YMM' lik kaldırılmalı.!

Dünyada "eşi benzeri "olmayan ve esas kuruluş amaçları vergi kaçakçılığını önlemek olan ancak kuruluş amacında "başarılı" olamayan çoğunluğu "sınavsız" olarak mesleğe giren ve bazılarının emekli olduktan sonra yaptığı, Türkiye'ye özgü YMM müessesi kaldırılarak, SMMM adı altında meslek tek unvan altına alınmalıdır.

*Mesleğin dinamik ve üretken çoğunluğunu oluşturan tamamı üniversite veya yüksek lisans mezunu olan 2 yıl staj yapmış (yeni yasayla 3 yıl) ve stajın sonunda zorlu mesleki sınavlarda başarı göstererek mali müşavir olan serbest muhasebeci mali müşavirler yok sayılmakta ve sadece beyanname düzenlemeye mahkum edilmektedirler.

Birlik Denetim Kurulu üyesi 3 kişiden birinin Yeminli Mali Müşavir olma zorunluluğu demokratik seçime açık bir müdahale ve 70.000 mali müşavirin iradesini hiçe saymaktır. Sayıları ancak 3-4.000 civarında olan ve bunlarında 3400-3500'ü sınavsız mesleğe giren vergi inceleme elemanlarından oluşan yeminli müşavirlerin çoğunluğa tahakkümüdür.

Türkiye Mali Müşavirleri olarak aktif, dinamik, bağımsız, onurlu ve eşit üyeleri olarak genel başkanını ve icra kurullarını kendisi seçebilen haklarını, yetkilerini başı dik cesurca arayan ve maliye bürokrasisinin etkisinde olmayan sivil bir örgüt olarak yolumuza devam etmeliyiz. *Alıntı. Dünya Gazetesi, Hüseyin Toksöz

Konu başlığı ve içeriğinde Büyük Harf kullanmak yasaktır.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!

Ynt: YMM' lik kaldırılmalı.!

Kesinlikle katılıyorum... SMMM liğin artık YMM liğin stajyeri olarak görülmemesi ve hak ettiği değeri alması gerekiyor.

Kesinlikle, bir meslek bu kadar zorlaştırılmamalı...

kesinlikle katılıyorum, ayrıca kamudan emekli olup YMM olanlarında ayrıca bir haksız üstünlükleri olduğunu ve mükellefce çok daha fazla tercik edildiklerini düşünüyorum.

Yukarıda arkadaşların görüşlere katılmakla birlikte ben de bir katkıda bulunayım

24 Eyl 2010 tarihinde Ankarada toplanan XVIII. Türkiye Muhasebe Kongresinde SPK Başkanı Vedat AKGİRAY'ın konuşmasının bir bölümü aşağıdadır
Türkiye'de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMM ) ve Yeminli Mali Müşavir (YMM) lisansı olduğuna işaret eden Akgiray, yıllardır belli işleri belli şekilde yapmaya alışıldığını, ancak alışkanlıkların artık değişmesi gerektiğini de söyledi.

''Artık bu kadar rahat etme lüksümüz kalmadı. Değişime açık olmak gerekiyor, bu bir zorunluluk'' diyen SPK Başkanı, muhasebe denetiminin de değiştirilmesi gereğinin altını çizdi.

Bu alanda sürekli eğitime ihtiyaç bulunduğunu da ifade eden Akgiray, kendini yenilememenin hem ülke hem de dünya için risk olduğunu belirtti.

SPK Başkanı Akgiray, Türkiye'de çok deneyimli ve değerli yeminli mali müşavirler bulunduğunu, ancak dünyada YMM diye bir fonksiyonun kalmadığını da belirtti. Akgiray, bu nedenle önümüzdeki dönem YMM mesleğinin yeniden tanımlanması gerektiğini de vurguladı

Bu konuşmada bence en ilginç cümle "ancak dünyada YMM diye bir fonksiyonun kalmadığını"
Şimdi bu cümleden yola çıkarak kaanatimce denetim dahil tüm mesleki işlevler yeniden sorgulamlıdır

Paylaşım her zaman gereklidir
Saygılarımla

Görüşlere katılıyorum. Ancak bunun imkansız olduğunu da söylemek istiyorum. Bunun imkansız olduğunu da hepimiz çok iyi biliyoruz. Hani Türkiye'de ki mali sistemin denetim boyutunu/alışkanlığını bir yana koyuyorum, Yeminli Mali Müşavirlerin bürokratik gücünü görmezden gelmek imkansızdır.

Asıl sorun, meslektaşların dayanışma sorunudur. Avukatlara bakın, kooperatiflerde "avukat" zorunluluğu bile getirdiler, daha doğrusu getirttiler. Nasıl mı yaptılar? Meclisteki avukatlar sayesinde... Peki biz ne yapıyoruz? Hiç...

Benim anlamadığım YMM ile SPK denetçileri arasındaki yaptığı iş 2 side mali tabloların uygunluğunu vs. inceliyor. Bu iki kurumdan bence YMM fazlalık değil mi sizce?? üstelik SMMM lerin üstünde yükler,biz büroda onların tutanaklarını doldurmaktan bir oluyoruz, onların internetten maliye bakanlığının yetki verdiği şekilde istediği beyannameyi çıkarabiliyor ama bizden istiyorlar, kendileri denetim yapıyor ama işin hammaliyesini SMMM yüklüyorlar SMMM ücret bile ödenmiyor. Evet sizlerin değerli görüşlerinizi sormak istiyorum YMM ve SPK arasındaki uçurum fark nedir??(yada varmıdır)

geçenlerde bir üstad ymm'liğin aslında faydalı birşey olabileceğini aslında mali noter gibi bir çalışma yapılabilir demişti ilk başta biraz tuhaf gelse de sonradan hak ta vermedim değil çünkü bazen çok değişik olaylar meydana gelebiliyor ve bunun da kayıt altına alınması veyahut oluşmuş kaydın görüldüğüne onaylandığına dair bir şeye ihtiyaç duyulabilmekte bu nokta da faydalı olabilir gibi ::)

1economist ' Alıntı:
Benim anlamadığım YMM ile SPK denetçileri arasındaki yaptığı iş 2 side mali tabloların uygunluğunu vs. inceliyor. Bu iki kurumdan bence YMM fazlalık değil mi sizce?? üstelik SMMM lerin üstünde yükler,biz büroda onların tutanaklarını doldurmaktan bir oluyoruz, onların internetten maliye bakanlığının yetki verdiği şekilde istediği beyannameyi çıkarabiliyor ama bizden istiyorlar, kendileri denetim yapıyor ama işin hammaliyesini SMMM yüklüyorlar SMMM ücret bile ödenmiyor. Evet sizlerin değerli görüşlerinizi sormak istiyorum YMM ve SPK arasındaki uçurum fark nedir??(yada varmıdır)

YMM ler Maliye İdaresinin piyasada ki temsilcileridir. Neden gereksiz buluyorsunuz. SPK denetçileri ile aynı işi yaptığını nerden çıkardınız.
Bence SPK denetçiliği sonradan birilerine rant sağlamak için uydurulmuş bir ünvandır.
SMM ler ve tabi YMM ler bu denetçilik işini gayet iyi yapabilirler. Zaten yapıyorlar da

nguroy ' Alıntı:
YMM ler Maliye İdaresinin piyasada ki temsilcileridir. Neden gereksiz buluyorsunuz. SPK denetçileri ile aynı işi yaptığını nerden çıkardınız.
Bence SPK denetçiliği sonradan birilerine rant sağlamak için uydurulmuş bir ünvandır.
SMM ler ve tabi YMM ler bu denetçilik işini gayet iyi yapabilirler. Zaten yapıyorlar da

Merhaba Nizam bey

1ecomisnt Arkadaşın görüşlerine katılıp, haddim olmayarak konuyu kısaca elimden geldiğince açıklamaya çalışayım. Elbette sizin tecrübenize ve Türkiye gerçeklerine dayanarak yaptığınız tesbit şuanda Türkiye'de mevcut düzene göre paralel ve resmi kurumlar ile çoğu kimse tarafından paylaşılmaktadır. Buraya kadar sizinle görüş farkımız yoktur Fakat gelecek için farklı görüşlere sahipiz çünkü büyük ihtimalle önümüzdeki yıllarda durum böyle devam etmeyecek
SPK Başkanı Vedat Akgiray'ın da ifade ettiği gibi Avrupa Birliğinde böyle bir müsesse ( YMM ) bulunmamaktadır. Dünya konjoktüründe muhasebede kayıt girenler ve onları denetleyenler olarak şekillenmektedir. Çağdaş anlamda Meslek mensubu SM SMMM YMM gibi ayrıma tabi tutulmamaktadır. Bu yüzden SM lik SMMMlik ile birleştirilerek kaldırılma yoluna gidilmiştir. Avrupa Direktifleri Muhasebe ve Denetim alanında bir çok değişiklik öngörmektedir. Bu değişiklikleri eğer TBMM ve Hükümetimiz farklı bir karar almazsa önümüzdeki dönemde ticaret kanunundan başlayarak göreceğiz En fazla 3-5 yıl sonra İstesek de İstemek de YMMlik kavramını sorgulamak zorunda kalacağız Değişimden YMMlik kurumun da etkilenmesi kaçınılmazdır. Kamu denetiminde Sayıştay denetimine kadar bir çok denetim alanı değişiyorsa SPK halka açık şirketlerin denetimi sürekli güncelleşmeye çalışıyorsa Maliye Teşkilatı da kanatimce kendisine rapor verenler başta olmak üzere değişime gitmek zorundadır Zaten değişmediği taktirde zamanayenik düşecektir
Not:Görüşlerim içinde eksik yada hatalı yanlar olduğunu düşünüyorsanız paylaşalım doğruyu bulmaya çalışalım
Saygılarımla

Değişimin olması kaçınılmazdır. Ancak bu değişim YMM liğin kalkması şeklinde olması bir görüştür.
İleriye dönük bir tahmindir.
Bence spk denetçisine ihtiyaç yoktur. SMMM+YMM belki söyledğiniz gibi ikisi evrimleşerek tek bir ünvan altında bunu yaparlar.

nguroy ' Alıntı:
Değişimin olması kaçınılmazdır. Ancak bu değişim YMM liğin kalkması şeklinde olması bir görüştür.
İleriye dönük bir tahmindir.
Bence spk denetçisine ihtiyaç yoktur. SMMM+YMM belki söyledğiniz gibi ikisi evrimleşerek tek bir ünvan altında bunu yaparlar.

Tekrar Merhaba Nizam bey ve Değerli Meslektaşlar

Şimdi burada görüşleri 2'ye ayırmak gerekiyor 1-Temenniler 2-Güncel Mevzuat. Mevzuatı da 2'ye ayırabiliriz 1-Yürürlükteki Mevzuat 2-Tasarı ve Taslaklar Şimdi tahmin diye belirttiğiniz Muhasebe alanında Avrupa Birliği muktesabatı düzenlemeleri Bu düzenlemelerde yani direktiflerde mevcut yapıya ilişkin önemli değişiklikler öngörülüyor Bunları yaşayıp göreceğiz
İkincisi eğer SPK denetçiliğini mevcut düzen kaldırmak yerine kurumsallaştırmak istiyor Turmob'un SPK'ya açtğı davada Danıştay'ın görüşlerini buna örnek gösterebiliriz
Saygılarımla

Arkadaşlar bende dahil ymm yerden yere vurduk,spk başkanı ymm kaldırılmalı demiş (tabi der kendine rant gelicek tabi) bizler smmm veya adaylarıyız çoğunlukla ileride ymm olma şansımız var tek başımıza,ymm tek kişilik ordu gibi ve olma ihtimali var ama bu işe spk el atarsa kaç smmm,kendi başına spk dan geçip onay alacak?,ymm kalkarsa ve bu işi komple spk üstlenirse smmm lerin denetimdeki rolü biter diye düşünüyorum. spk ya dahil şirket açma mevzuatlarına girmicem,ama ymm de tek bir sınavla denetçi görevini üstleniyor.

ymm lerin büyük bir çoğunluğu devletten özel sektöre geçenlerden oluşuyor. üstelik ellerini kollarını sallayarak geçiyorlar! smmm olup 10 yıl geçtikten sonra çok zor bir sınavla ymm olmayı başarabilenler ise devletten geçenler kadar prestijli olmuyorlar ! bu işin bi tarafı... diğer taraftan ymm lere ne gerek var? neden böyle bir müesseseye ihtiyaç var? smmm den ne üstünlüğü var ki ayrı bir sıfat veriliyor? hepinizin bildiği yurtdışında böyle bir ayrım yok. o zaman türkiye de niye var ve devam ediyor? sorunun cevabı aslında ilk cümlemin içinde, anlayana...

ymm ' Alıntı:
ymm lerin büyük bir çoğunluğu devletten özel sektöre geçenlerden oluşuyor. üstelik ellerini kollarını sallayarak geçiyorlar!

Pozitif ayrımcılık : Pozitif ayrımcılık, yalnızca ?dezavantajlı? gruplara mensup bireylere verilen ekstra haklardır. Pozitif ayrımcılık, dezavantajlı gruplar herkesin rahatça kullanabildiği bazı hakları çeşitli sebeplerden dolayı kullanamayabileceği için; onlar ancak bazı özel birtakım haklara sahip olurlarsa çoğunlukla gerçekten eşit olma şansını yakalayabilecekleri düşüncesiyle yapılır.

Başka söze gerek yok sanırım :)

Sayın 1economist, (keşke adınızla hitap edebilseydim)

YMM'lerin görev alanı ile bağımsız denetçilerin faaliyet alanını tamamen birbirine karıştırıyorsunuz.
Farklı faaliyet alanlarıdır.
YMM'lik, maliyenin özelleştirilmiş denetim müessesesine dönüştürülmüş meslek alanı konumundadır. Dolayısıyla SPK'nın buralara el atması ya da sizin deyiminizle görev üstlenmesi gibi bir amacı olamaz.

SPK ise, sermayenin özerkleştirilmiş düzenleyici kurumudur.

Dökhan DEDE

Bence en önemlisi YMM tam tasdik kapsamındaki işletmelerin, bünyesinde bir smmm barındırmadan veya serbest çalışan bir smmm ile anlaşmadan beyanname verme yetkilerinin kaldırılması bizim en önemli önceliğimiz olmalı. YMM yine işini yapsın bizi ne ilgilendirir. Ama bizim işimiz olan defter tutma ve beyanname verme sorumluluklarını bıraksınlar da biz yapalım.
İşte o zaman dünya kadar işletme ya smmm belgeli arkadaşlarımızı bünyelerine dahil edecekler ya da büro sahibi arkadaşlarımızla sözleşme yapıp beyanname verme ödevlerini yerine getirmelerini isteyecekler. Durum böyle olduğu zamanda pastadaki payımız artacak.
Hepimizin istediği bu değil mi ? Ayrıca denetçi olmak isteyen arkadaşlarımızda ya bir ymm yada denetim lisansı almış firmalarda görev yapsınlar.

okudugum kadarıyla birçok zaman "beleşten ymm" olmak durumu anılmış ve tam olarak YMM liğin neden kaldırılması gerektiği tam olarak anlatılamamış ya da soz konusu sıkayet edılen noktalar temelınde baska sorunlara da ısaret edıyor.örneğin: madem ymm bukadar havadan olunabılıyor MM olmaya ne demeli? daha 5-10 yıla kadar saçılan belgeler? smmm lerin mm olması için sorulan komık sorular? acıkogretım mezunlarının hala bu belgeyı alabılıyor olması? 2 yıllık bilgisayar programcılıgı v.s. okuyup ustune 14 ders ekledıkten sonra bu sınavlara gırebılenler? ya dıger taraftan orgunde cıkmıs yıl sorusu ezberlemeden! 66 dersle mezun olanlar? bu boyle uzayıp gıder...

YMM lik bir zümre,bir cenah.Önce bir MM lik kendine gelsin MM-YMMM arasındaki çelişkilerin düzelip düzelmeyeceğini zaman gösterecektir.