YMM lere muafiyet tanındı

Tasarının 37 .maddesine eklenen 4. fıkra ile denetimde Ymm Lere ve Sanayi Bakanlığı denetim elemanlarına muafiyet , sınavsız denetim yetkisi verilmiştir.Yorum yapmıyorum.

Ynt: YMM lere muafiyet tanındı

ee ne oldu şimdi smmmler avuçlarınımı yalıcak, bu nebiçim iştir 3568de eşit değillermi, smmmler denetçilik yapamıcakmı? şimdi tasarı ile neler değişti,?

Gerek 3568 gerekse SPK düzenlemelerinde bağımsız denetimde YMM-SMMM farkı bulunmamaktadır. Eğer burada bir fark varsa derhal yargı yoluna gitmeyi düşünebilirdik Ancak Kanun'un iptali için ana muhalefet partisinin Anayasa Mahkemesine, anayasaya aykırılık iddiası ile iptali için başvurmasının dışında bir seçenek bizim açımızdan -ne yazık ki- yoktur.

e zamanında dedik, bağımsız denetim aldatmacası dedik yok dendi kardeşim bildiğin kandırıldık işte YMM lere zaten tam tastiğe muafiyet verildi tam tastik yap defterini tut üstüne güzelde bağımsız denetim raporunu yaz dendi değilmi şimdide güzel bir ciro belirlenecek ki piyasaya bakacaklar ymm lerin tuttukları defterlerin ortalaması ne şu kadar tl işte o rakamıda koy haydi geçmiş olsun siz belge alana denetim şirketi kurana kadar YMM ler pastayı paylaştı bile sonra türmobu savunanlar artık bunada birşey diyebilecekse buyursunlar birlik bildiğiniz ymm birliği olmuş sağolsunlar iyi lobi yaptılar güzel çalıştılar kim için tabiki ymm ler için bizse sürünmeye devam artık eldekini ymm lere kaptırmayalımda gerisi hikaye tekrar diyorum resmen kandırıldık ve aldatıldık

Maddeye eklenen dördüncü fıkra ile bu maddede değişiklik öngören Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibariyle 3568 sayılı Kanuna göre, yeminli mali müşavir olabilmek için en az on yıl serbest muhasebeci mali müşavir olarak çalışılması ve 1) İleri Düzeyde Finansal Muhasebe, 2) Finansal Yönetim, 3) Yönetim Muhasebesi, 4) Denetim, Raporlama ve Meslek Hukuku, 5)Revizyon, 6) Vergi Tekniği, 7) Gelir Üzerinden Alınan Vergiler, 8) Harcama ve Servet Üzerinden Alınan Vergiler, 9) Dış Ticaret ve Kambiyo Mevzuatı ile 10) Sermaye Piyasası Mevzuatı konularından oluşan sınavdan başarılı olunması gerekmektedir. Bu sınavlarda başarılı olan ve denetim konusunda da uzmanlık sahibi olan yeminli mali müşavirler ile denetim elemanlarının bağımsız denetçi olarak tekrar sınava girmelerine gerek olmadığından verilecek eğitim sonrasında bu kişilerin Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunca yetkilendirilmeleri sağlanmaya çalışılmıştır. Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle geçiş döneminde maddede sayılanların eğitime tabi tutulmak suretiyle yetkilendirilmeleri, geçiş dönemi sonrasında ise yetkilendirmenin sınavla yapılmasının sağlanması amaçlanmıştır.

Yukarda tartıştığımız maddenin gerekçesi var.Birsey sormak isterim.Ben şu sekilde anlıyorum;Bu sınavlarda başarılı olan...... diyor.Yani sınavsız YMM olanların bu maddeden faydalanamayacağını dusunebilir miyiz???

biz niye denetim eğitimi aldık,
niye mavi boncuk dağıtır gibi bizlere bu süreç anlatıldı.
burada zamanında denetim işi ile ilgili atıp tutan tuzu kuru arkadaşlar neredeler? ben onların yüzlerini çok merak ediyorum şimdi..

tekrar altını çizerek soruyorum biz bu denetim eğitimlerini neden aldık? mantığınızla soruyorum.

yargı yoluna başvurulsun diyosunuz.. ya kardeşim ne yargı yolu, işimizi gücümüzü bırakıcaz birde hak arıyacağız, çok arıyıpta yarar sağlıyoruz ya.. enseye vur lokmayı al durumuna döndük.
valla nefret ettim artık bu süreçten de, mesleğindende....

olamayacağımız işin eğitimini aldık iyimi bundan kim karlı çıktı oda yönetimlerinin akrabası tanıdığı artık neyi olursa olsun sözde eğitmen diye bize gönderdikleri adamlar bu işten karlı çıktı çünkü ücret aldı yetmedi bir iki oda harici odalar eğitim ücreti aldı onlarda karlı çıktı bu işten zararlı çıkan kim şimdi bir düşünelim yarın öteki gün olacağıda söylüyorum kamu gözetimi 4000 civarı YMM ye eğitim veriyorum şimdi sınav yapamam şimdilik bu kadar denetçi sayısı yeter diyecek smmm ler gene avucunu yalayacak zamanında dedik ilkokul mezunu adama belge verirsen ortaokul mezunu adama belge verirsen 2+2=4 vb. sorularla bunlara peynir ekmek gibi ünvan dağıtırsan adamlarda lobisini yapar bunlar ilköğretim mezunu adamlar bunların denetimle ne işi var der ekmeğini böyle ağzından alır.
Buradada zamanında yazdık YMM ler bu işi alıyor dedik yok efendim yargı yolu açıktır dendi temmuza 3 gün kalmış ne yargısı neyin yargısı böyle son anda bir maddeyi sokarlar denetimi pastasını bir güzel alırlar ymm lere sınavsız belge smmm lere daha ortada sınav yok olacağıda mechul iyimi oldu çok iyi oldu beter olalım çünkü başımızdakileri biz seçiyoruz ve bu adamlar bizim zararımıza çalışıyorlar adam smmmm odası başkanı ona koyarmı eşi dostu akrabası zaten ymm odasına bağlı smmm leri kim takar şimdi parayı bulduk diye zil takıp oynuyorlardır artık ben denetimindende geçtim bundan sonrasını ben düşünmen elinde orta ölçekli defteri olan düşünsün şimdi eldeki orta ölçeklileride ymm lere kaptırma dönemi geliyor hangi mükellef hem denetime hemde smmm ye para verecek adam keriz mi ? ymm tam tastikle tutacak defteri basacak bağımsız denetimi ohhhh smmm ler bundan sonra ltd yi aş yi unutsun artık şahıs defteri müşaviri deseler daha doğru olacak

Esma Atasoy ' Alıntı:
biz niye denetim eğitimi aldık,
niye mavi boncuk dağıtır gibi bizlere bu süreç anlatıldı.
burada zamanında denetim işi ile ilgili atıp tutan tuzu kuru arkadaşlar neredeler? ben onların yüzlerini çok merak ediyorum şimdi..

tekrar altını çizerek soruyorum biz bu denetim eğitimlerini neden aldık? mantığınızla soruyorum.

yargı yoluna başvurulsun diyosunuz.. ya kardeşim ne yargı yolu, işimizi gücümüzü bırakıcaz birde hak arıyacağız, çok arıyıpta yarar sağlıyoruz ya.. enseye vur lokmayı al durumuna döndük.
valla nefret ettim artık bu süreçten de, mesleğindende....

bu denetim eğitimleri başlamadan önce İsmmmo yu arayıp sordum. Bu eğitimler ne için. Bu eğitimi alınca ne olucak. Yetki falanmı verilecek diye sordum. Aldığım cevaba göre bu eğitimi neden verdiklerini kendileride bilmiyor. hiç bir beklenti içinde olmayın arkadaşlar.

bu işin böyle olacağı belliydi, haftasonu denetim eğitimim vardı gitmedim.
yahya başkan toplantılar da üst perdeden atıp tutuyordu ne oldu şimdi.
maalesef devir, her alanda güçlünün daha da güçlendiği bir devir.

Bu mesleği onlar yönetiyor zaten, ne bekliyordunuz ki?
Ben aynı şartlarda olmamıza şaşırmıştım zaten :)

bizim şimdi gitsin kına yaksın bir tarafına sınavsız denetçi denetçi diyordu ymmler sınavsız denetçi oldu smmm lere daha sınav yapılacağı bile meçhul kamu gözetimi bu kadar denetçi yeter bile diyebilir sınavda açmayabilir aslında başkan sevinmiştirde adamın kendi smmm oda başkanı ama eşi ymm eşi için sevinmiştir başkanımız akşam parti bile vermiştir sağolsun hakkımızı türmobla beraber o kadar güzel korudular ki anadoluda odalar eğitim zırvası sayesinde binaları yenilediler oda yönetimlerinin niteliksiz akrabaları ,eş ve dostları eğitmen hesabına güzel paralar kaldırdılar güzel iş çıkardılar sağolsunlar.
Sen ilkokul mezunu adama törenle belge dağıt sonra git sınavsız belge iste şimdi ne yapacak bakalım daha sitede yazıda yok tepki bile veremedilerki dedim ya belkide sevinmişlerdir akşam kutlama yaptılarsa sabah geç kalkmışlardır belkide ormanda koşu yapıyordur zamanında röportajında smmm ler sabahları koşu yapsın diyordu :mad: :mad: :mad: :mad:

stonhand ' Alıntı:
bizim şimdi gitsin kına yaksın bir tarafına sınavsız denetçi denetçi diyordu ymmler sınavsız denetçi oldu smmm lere daha sınav yapılacağı bile meçhul kamu gözetimi bu kadar denetçi yeter bile diyebilir sınavda açmayabilir aslında başkan sevinmiştirde adamın kendi smmm oda başkanı ama eşi ymm eşi için sevinmiştir başkanımız akşam parti bile vermiştir sağolsun hakkımızı türmobla beraber o kadar güzel korudular ki anadoluda odalar eğitim zırvası sayesinde binaları yenilediler oda yönetimlerinin niteliksiz akrabaları ,eş ve dostları eğitmen hesabına güzel paralar kaldırdılar güzel iş çıkardılar sağolsunlar.
Sen ilkokul mezunu adama törenle belge dağıt sonra git sınavsız belge iste şimdi ne yapacak bakalım daha sitede yazıda yok tepki bile veremedilerki dedim ya belkide sevinmişlerdir akşam kutlama yaptılarsa sabah geç kalkmışlardır belkide ormanda koşu yapıyordur zamanında röportajında smmm ler sabahları koşu yapsın diyordu :mad: :mad: :mad: :mad:

bende katılıyorum bu düşüncelere, ilkokul, oratokul ıvır zıvır mezunu onca adama, saçma sapan adına sınav denmeyecek uygulamarla smmm belgesi verildi...bunu verenler de oda yönetimiydi zaten, kpss de bile kadrolar, ilkokul, lise, lisan mezunu diye ayrılıyor, devlet bile ilkokul mezunu adamın yapacağı iş ile lisans mezunu adamın yapacağı işi ayırmış, ne hikmetse smmm likte ayrım yok...dolayısıyla, demekki smmm lik ilkokul mezunlarının da yapabileceği bir iş...bu nitelikteki bir işe şirketi denetletmezler, angaryayı yaptırılar, katiplik yaptırılar ama denetimi vermezler...bunu daha önce de dediğimde tepki gösteren arkadaşlar olmuştu...ama ne yazıkki durum böyle...türmob daha ne yapsın, üzerinde hükümet baskısı var diyenlerede sesleniyorum, türmobun alayı istifa etsin, tasfiye olsunlar, siyasi bir parti kurup yollarına devam etsinler, yerlerinede adam gibi işi muhasbe ve müşavirlik olan, siyasete atlayıp boyunun ölçüsünü alma hevesinde olmayanlar gelsinler...türmobun her uygulaması tuhaf ve saçma...ta staja giriş sınavından itibaren laçka uygulamalrla karşılaşılıyor...daha meslek mensubu stajerken ( ifadem mazur görülsün) sömürülmeye başlanıyor, dosya parası, eğitim cd si parası, stajerden alınan faaliyet parası, sınav parası, ruhsat parası, inşaat katılım payı parası ala ala doymadılar.....smmm lerde de tepki yok kardeşim, yapılan bu haksızlıklara karşı 1 ay beyanname göndermeyelim desek % 95 i katılmaz...daha ne diyelim...hayırlı olsun...boşuna konuştuk, tartıştık 1-2 senedir sonuç fiyasko en başına döndük

TTK 400. Madde 4.bent.

"(4) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle, 1/6/1989 tarihli ve 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununa göre yeminli mali müşavirlik hakkını kazanmış olan meslek mensupları ile mülga 3143 sayılı Sanayi ve Ticaret Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun ile 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre ticaret şirketleri nezdinde denetim yetkisine en az on yıldır sahip olanlar, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunca öngörülen eğitimi tamamlamış olmaları halinde sınav veya başkaca bir şart aranmaksızın bağımsız denetçi olarak yetkilendirilir."

Gerekçe

Maddeye eklenen dördüncü fıkra ile bu maddede değişiklik öngören Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibariyle 3568 sayılı Kanuna göre, yeminli mali müşavir olabilmek için en az on yıl serbest muhasebeci mali müşavir olarak çalışılması ve 1) İleri Düzeyde Finansal Muhasebe, 2) Finansal Yönetim, 3) Yönetim Muhasebesi, 4) Denetim, Raporlama ve Meslek Hukuku, 5)Revizyon, 6) Vergi Tekniği, 7) Gelir Üzerinden Alınan Vergiler, 8) Harcama ve Servet Üzerinden Alınan Vergiler, 9) Dış Ticaret ve Kambiyo Mevzuatı ile 10) Sermaye Piyasası Mevzuatı konularından oluşan sınavdan başarılı olunması gerekmektedir. Bu sınavlarda başarılı olan ve denetim konusunda da uzmanlık sahibi olan yeminli mali müşavirler ile denetim elemanlarının bağımsız denetçi olarak tekrar sınava girmelerine gerek olmadığından verilecek eğitim sonrasında bu kişilerin Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunca yetkilendirilmeleri sağlanmaya çalışılmıştır. Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle geçiş döneminde maddede sayılanların eğitime tabi tutulmak suretiyle yetkilendirilmeleri, geçiş dönemi sonrasında ise yetkilendirmenin sınavla yapılmasının sağlanması amaçlanmıştır.

YMM ler dolayısıyla Türmob resmen saf değiştirdi. Yakında İfac üyeliğinide Kgk'na devrederler. Yeni bir birlik kurulma zamanı geldi.

Bizim smmm odaları iyi uyudu.Ymm ler bağımsız denetim ve yeni yeni ttk seminerler verirken biz bu işi yapacaz sizde bizim yanımızda eleman olarak çalışacaksınız diyorlardı.Biz kendimizi avuttuk böyle bir şey olamaz diye.hepimize geçmiş olsun

Sayın SMMM ler,
Sessiz kalıp piyasayı bu dinazorlaramı bırakacağız?

Bizim odalar özel smmm sınavı ile dağıtsın belgeleri ancak onu yaparlar. :mad: :mad: :mad:

İSMMMO denen sözde meslek örgütü ile bir yere varacağımızı sanmıyorum...
Bağımsız bir hareket başlatmamız lazım.
Hakkımızı aramamız gerek...

İsmmmo bir de sms atıp "odamızın üstün gayretleri sonucu 400 maddedeki meslek mensubu ibaresi aynen korunmuştur" diye hava atıyor.Utanmadan bir de.
Ama ymmlere muafiyet tanındığından bahsetmiyor o mesajlarda hiç.Bu ne yüzsüzlük bu ne garabet, suçlarını biliyorlar, gizlemek için zeytinyağı gibi üste çıkmak için başardık, çalıştık, biz yaptık, biz biz biz... diye böbürleniyorlar...

Yeter artık...yeter artık...yeter artık....

üstat o smslerde aslında ymm lere müjde verdiler denetçi için ymm ünvanını koruduk haberiniz olsun dedilerde biz üstümüze alındık yanlış anladık, bakın saat kaç oldu hala ne türmobdan nede odalardan ses seda yok demekki başkan hala akşamki kutlamanın etkisinden kendine gelemedi galiba, ne yapsın en yakını YMM o sevinmeyecekte benmi sevineceğim yakında kurar bir denetim firması bakar ekmeğine zaten aidatlarıda eğitim ayağına toparladı şimdi bağımsız denetçi olan ymm leri tebrik için güzel bir organizasyon planllar tebrik eder adamın çok işi var çokkkkk.
Ben bundan sonrasını düşünüyorum bu adamlara hala oy veripde tepesinde tutan varsa herşeyi hak eder eşşek gibi evrak girmeyide hak eder , her türlü angaryayıda hak eder , denetimden dışlanmayıda hakeder çünkü müstahak kardeşim müstahak ne diyeyim daha beteri varsa onuda olalım beli başkan oy patlaması yaşar Allah daha uzun ömür verirse bir 25 yıl daha başta kalır