YMM Tam Tasdik yada SMM

elifbe

Katkı Sunan Üye
Yıllık 8-10 milyon cirosu ve yaklaşık 17 milyon sermayesi olan Bir A.Ş'. bir yeminli ile tam tasdik çalışmak zorunda mı. Bu firmada SMMM'nin bağımlı olarak çalışması durumu değiştirir mi?

tam tasdik çalışmak firmaya ne katar peki. neden tam tasdik çalışmak ister bir firma.

firma kapasitesinin çok altında iş yapan bir firma. ne yazık ki böyle bir durum söz konusu.

Anladım, umarım kısa zamanda işleri düzelir.

Tam tasdik hizmeti, işinin ehli ve gerekli mesleki özen ve dikkati gösteren bir YMM tarafından verilmek şartıyla firmaya çok şey katar.

- Vergisel riskleri henüz idare tarafından tespit edilmeden ortaya çıkartır ve cezalı duruma düşmeden düzeltilmesini sağlar

-Kurumsallaşmaya katkı sağlar

-KVK md.5, AR-GE indirimi gibi bazı istisna ve indirimleri belli tutarları aşması durumunda bu indirim ve istisnalardan yararlanmanın ön koşulunu sağlar

Tabi tekrar belirtmek istiyorum işinin ehli ve gerekli mesleki özen ve dikkati gösteren bir YMM tarafından yapılması şart.

Aktif toplamınız 5.578.700,00 TL veya Net satış Rakamınız 11.155.400,00 TL'yi aşan Gelir ve Kurumlar Vergisi Mükellefleri YMM ile tam tasdik sözleşmesi imzalayabilir.
Hadlerden hangisi aşıyor ise sözleşme için yeterlidir. SMMM'nin bağımlı çalışması durumu değiştirmez.

İyi Günler.

Anladım, umarım kısa zamanda işleri düzelir.

Tam tasdik hizmeti, işinin ehli ve gerekli mesleki özen ve dikkati gösteren bir YMM tarafından verilmek şartıyla firmaya çok şey katar.

- Vergisel riskleri henüz idare tarafından tespit edilmeden ortaya çıkartır ve cezalı duruma düşmeden düzeltilmesini sağlar

-Kurumsallaşmaya katkı sağlar

-KVK md.5, AR-GE indirimi gibi bazı istisna ve indirimleri belli tutarları aşması durumunda bu indirim ve istisnalardan yararlanmanın ön koşulunu sağlar

Tabi tekrar belirtmek istiyorum işinin ehli ve gerekli mesleki özen ve dikkati gösteren bir YMM tarafından yapılması şart.

Sayın koraykarakaya,

İzniniz ile bende çok kısa ekleme yamak istiyorum.

YMM ile çalışmak sizi olası karşınıza çıkacak olumsuz ve sorumlu tutulacak her türlü risklere karşı önceden tedbir almanızı sağlar kısaca sizi cezalardan uzaklaştırır. :)

İyi Günler.

Aktif toplamınız 5.578.700,00 TL veya Net satış Rakamınız 11.155.400,00 TL'yi aşan Gelir ve Kurumlar Vergisi Mükellefleri YMM ile tam tasdik sözleşmesi imzalayabilir.
Hadlerden hangisi aşıyor ise sözleşme için yeterlidir. SMMM'nin bağımlı çalışması durumu değiştirmez.

İyi Günler.

Sayın Demiral bu hadlerin altında olsa tam tasdik sözleşmesi imzalanabilir, üstünde de olsa isterse mükellef tam tasdik sözleşmesi imzalamaz. Söz konusu bilgiyi aldığınız YMM'nin sitesi yanıltıcı bilgi içeriyor.

Sayın koraykarakaya,

Rakamın hatalı olduğunu neye göre belirtiniz ilgili hadler her yıl VUK uyarınca yeniden değerleme oranında arttırılmıyormu ?

Saygılarımla,

Sayın Demiral bu hadlerin altında olsa tam tasdik sözleşmesi imzalanabilir, üstünde de olsa isterse mükellef tam tasdik sözleşmesi imzalamaz. Söz konusu bilgiyi aldığınız YMM'nin sitesi yanıltıcı bilgi içeriyor.

Sayın koraykarakaya,

YMM sayfasından alıntı değil rakamları ben yuvarladım bilgileri İVDB'den aldım.

İMZALATMA KAPSAMINDA MÜKELLEFLER

20052006200720082009201020112012
AKTİF TOPLAM
3.294.000.YTL3.551.000.YTL3.807.000. YTL4.264.000. TL4.358.000. TL4.694.000. TL5.176.000. TL5.580.000. TL
NET SATIŞLAR TOPLAMI
6.588.000.YTL7.102.000. YTL7.613.000. YTL
8.527.000. TL

8.715.000. TL

9.386.000. TL

10.349.000. TL

11.156.000. TL

4 Sıra No.lu Vergi Beyannamelerinin Serbest Muhasebeci ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerce İmzalanması Hakkında Genel Tebliğe Göre yukarıda yıllar itibariyle yeniden değerleme oranları
çerçevesinde belirlenen limitleri aşmayan mükelleflerin beyannamelerini meslek mensuplarına imzalatma zorunluluğu bulunmaktadır.

Saygılarımla,

Rakamlar hatalı demiyorum. Sanki bu hadlerin altında olan mükellefler tam tasdik sözleşmesi imzalayamaz gibi bir anlam çıkıyor ortaya, buna itiraz ediyorum. Tekrarlamak gerekirse bazı iade, indirim ve istisna durumları hariç olmak üzere hiç bir mükellef tam tasdik sözleşmesi yaptırmak zorunda olmadığı gibi, çok küçük bir şirket bile istersen tam tasdik sözleşmesi yaptırabilir.

Ancak ne yazık ki bazı YMM'ler internet sitelerinde sanki bu hadleri aşan mükellefler için tasdik zorunluluğu varmış gibi yanıltıcı bilgiler veriyorlar.

Beyanname imzalatmaktan bahsetmiyorum ben ama tam tasdik zorunluluğundan bahsediyorum, ikisi çok farklı şeyler.

Sayın koraykarakaya,

Her yılın ocak ayı sonunda bilanço esasına göre tabii gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinden MB'nin belirlediği aktif ve net satış tutarlarını aşanlar YMM tam tasdik sözleşmesi yapabilirler. Hadleri aşmayanlarda YMM tam tasdik sözleşmesi yapabilirler.

Bu nedenle bu rakamları gönderdim sanırım hatalı bir bilgi paylaşmadım diye düşünüyorum.

Not:Zorunluluk olmamasına karşılık benim düşüncem tam tasdik sözleşmesinin yapılması yönünde olacaktır.:)

Saygılarımla,

Tamam Sayın Demiral mutabıkız:) Bazen de sükut ikrardan gelir diyerek, yeni mesaj yazmadığımı dikkate alın lütfen. Zaten bir itirazım olsa son geldiğimiz nokta hakkında, karşı tezimi yazarım merak etmeyiniz:)