YMM ve SMMM' lere Müşteri Sınırlaması Getiriliyor!

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Maliye Bakanlığının Ymm ve Smmm odalarına gönderdiği YAZI ile ymm ve smmm mesleğinden beklenen faydanın sağlanabilmesi için bir ymm ve smmm nin bir müşteri için ne kadar mesai harcayabileceği konusunda bilgi talep edilmiştir.
Buradan hareket ile Smmm ve Ymm ler için müşteri sınırlandırmasının yapılmasının alt çalışmalarının başladığını söyleyebiliriz.

Maliye Bakanlığının gönderdiği yazı.

Meslekte gerekli özeni ve titizliği göstermek adına ve haksız rekabeti önlemek adına artık bazı sağlam düzenlenmelerin getirilmesi gerekiyor.
Umarım herkes için hayırlı sonuçlar doğurur.

bişey çıkmaz.oda başkanları ve yönetimleri bu işte kaymağı yiyen kişiler.

hepsinin dünya kadar mükellefi var.

kendilerini bağlayacak şekilde bir cevap ver(e)mezler.

hepsi abuk subuk rakamlar yazıp geçiştirecekler.

bişey çıkmaz.oda başkanları ve yönetimleri bu işte kaymağı yiyen kişiler.

hepsinin dünya kadar mükellefi var.

kendilerini bağlayacak şekilde bir cevap ver(e)mezler.

hepsi abuk subuk rakamlar yazıp geçiştirecekler.

geçiştirecekler mi....artık geçiştirme dönemi bitti arkadaşlar.....paşa paşa paylaşılacak.....böyle 200 mükellef alıp 10 personel çalıştırıp,birini dahi ssk lı yapma mecburiyeti bile olmadan çalışılmasına bu hükümet izin vermeyecek.....

hem smmm lere bir defter haddi gelecek...ve mesela 15 mükellf için bir de ssk lı çalıştırılması zorunluluğu getirilecek.....
bunları göreceğiz....kimse kimseyi geçiştiremez....geçiştirme dönemleri geçti...
şimdi devletle iş yapan,eğitim kurumları,yapı denetim kuruluşları nasıl sahip olduğu mühendis sayısına göre iş alabiliyor ve bu kişilerin maaşlarını ve ssk larını ödüyorlarsa muhasebe ofisleri de ödeyecek.......

malesef geçiştirme yok....bunu üretim dışında devletle iş yapan herkes ödüyor....

nasıl ki inşaat işlerinde asgari işçilik var ise...bir smmm ofisinde öyle bir mecburiyet yok...100 mükellefe bak ....ama bir ssk bile ödeme...

buna artık geçit yok.....

hem her smmm ünvanına bir defter sayısı ver personel çalıştırma mecburiyeti getirilecek...mesela her 15 mükellefe 1 ssk lı çalıştırma zorunluluğu......

hükümet her alanda kazancı tabana yaymaya çalışıyor ve ssk tahsilatını ve buna bağlı olarak vergi damga vs.arttırmaya bakıyor...hepsi olacak......geçiştirme bitti...artık kazançları paylaşma dönemindeyiz...paylaşacağız beraber harcıyacağız hem devlet kazanacak hem ekonomi büyüyecek.....her sektörde bu uygulanıyor....

bişey çıkmaz arkadaşım.

mesela mükellef başına haftada ortalama 1 saat mesai harcıyoruz diye cevap verseler (ki öyle olacak)

ortaya çıkacak tavan rakam hiçbir şey ifade etmez.

herkes kaldığı yerden devam eder.

şapkadan ne çıkacağını göreceğiz...ama ne çıkacağına karar verilmiştir..odalardan bilgi alma sadece dostlar alışverişte görsün durummudur...öncelikle sigortalı personel çalıştırma mecburiyeti getirilecek....mesela 100 mükellef mi var...sen smmm olarak 25 mükellefsin buna ek olarak 3 sigortalı personel çalıştıracaksın...çalıştır yada paravan göster ama prim ödecek.....bunu takiben tırpanlamalar artık devam edecek ....daha ilerleyen dönemlerde defter sınırlamasıda getirilecek...defter almak istiryorsan smmm çalıştır ya da paravan göster...bu uygulamalar devletle iş yapan bütün sektörlerde artık uygulanıyor...her işin yönetmeliği asgari personeli söylüyor arkadaşlar....2 hedef var ; 1) sigorta ve vergi tahsilatı 2) geliri tabana yayma....

neye güvenerek odalar ve başkanlar geçiştirirler diyorsunuz? denetim 'de elde edilen (?) zafere göre mi ? neye göre.....kimse geçiştiremez.....

çalışma usul ve esasları hk yönetmelik sadece tabelanın nasıl asılacağını değil ek olarak ofisin içini de düenleyecek

bu kadrolar yani tutulan deftere göre olması gereken personel sisteme girilecek,sisteme tanımlanacak,daha sonra beyannameler gönderilecek.örneğin bir personelin sözleşmesini yenilemeyi unuttunuz;o zaman o kadar mükellefin beyannamelerini gönderemiyeceksiniz....şaka gibi gelebilir ama bütün sektörler böyle çalışıyor.

Kuzuyu kurda teslim etmişler hiç bu adamlardan görüş istenirmi. Odalara aidatı düzgün veren zaten o defteri fazla olanlar ki hatta en fazla defteri olanlar zaten oda yönetiminde bulunanlar her iki şekildede oda yönetimindekiler hem kendilerini hemdedüzgün aidat verenlerini kollayacaktır . Bu işin standardı ne mükellef topla hopp sonra oda yönetimine gir,sonra ordan hopppp birlikte söz sahibi ol partilere yakınlar , sonrada becerebiliyorsan git milletvekili ol herşey bir basamak. Şimdi siz gideceksiniz elinde en fazla defteri olanlara basamağın ilk adımında kaç defter tutabilirsin diyeceksiniz, bir kere bu iş cüzdanla vicdan arasında kalmaktan öteye geçmez ve ne yazıkki cüzdan bu savaşta hep öndedir oda başkanına sorsanız benim meslekdaşım 1 LTD nin 1 yıllık işini 1 saatte halleder der sonrada maliye bakanlığına verilecek daha angarya yokmu bildirim müşavirleri dahada bildirim istiyor diyede istekte bulunur.
Şunuda söylemeden geçmeyeyim Maliye Bakanlığı güzel bir çalışma yapsa odaymış, birlikmiş, bunların dediklerini dikkate almayıp o elinde 200-300 defter tutanlara sigortalı ve adam gibi belirlenmiş bir ücretle SMMM çalıştırma zorunluluğu getirse yok ilkokul mezunlarını toplayıp efendim benim elemanım kıdemliymiş yok işi bilirmiş, ortaokullulardan ekip kurdum benim bürom işliyor, yok liseli ama işi biliyor gibi zevatları dikkate almayıp defter tutacaksan live ortaöğretim değil arkadaş şu kadar ücrete ve SSK sıda o ücretten yatacak SMMM çalıştıracaksın dese şu meslek bir yerlere gelirmi, evet gelir ancak kurumunda heleki son yıllarda smmm ler için yaptığı bir tane iyi ve yararlı bir şey yok varsa yoksa vurun abalıya.

Maliye Bakanlığı hiç bir konuda Odaların görüşüne istememişte neden bu konu da istiyor bende anlamış değilim, ancak bilgiyi alsa bile yine kendi bildiğini yapar.
Ayrıca oda ne derse desin, eninde sonunda bu müşteri sınırlaması da olacaktır.
İşyeri hekim, işyeri iş sağlığı ve günveliği uzmanında da bu şekilde sınırsız müşteri alamıyor.Uygulanmaya da başlıyor 01.01.2013' de.Baktığı işçi sayısa göre saatleri dolduğu zaman, iş alamıyor.

Bence mesleği prestijini kurtarmak istiyorlarsa ya smmm sınırlayacaklar (ymm de olduğu gibi ) yada mükellef sayısını sınırlamaları gerekiyor.

Kuzuyu kurda teslim etmişler hiç bu adamlardan görüş istenirmi. Odalara aidatı düzgün veren zaten o defteri fazla olanlar ki hatta en fazla defteri olanlar zaten oda yönetiminde bulunanlar her iki şekildede oda yönetimindekiler hem kendilerini hemdedüzgün aidat verenlerini kollayacaktır . Bu işin standardı ne mükellef topla hopp sonra oda yönetimine gir,sonra ordan hopppp birlikte söz sahibi ol partilere yakınlar , sonrada becerebiliyorsan git milletvekili ol herşey bir basamak. Şimdi siz gideceksiniz elinde en fazla defteri olanlara basamağın ilk adımında kaç defter tutabilirsin diyeceksiniz, bir kere bu iş cüzdanla vicdan arasında kalmaktan öteye geçmez ve ne yazıkki cüzdan bu savaşta hep öndedir oda başkanına sorsanız benim meslekdaşım 1 LTD nin 1 yıllık işini 1 saatte halleder der sonrada maliye bakanlığına verilecek daha angarya yokmu bildirim müşavirleri dahada bildirim istiyor diyede istekte bulunur.
Şunuda söylemeden geçmeyeyim Maliye Bakanlığı güzel bir çalışma yapsa odaymış, birlikmiş, bunların dediklerini dikkate almayıp o elinde 200-300 defter tutanlara sigortalı ve adam gibi belirlenmiş bir ücretle SMMM çalıştırma zorunluluğu getirse yok ilkokul mezunlarını toplayıp efendim benim elemanım kıdemliymiş yok işi bilirmiş, ortaokullulardan ekip kurdum benim bürom işliyor, yok liseli ama işi biliyor gibi zevatları dikkate almayıp defter tutacaksan live ortaöğretim değil arkadaş şu kadar ücrete ve SSK sıda o ücretten yatacak SMMM çalıştıracaksın dese şu meslek bir yerlere gelirmi, evet gelir ancak kurumunda heleki son yıllarda smmm ler için yaptığı bir tane iyi ve yararlı bir şey yok varsa yoksa vurun abalıya.

işte bazı şeylerin farkına varmış,görmüş geçirmiş bir meslektaşımız.

kısaca bişey çıkmaz diyor.

Bir meslekdaş ile ilk defa tanıştığınızda soracağı ilk soru şu olmaktadır.
-Kaç defteriniz var????
Herşeyi ne güzel anlatıyor.
Yahu benim bir tek defterim var.600 işci çalıştıran ihracat yapan bir sanayi şirketi.
Eeeee şimdi komplekse mi girmeliyim? :)
Zihniyetin meslek mensubunda giderilmesi gerekiyor öncelikle.
Şimdi bu maliyenin istediği bilgilere odalar kalkıp 1 saatlik bir mesleki efor ile cevap verdiği takdirde asgari fiat listesindeki rakamlarında ona göre ayarlanacağını da bilmek zorundalar.maliye bakanlığı bu listeyi yayınladığına göre Odalar yeni belirlenilecek 2013 asgari fiat listesindeki şoka da hazır olmalılar. :)
Hadi çıkın işin işinden çıkabilir iseniz.
Saygılarımla,

Bir meslekdaş ile ilk defa tanıştığınızda soracağı ilk soru şu olmaktadır.
-Kaç defteriniz var????
Herşeyi ne güzel anlatıyor.
Yahu benim bir tek defterim var.600 işci çalıştıran ihracat yapan bir sanayi şirketi.
Eeeee şimdi komplekse mi girmeliyim? :)
Zihniyetin meslek mensubunda giderilmesi gerekiyor öncelikle.
Şimdi bu maliyenin istediği bilgilere odalar kalkıp 1 saatlik bir mesleki efor ile cevap verdiği takdirde asgari fiat listesindeki rakamlarında ona göre ayarlanacağını da bilmek zorundalar.maliye bakanlığı bu listeyi yayınladığına göre Odalar yeni belirlenilecek 2013 asgari fiat listesindeki şoka da hazır olmalılar. :)
Hadi çıkın işin işinden çıkabilir iseniz.
Saygılarımla,

kaç defter var ? sorusunun esprisini anlamamışsınız...defter sayısının artışı kazancı göstermeyebilir ama mükellefe karşı rahatlığı ve bağımsızlığı gösteriyor...bağımsız smmm yi iyice bağımsız kılıyor....

kaç defter var ? sorusunun esprisini anlamamışsınız...defter sayısının artışı kazancı göstermeyebilir ama mükellefe karşı rahatlığı ve bağımsızlığı gösteriyor...bağımsız smmm yi iyice bağımsız kılıyor....

Bak hiç böyle düşünmemiştim.Demek ki espri bu imiş . :confused:
İşini yapan kişinin bagımsızlığı da ,rahatlığı da mevcuttur.Bağımlılık ise çok farklı bir şeydir.Bu sorunun soruluşundaki zarif hesap kanaatimce size ait olabilir ancak soranlardaki nezaketin bu olduğuna kesinlikle katılmıyorum. Kaldı ki bir meslektaşın, diğerinin bagımlı yada bağımsızlığını ölçmesi etik açıdan çirkindir.
Ben zihniyetin cerçevesine bakmıştım.Siz daha farklı birşey getirdiniz.
Pardon ben tam bağımsız olmak istiyorum.Kaç defterimin olması gerekiyor?
Kazancı göstermeyebilir diye ifade etmişsiniz.sorgulayan neden böyle bir bilgiye ulaşmak istiyor?

Son düzenleme:
Bence kabul edilmesi çok önemli. Özellikle ruhsatını yeni almış veya alacak olan meslek mensuplarının iş alabilmesi açısından önemli. Meslek mensubu da olsa kendi karını düşündüğünden dolayı çalıştırdığı kişinin sigortasını bile yapmıyor. Böyle meslek mensubu olur mu?

Herkes hak ettiği kadarını kazanacak, işçi sömürüsüne son verilmesi açısından bu yönetmeliğin çıkmasını yürekten diliyorum. Ve bu onların hanesine + olarak işlenecektir. Öyle 200, 300 mükellefe bakacaksın, dünya kadar para kazanacaksın çalıştırdığın kişinin vergisini, sigortasını ödemeyeceksin yada az ödeyeceksin. Bu gibi uygulamalar hakkanetiyetli bir toplum açısından sorun arz etmektedir. Bence bu uygulamayla birlikte mesleğin de kalitesini artıracaktır. Buna karşı çıkacak olan çok değerli üstadlarımız olacaktır. ! Ancak işler eskisi gibi yürümeye mahkum değildir artık ve öylede olmamalıdır.

Türk Ticaret Kanunun yasalaşması sırasında tanık olduğumuz gibi durumlar nasıl kabul görmediyse artık hakkaniyete uymayan hiç bir uygulama kabul görmeyecektir.

Saygılar sunarım.

Üstat zaten fiyat listesini hiç sormayın oda başkanı ucuza defter tutmayın 50-60 TL ye defter tutmayın diye bas bas bağırıyor şekil 2a bakıyoruz ücret tarifesine işletme defteri kaç TL bu işte kurum kuzuyu kurda teslim etmiş adam yıllarca bu işten ekmek yemiş kaymağını götürmüş malı mülkü yapmış şimdi o adama sana kota koyacağım ne kadar istersin diye sor yahu 70bin SMMM nin yeri belli yurdu belli hiçbeceremiyorsan GİB de bir anket yap katılalım ona göre işin kaynağına in soracaksan bize sor yoksa yedi ceddi YMM olan başkanlara yada YMM vesayetindeki birliğe sormuşsun neye yarar birlik SMMM ler bu işi yapamaz sermaye şirketlerini YMM kontrolünde tutsunlar derse bile şaşırmamak lazım.

550-1000 ARASISÖZLEŞME 25 SMMM
400-500 ARASISÖZLEŞME 58 SMMM
300-400 ARASI SÖZLEŞME255 SMMM
200-300 ARASI SÖZLEŞME 1145 SMMM
100-200 ARASI SÖZLEŞME 7695 SMMM
100 SÖZLEŞME-7693 SMMM

istatistiğe gel 1000 defter ulen ne yaptın aşiretmi kurdun defterini vermeyenin ayağınamı sıktın bir tanesinin 1000 dende fazla defteri varmış adam ili toparlamış insaf yahu.

REKLAM YASAKTIR. LÜTFEN VİDEO LİNKİNİ BURADA PAYLAŞIN (YOUTUBE)

ilgili linkte konuşma mevcut ben şok oldum arkadaş bunun adı var bin defter.