu için..1 takvim yılı yani.. bu arada ocak ayından başlatacak isek 10 günlük damga vergisi süresine dikkat bu arada bu damga vergisini kim üstlenecek 2500.tl için ortaya çıkan DV oran olarak binde 7.5

Ücret Sözleşmesi Kapsamı
Madde 14- Ücret sözleşmeleri münferit ya da süreli olarak yapılabilir. Süreli sözleşmelerin en az bir yıllık olması şarttır.
VERGİLEME ÖLÇÜLERİ:
Madde 10 - Damga Vergisi nispi veya maktu olarak alınır.
Nispi vergide, kağıtların nevi ve mahiyetlerine göre, bu kağıtlarda yazılı belli para, maktu vergide kağıtların mahiyetleri esastır.
Belli para terimi, kağıtların ihtiva ettiği veya bunlarda yazılı rakamların hasıl edeceği parayı ifade eder.
Cari hesap şeklinde açılan kredilerle her türlü ikrazata ait taahhütname ve mukavelenameler (İskonto ve iştira senetleri taahhütnamesi - Dispans - dahil) ve bunların temlik, yenileme, devir ve değiştirilmesine müteallik bütün kağıtlarda ve keza matlupların devir ve temlikine ilişkin mukavelename ve temliknamelerde ikraz veya temlik edilen para miktarının veya azami haddinin gösterilmesi mecburidir. Gösterilmediği takdirde bu kağıtların her birinden alınması gereken Damga Vergisi ile cezası olayın meydana çıktığı tarihte, ilgili bulunduğu cari hesapta kayıtlı kredi veya ikrazat miktarına göre hesaplanır ve alınır.
Bu vergi ve cezanın ödenmesinde mukriz ve müstakrizlerle temlik eden ve adına temlik yapılan şahıslar ve müesseseler müteselsilen sorumludurlar

akara ' Alıntı:
4. Maddesinde .............dönemi süresince alacağı ücret ........................aylık
(Yalnız......................) TL olup iş sahibi tarafından ................şeklinde ödenecektir.bu durumda aylık asgari ücret tarifesinde belirtilen miktarın altına düşmemek kaydı ile örn 1-3 işçili imalat işletme defter tutma bededi artı ba bs veya beyan ücreti vs vs ücret tesbit soru belgesi ile belirlenebilir.. asgari şartını ihmal etmeden buraya aylık yazacağız ancak DVsini yıllık tutar üzerinden ödeyeceğiz sözleşme yıllık olduğu için..1 takvim yılı yani.. bu arada ocak ayından başlatacak isek 10 günlük damga vergisi süresine dikkat bu arada bu damga vergisini kim üstlenecek 2500.tl için ortaya çıkan DV oran olarak binde 7.5

:( :( :( :( :( bu yüzden şu an stajım yanmak üzere.Benim ne suçum vardı ?

?

Ogün Güneş ' Alıntı:

Sayın Ogün Bey;

Malesef dediğim gibi :( 2009 Temmuzda sınavlara girecektim.Son evrakları vermeye gittim.Odadan Staja başladığım günden beri,Makbuzların asgari ücret altında kesildiğini ve SMMM nin fark faturası kesmesi gerektiğini söyledi.Ve o şirket şu an iflas.Farkta kesmiyor.Anlayacağınız 2 yıllık emeklerim hiç uğruna heba oldu.Şimdi diyeceksiniz ki niye kontrol etmedin.En son aklıma gelecek şeydi.Odaya mail filan atıyorum dünden beri geri dönüşte yok.Herşeyim tam birtek Makbuzlar yüzünden bu durumlara düştüm.Odanın dediği tek şey,Stajın iptal olabilir.

olayı anlayamadım smmm nin asagari ücret altı iş yapmasının faturası nasıl syajere kesilir..

yeterlilik ' Alıntı:
Herşeyim tam birtek Makbuzlar yüzünden bu durumlara düştüm.Odanın dediği tek şey,Stajın iptal olabilir.

Odada bunu size söyleyen kişiye sorarmısınız, stajın iptal halleri neler miş ve bunların içerisinde böyle bir durum varmıy mış?

Ogün Güneş ' Alıntı:
yeterlilik ' Alıntı:
Herşeyim tam birtek Makbuzlar yüzünden bu durumlara düştüm.Odanın dediği tek şey,Stajın iptal olabilir.

Odada bunu size söyleyen kişiye sorarmısınız, stajın iptal halleri neler miş ve bunların içerisinde böyle bir durum varmıy mış?

Az önce Odadan Staj müdürü ile telefonda görüştüm.Durumumu tekrar anlattım.Sen eksik evraklarını tamamla getir dedi.Oda da Staj evrakları ile ilgili bir forum varmış onların tesmere gönderdiği,orada durumu anlatır halletmeye çalışırız dedi.Kesin oldu diyemem ama halletmeye çalışacağım dedi.En kötüsü ne olur dedim.Staj dönemin uzar dedi.Dünde başka personel iptal olabilir demişti.Staj müdürünün dediğini dikkate alıyorum :)