fonradar

Yılsonunda Ters Bakiye Veren Banka Kayıtları Muhasebesi

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
sevgili forumdaşlar yıl sonlarına yaklaştığımız şu son günlerde en çok krşılaşılan sorunların bir taneside ters kayıt veren banka kayıtları.Banka kayıtları neden ters bakiye veriri , olmayan para bankadan nasıl çıkar sevgili forumdaşlar bildiğiniz gibi bankaların tamamı daha iyi hizmet vermek için müşterilerine hesaplarının biraz üzerinde kredi kullandırılar örneğin bay x'in A bankasında hesabı vardır Bay X bankayla yaptığı anlaşma sonunda bankada parası olmasa bile çekleri-yaptığı anlaşma-gereği ödenir yani mevduat hesabı kredilendirilir.daha sonra bay x bu parayı faizi ile geri öder.buradaki olay banka kredi mevduat hesabının aynen kredi kartı gibi çalışması peki bu kullanım sonucu yıl sonu olursa ve banka (-) ters bakiye ile hesabını kapatıp ertesi yıla devrederse ne olur.
Bu durumda (-) ters bakiyeyi 300-Banka Kredileri hesabının altında açılacak hesaplarda takip edilmesi hem muhasebe açısından hemde mali tablolar açısından sağlıklı olur

Saygılar FERHAT

ferhat bey,

Yazınızda herhangibir soru göremedim. Eğer yazınız bir öneriyse teşekkür ederim. Ayrıca banada yakın gelen hesap 300 hesap. Çünkü bankada duran bir maddi değer olmadığı gibi kullanılan kredi söz konusu. Kredili hesaptan para çekilme işlemi anında önce 102 hesaptaki bakiyeyi 0 bakiye kalıncaya kadar kullanır, üstü "-" bakiyeyi 300 hesaplarda izlerdim. Hesap ilk artıya geçince önce krediyi 0 'lar daha sonra 102 hesaba kayıt yazardım.

Sn. Meslektaşım Soner Bey' e katılıyorum. Ferhat Beyin de aynı düşüncede olduğunu yazısından anlıyorum. Burada kullanılan bir artı hesap mevcut ise tabiki bir kredidir. Bankanın müşterisi kullanımına sunduğu bir ek finansmandır. Bu yüzden eksi bakıyenin 300' de izlenmesi daha reel olacaktır.

ters bakiye banka hesapları ile mutabıksa, krediler hesabına çekip, ters tutara bankanın faiz yürütüp yürütmediği saptanıp, faiz yürütülüyorsa ve henüz ödenmemişse karşılık yolu ile döneme finansman gideri yazmak gerekir.