fonradar

Yıllık Üye Aidatlarının %50 Ödenmesi Hk.

ardahan75

Katkı Sunan Üye
Ek Fıkra: 5786-10.07.2008/m.8 Meslek mensuplarından kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar ile mesleği fiilen icra etmeyenler odaya giriş ücreti ve yıllık üye aidatlarını Yüzel elli indirimli olarak öderler hükmü getirilmiştir. Bu durumlarını belgelendirmek zorundadırlar.

Benim çalıştığım şirkette ben muhasebe departmanındayım ancak belgemi kullanmıyorum herhangi bir şekilde imza yetkim yok. Odayla görüşmem sonucunda bana muhasebe yapıyormusun sorusuna evet dedim. ozaman tamamını ödemem gerektiği söylendi. Sizcede çok saçma değilmi? şimdi ben belgemi almışım alana kadar canım çıkmış o sırada dünyaları ödemek zorunda kalmışım malumunuz üzere. şimdi geçen yıl aldığım ve şu ana kadar herhangi bir şekilde kullanamadığım belgemi kullanan arkadaşlarla aynı ücreti ödemem gerketiği söyleniyor. Bende şirketten bir yazı alarak halkla ilişkiler departmanında olduğumu göstereceğim ve büyük bir ihtimalle %50 sini ödeyeceğim. Niye insanları bu yola teşvik ettiriyorlar anlamıyorum. Ben belgemi almadan öncede aynı işi yapıyordum aldıktan sonrada herhangi bir değişiklik olmadı. Eğer belgemi bağımlı olarak kullansam tamam anlarım ama buna bir türlü anlam veremedim. Bakalım ne olacak. İşyerine gelip ha sen muhasebedeymişsin tamamını mı öde diyecekler ne saçma.

Ynt: Yıllık Üye Aidatlarının %50 Ödenmesi Hk.

ardahan75
sizin yazıyı okuyunca bu yazıyı ben yazmış olabilirim dedim. Bende sizin gibi aynı durumdayım. Belge almadanda aynı işteydim belge alınca da aynı işteyim. Size bi soru sorsam şirket defterini yine size tutturmasa ve belgenizi istese hiç bi maddiyat talep etmeden verirmiydiniz? Zaten o şirkette çalışıyosunuz. Ama belgeyi almak zor. O kadar emek+ maddiyat.

elbette verilmezzz!! ruhsat talebi de ne demek !!! sizin imzanızla beyanname yollanacak sonuçta...

Arkadaşlar ben de aynı durumdayım. Belgem var fakat imza yetkimi kullanmadan şirkette çalışıyorum. bana da yıllık aidatın hepsini ödeyeceksiniz dendi buna bir çözüm yolu bulunmalı..oda ne yazık ki sorunlarımıza çok ilgisiz mali müşavirliğin şu ana kadar bir artısını göremedim ne diyeyim...

arkadaşlar bugün odaya şirketten aldığım yazıyı (başka bir departmanda çalıştığıma dair) + şirketin beyannamelerini imzalayan smmm arkadaşın sözleşme fotokopisini verdim. Kinayeli kinayeli konuşmalar abuk sabuk sorular baya bir sıkıştırmalar arasında %50 sini ödedim. En sonunda bunu arkadaşlar araştıracaklar dediler.

Bunu araştıracağınıza gidin nette bir sürü belgesini kiralamaya çalışan smmm ler var gidin onların peşine düşün. Yazıkki bizleri neyse daha fazla yazmayacağım...

bu mali müşavirlerin derdi hiç bitmiyormu allah aşkına yaaaa,belgeyi alsanda sorun :eek:

ardahan75 ' Alıntı:
arkadaşlar bugün odaya şirketten aldığım yazıyı (başka bir departmanda çalıştığıma dair) + şirketin beyannamelerini imzalayan smmm arkadaşın sözleşme fotokopisini verdim. Kinayeli kinayeli konuşmalar abuk sabuk sorular baya bir sıkıştırmalar arasında %50 sini ödedim. En sonunda bunu arkadaşlar araştıracaklar dediler.

Bunu araştıracağınıza gidin nette bir sürü belgesini kiralamaya çalışan smmm ler var gidin onların peşine düşün. Yazıkki bizleri neyse daha fazla yazmayacağım...

Merhaba....

Tepkinizi çok iyi anlıyorum ve bu konuda sizle benzer görüşleri paylaşıyorum ama bu verdiğiniz belge YMM sınavı için gereken 10 yıllık sureyi durdurabilir. Bu konuda çok bilgim yok...aklıma gelmişken belirtmek istedim.... araştırmanızı tavsiye ediyorum...

Teşekkürler