fonradar

YMM'ler Mesleğimize Zarar Veriyor mu?

sahincolak71

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar son zamanlarda tecrübeli ve denetim sahasında da faaliyet gösteren smmm üstadlarımızla görüşmeler yaptım
1- SPK-Türmob çekişmesinde ymmlerin büyük ölçüde etkili olduklarını
2- Türmobun bağımsız denetim tebliğini geri çekmesinde etkili olduklarını
3- Ymmlerin yeni TTK denetimde sürekli sınavsız süreci gündemde tutarak ve sürekli kendilerine imtriyaz istiyerek süreci olumsuz etkiledikleri
4- Bağımsız denet,im kuruluşlarının yapması gereken sahalarda sadece kendilerinin denetim yetkileri olduğunu gerektiği ileri sürerek ( sendikalar, kalkınma projeleri, gümrük müsteşarlığı gibi ) kamu alanında karışıklık ortaya çıkardıkları
5- Turmobun önüne geçerek çeşitli kamu kuruluşlarıyla görüşmeler yaparak yetki aşımında bulunduklarını
aktardılar

Arkadaşlar bu görüşler yanlış doğru olabilir Biz bu yanlış bu doğru demeden berbaberce tartışalım Doğruyu birlikte bulalım istiyorum

Saygılar

Ynt: YMM'ler Mesleğimize Zarar Veriyor mu?

ymm ler daha da ileri giderek oda bazında kgk ilede görüşmeler yapıp bu işi kendilerinin yaparak muaf tutulmalarını çeşitli seminerlerde dile getirip bu konuda bazı turmob eğitmenlerini yanlarına alarak rapor bile hazırladılar. Daha ne yapsınlar. Oda yöneticilerimizde bu sureçte sessiz kalarak bunlara yol açmştır. Turmob hiç bir yerde hiç bir ymm odasına sen bu konuda niye görüş bildiriyorsun demedi demezde

Tek tek tüm meslektaşları dinlediğinizde, çelişebileceğiniz yahut anlaşamayacağınız en ufak ayrıntı olmamasına rağmen,mesele sürü psikolojisine tekabül ettiğinde nedendir bilinmez inandığınız her şeyin çöpe gittiğine tanık oluyorsunuz.
Sorunlar aynı,sıkıntılar aynı lakin çözümlerde aynı olduğu halde nereden uzandığı bilinmez o el herşeyi çorbaya çevirmede üstüne tanımıyor.
Bagımsız denetimin TTK da yer alması meslek derinliğine ve etiğine sahip olan kişileri heyecanlandırdı.Çünkü TTK'da bagımsız denetlemenin ne olacağının sınırları çizilmişti.Mükellef-kamu dairesi ve muhasebeci üçgenindeki denge dünya standartlarına yükselecekti.Her muhasebecinin sosyal adalet kahramanlığı genelleşecek ve vergi ödeyenin hesap sorabileceği,sadece kağıt niteliğinde olan belgelerin yat,lüks araba milyonlarca dolar olamayacağı,vergi adaletinin oturacağı bir sisteme giden yolun ilk adımı atılmıştı.
İntibak ve eğitim süresi için verilen nerede ise 1,5 yıl'ın 14'ayı heba edilmiş kalan 2,5 aylık kısım için kabuslar üretilmeye başlanmıştır.İlerideki zamanlarda konu daha da içinde çıkılmaz hale gelecektir.
Muhasebe düşünce tarzını kökünden değiştirebilecek olan UFRS,sanki dünyanın tüm ülkelerinde kullanılıyormuş da bizim haberimiz yokmuş edaları ile binlerce muhasebeci'ye nerede ise siz hiçbirşey bilmiyorsunuz demenin kapıları açılmıştır.Ne olduğunu ve ne için kullanıldığını bilmeyen akademisyen seviyesinde kişiler bile birebir tercümeleri okuyarak , gözümüze bakarak konuya ne kadar hakim olduklarını anlatıyorlar.
KGK bile aylar geçtiği halde bir adet kanaatini bile yayınlamadı. Bırakın yönetmelikleri. Onlar da bal gibi biliyorlar ki TMS/TFRS ile Kobi/TFRS'nin eğitim ile ülkemize kazandırılması için onlarca yıl gerekecektir.
Vergi yükünün dayanılmaz boyutlarda olduğu ülkemizde zaten müteşebbislikten isyan etmiş üretici sınıfımızın eğitim seviyesi bellidir.Bunlara nasıl anlatacağız hisse bazlı ödemeleri,muhasebe tahminlerini,sapmaları,payların haklarını,arbitrajları,onlarca teferruatın raporlarını?Bu işlemleri yapabilmek için mükemmel bir veri akışının olması gerektiğini nasıl anlatabileceğiz?
Anlayanlar anlamayanlara anlatsın diyebileceğiniz insanlar olabilir ancak sınıflar olamaz.
TTK'nın tüzüğü taslak olsa da denetleme konusundaki teferruatı da barındırmaktadır.Dolayısı ile önümüzdeki yıldan itibaren büyük bir olasılıkla defterlerin denetim listesine Maliye ve sgk'dan sonra ticaret bakanlığı da eklenmiştir.
Saygılarımla,

Değerli Meslektaşlar

Dünyada denetim kurumsallaşırken ülkemizde bireyselleşiyor. Defalarca dile getirmemize rağmen meslek örgütümüz kamu kuruluşları nezdinde ymmler smmmlerin ayrı ayrı denetim yetkisi almasında girşimlerde bulunuyor. Tabi bireysel olarak meslektaşlarımız smmm ymm ayrımı olmadan denetim yetkisi almalı. Ancak dünyada bağımsız denetim kuruluşu altında toplandığı gibi toplanmalı. Ülkemizde olan bağımsız denetim şirketlerinin yapısını sınırlandırıp içini boşaltmaya çalışıyoruz. En basiti bir kişiden sağlık vefat nedenleriyle hesap soramazsınız ancak bağımsız denetim kuruluşundan kurumsal yapısından dolayı hesap sorabilirsiniz Hala bazı denetim sahalarında tek kişi hatta TTK'da küçük ve orta işletmelerde 2 ymm veya smmm ibaresi var. Limited şirket yada küçük şirketlerin tevşikleri usulsüz kullanıp hortumlayacağı bu yüzden de denetimin uluslararası standartlara yapılmasını talep edenler kurumsallığı da göz önününe almalıdırlar. Bence asıl sorun kurumsallaşmayı paylaşmayı içlerine sindirememiş hepsi için değil fakat büyük kısmı için ymm üstadlarımızdır. Artık sadece tek kişinin sorumlu olduğu bir yapı dünyada yok. Katıldığım bir seminerde bir ymm üstadımız ymmler akil adamlardır demişti. Ancak çağımız sürekli değişiyor. Ymm üstadlarımızın da artık denetim yapacaklarsa 1- Kurumsallaşmayı 2-UFRS'yi Kobi TFRS'yi 3- Denetimde smmm - ymm ayrımının olmaması gerektiğini öğrenmeleri gerekmektedir. Saygılarımla

Türkçesi ymm üstatlar arkadaş bu işi smmm ler yapamaz çünkü ehil değiller biz zaten vergi denetimi adı altında yıllardır bu denetimi yapıyoruz bu iş bize verilmeli demeye getiriyor hatta diyorlar çünkü eğitimlerde bile ymm eğitmenler üstüne basa basa ymm olmadan bağımsız denetim olmaz gibi şeyler söylüyorlar.
Gelelim kurumsallaşmaya evet ymm lerinde gözü açıldı ufaktan kurumsallaşıyorlar ama nasıl en son öğrendiğim istanbulda 6 adet ymm birleşmiş bir kurumsal yapı oluşturmuş ve yanlarında sadece eleman olarak çalışacak smmm arıyorlardı. Bunlar bürosu olan bir arkadaşıma teklif götürmüşler kullandıkları cümlede aynen şu ' Kahraman bakkal süpermarkete karşı '' mantığıyla hareket etme gel bize katıl üç beş neyse maaşını verelim yani smmm ler bu bağımsız denetimin neresinde benim gördüğüm şuan sadece iş gücünde.
Kaç ay oldu KGDK dan gelecek açıklamaları bekliyoruz onlardanda ses seda yok işin terside YMM lerin büyük bir çoğunluğu kamudan sınavsız gelenlerden oluşuyor özel sınavlarla elemanlarına belge veren maliye bakanlığı ve gene maliye bakanlığına bağlı bir kurumun eski maliye elemanlarını gözetmeside bana göre bizim için çok büyük bir tehlikedir

STONHAND Demiş ki;
"Kaç ay oldu KGDK dan gelecek açıklamaları bekliyoruz onlardanda ses seda yok işin terside YMM lerin büyük bir çoğunluğu kamudan sınavsız gelenlerden oluşuyor özel sınavlarla elemanlarına belge veren maliye bakanlığı ve gene maliye bakanlığına bağlı bir kurumun eski maliye elemanlarını gözetmeside bana göre bizim için çok büyük bir tehlikedir"

Muhasebeci tehlikeden korkmaz. :)
Kamu'dan Bonus YMM olanlar haricindeki kişilerin SMMM'ler için kaabiliyet tahmininde bulunduğuna hiç inanmıyorum.Zira hem eşyanın tabiatına aykırıdır,hemde yumurtanın kabuğuna :)
Vergi denetimi ile TTK denetleme kısımındaki paralellik doğrudur.Zaten bunun farkına varan Ticaret Bakanlığı tüzük ile meseleyi bir kalemde çözdü. ???
SBK ve Turmob'un yetkileri KHK ile budanarak KGK 'na devredildi.Dolayısı ile yeni bir imtiyaz sınıfı üretecek olan KGk,büyük bir olasılıkla ayakları yere basmayan ve yurtdışı tandanslı tercümeleri anlamakta tabii ki zorluğa düşecektir.Hele ki TMSK çalışmalarını da birebir kabul ettiğine göre işin işinden çıkamayacaklar.Çünkü piyasa bilgisi olmayan akademisyenler ile kamu kökenli üyelerin çözümü sadece teoride kalacaktır.
Kanaatimce asıl sıkıntı ise yetkilendirme konusunda yaşanacaktır.
Kamu aydınlatmalarında işverenlere dağıtılan pembe gözlüklerin herşeyi pembe göstermediği yakında anlaşılacak ve KGK'nın vergi denetleme kurulunun üst kurulu olduğu ortaya çıkacaktır.Sistemin en ağır yükü de muhasebecilere ihale edilerek Turmob bu sınıfın sarı sendikası şekline sokulacaktır.
İnşallah bu komplo teorisi geri teper diyeceğim ama ?????

1- ortaokul mezunu dahi şu an smmm ise ymmm lerin, smmm ler bu işi bilemez demelerine, onların açısından bakınca hak vermek gerekir
2- evet ymmm lerin çoğu kamudan sınavsız gelme, lakin çoğu hesap uzmanlığından ve dengi statüden gelme, bunların çoğu mülkiye mezunu...bu adamların, ortaokul belki ilkokul mezunu smmm lerle kendilerini bir görememelerini, smmm olmam ve tanıdığım hiç bir ymmm olmamasına rağmen çoğu zaman anlayışla karşılıyorum,
3- türmob gibi ve illerdeki smmm odaları gibi meslek örgütü ve yöneticileri başta olduktan sonra, smmm ler ne yazıkki ancak kendilerine uygun bulunan işleri yapacaklardır, diğer bir deyimle edilgen olacaklardır,
4- türmob'un ttk eğtimine katılmış ve eğitmen smmm yi dinlemiş biri olarak, türmob'un bu gereksiz ve faydasız çalışmalarının ancak göz boyamadan ibaret olduğunu düşünüyorum, türmob etkisiz bir meslek kuruluşu ve çoğu işi bence laçka....
5- ymmm ler istedikleri kadar kulis yapsınlar, çalışsınlar, haksız olarak edindikleri avantajlar yargıdan döner, bundan bi çekincem yok en azından ben dava açarım
6-smmm liğin ister kabul edilsin ister edilmesin toplumda ciddi bir itibar problemi var, kimse şu sınava girdin, şu kadar yılk staj yaptın demiyor, muhsabecisin...mesele bu....
7- odaya ruhsat için başvurmaya gtiiğimde, oda başkan yardımcı pigme ( yer mantarı, yada yere yakın üsten basınç yemiş gibi tıknaz ve cambaz kılıklılara denen lakap) " ya birader, başka iş mi bulamadın da mali müşavir oldun, hadi bakim şimdi kime müşavirlik yapıcan" (hakketiği cevabı almıştır) diyen kafa yapısımı bu mesleğin itibarını koruyacak...işimiz zor velhasıl...

metesserdar ' Alıntı:
1- ortaokul mezunu dahi şu an smmm ise ymmm lerin, smmm ler bu işi bilemez demelerine, onların açısından bakınca hak vermek gerekir
2- evet ymmm lerin çoğu kamudan sınavsız gelme, lakin çoğu hesap uzmanlığından ve dengi statüden gelme, bunların çoğu mülkiye mezunu...bu adamların, ortaokul belki ilkokul mezunu smmm lerle kendilerini bir görememelerini, smmm olmam ve tanıdığım hiç bir ymmm olmamasına rağmen çoğu zaman anlayışla karşılıyorum,
3- türmob gibi ve illerdeki smmm odaları gibi meslek örgütü ve yöneticileri başta olduktan sonra, smmm ler ne yazıkki ancak kendilerine uygun bulunan işleri yapacaklardır, diğer bir deyimle edilgen olacaklardır,
4- türmob'un ttk eğtimine katılmış ve eğitmen smmm yi dinlemiş biri olarak, türmob'un bu gereksiz ve faydasız çalışmalarının ancak göz boyamadan ibaret olduğunu düşünüyorum, türmob etkisiz bir meslek kuruluşu ve çoğu işi bence laçka....
5- ymmm ler istedikleri kadar kulis yapsınlar, çalışsınlar, haksız olarak edindikleri avantajlar yargıdan döner, bundan bi çekincem yok en azından ben dava açarım
6-smmm liğin ister kabul edilsin ister edilmesin toplumda ciddi bir itibar problemi var, kimse şu sınava girdin, şu kadar yılk staj yaptın demiyor, muhsabecisin...mesele bu....
7- odaya ruhsat için başvurmaya gtiiğimde, oda başkan yardımcı pigme ( yer mantarı, yada yere yakın üsten basınç yemiş gibi tıknaz ve cambaz kılıklılara denen lakap) " ya birader, başka iş mi bulamadın da mali müşavir oldun, hadi bakim şimdi kime müşavirlik yapıcan" (hakketiği cevabı almıştır) diyen kafa yapısımı bu mesleğin itibarını koruyacak...işimiz zor velhasıl...

1-Katılıyorum
2-Tamamen meseleyi karıştırmışsın.Ülkemizdeki SMMM'lerin tümünü ortaokul yada ilkokul mezunları olarak görüp ona göre yorum yapmışsın.Bırakın ortaokul mezuniyetini bu meslekte açık ögretim mezunlarının bile yer almaması gerekir.Bu ülkede işletme olsun iktisat olsun fakülteler, akademiler mevcuttu.En düşük puan ile eğitim olmaz.Kalite yukarıya çıkması gerekirken alaşağı edilmiştir.Bugün mülkiye mezunu bir SMMM ile AÖF mezunu bir SMMM'nin arasındaki eğitim farkı sıfırlanmıştır.6.ncı maddeniz zaten bunu ifade ediyor.
3,4,5 .nci maddeleriniz de dogrudur ne yazık ki.
Dediğiniz gibi işimiz zor ama imkansız değil.Önemli olan bilginin yukarıya çekilmesidir.Bu eylemde zaten içindeki çürükleri ayıklayabilecek güçtedir.

Katkı sağlayan arkadaşlara başlığı açan meslektaşınız olarak teşekkür ederim. Ancak Arkadaşlar konuyu topralarsak smmmleri ve ymmleri içinde bulunduğu durumdan çok Bu konuda bir gariplik yok mu? Şöyle ki: Alt meslek örgütü YMM Odaları ( Özellikle Ankara YMM Odası ) üst meslek örgütünü aşarak Kamu Kurumlarıyla görüşüp, kendi üyelerine ayrıcalık isteyerek smmmlerin denetim hakkını hiçe sayması
Meteserdar arkadaş önce ben dava açarım diyor Sanırım TTK denetimini kastediyor. Fakat yakın zamanda ve halen Sendikalar Kalkınma Bakanlığı Sanayi Bakanlığı Gümrük Müsteşarlığı Maliye diğer bilmediğimiz kamu kurum ve kuruluşlarında üst birliği hiçe sayıp, görüşmeler yapmak normal mi? Alt birliğin üst birliği hiçe sayması doğal mı? Ymm Odaları kendilerine çalışıyorsa Smmm odalarının bu birlikte işi nedir?
Çevremden görüş aldıktan sonra bu düşünceler kafamda belirdi. Bir büyüğümüz bana aynen şöyle dedi YMMler böyle sen de bir gün kabul edeceksin Arkadaşlar soruyorum değişen ve gelişen dünya şartlarına göre bunu böyle kabul edecekmiyiz? 3568 meslek yasasıyla verilen denetim hakkımızı yapılan kulislere lobilere kanunda varolmayan fakat aslında uzmanlıkları vergi denetimi olan bir olguyu uluslararası standartların yerine koyup hakkımızı kurban edecekmiyiz?
Saygılar

gokhanuy ' Alıntı:
metesserdar ' Alıntı:

1-Katılıyorum
2-Tamamen meseleyi karıştırmışsın.Ülkemizdeki SMMM'lerin tümünü ortaokul yada ilkokul mezunları olarak görüp ona göre yorum yapmışsın.Bırakın ortaokul mezuniyetini bu meslekte açık ögretim mezunlarının bile yer almaması gerekir.Bu ülkede işletme olsun iktisat olsun fakülteler, akademiler mevcuttu.En düşük puan ile eğitim olmaz.Kalite yukarıya çıkması gerekirken alaşağı edilmiştir.Bugün mülkiye mezunu bir SMMM ile AÖF mezunu bir SMMM'nin arasındaki eğitim farkı sıfırlanmıştır.6.ncı maddeniz zaten bunu ifade ediyor.
3,4,5 .nci maddeleriniz de dogrudur ne yazık ki.
Dediğiniz gibi işimiz zor ama imkansız değil.Önemli olan bilginin yukarıya çekilmesidir.Bu eylemde zaten içindeki çürükleri ayıklayabilecek güçtedir.

Meseleyi karıştırmadım, biliyorum smmm lerin hepsi ortaokul, lise mezunu değil, büyük bölümü aöf, daha sonra ticaret lisesi, ortaokul ve örgün öğretim şeklinde gidiyor, ben ironi yapmıştım yalnızca, yani hiç bir serbest meslekte, ortaokuldan doktoraya kadar değişen skalada mezuniyet derecesi olan meslek mensupları yoktur, dolayısıyla bu dışarıdan oldukça farklı anlaşılıyor, ben kimseyi şurdan mezun burdan mezun diye katagorileştirmiyorum, lakin birde işin olur var, aöf mezunu bir arkadaş ile benim aramda hiç olmazsa şartlarda eşitsilik var, yani ben aileden uzak sabahtan akşama kadar dersiydi, vizesiydi finaliydi uğraşırken aöf mezunu arkadaş büroda çalışıp, vize ve final dönemlerinde kapsamı sınırlandırılmış kounulardan çoktan seçmeli sınavlara girdi....o arkadaş mesleğe başlarken deneyimli ve çekirdekten yetişme...ben ve benim gibiler ise kampüsten düşmüş bıldırcın gibi işi yeni öğrenme düzeyinde.....neyse, sözüm o ki, smmmler içerisindeki bu değişken eğitim farklılıkları, birlikte hareket etmeyide engelliyor olacakki, bir türlü sonuca gidemiyoruz...

meslek aöf mezunu mülkiye mezunu na göre yada ortaokul liseye göre belirlenmiyor yetiştirmeye bağlı bişey arabayıda ehliyet sürmüyor normal üniveristeden çıkan arkadaşla a.ö.f arasında hiç bir fark yok sınav aynı girdiğimiz zaman smmm sınavını başlatma sınavını örgün bölümden kazanamayan ama ilk girrişte kazanan çok aöf mezunu kişi tanıyorum meslek artık kendini yetiştirenlerin mesleğidir üniversite mezunu olup bu sınavları başaramamayan çok kişi tanıyorum demek ki a.ö.f mezunları normal üniversitede okusa demek tüm başarılı olacak arkadaşlar artık bunları aşalım bizim mesleğimizde hiç sesimiz çıkmıyor herşeye evet diyoruz bizim bu tartışmları bırakıp kendimizi saygın hale getirmemiz gerekir avukatlar nasıl saygınsa bizde bir okadar saygın değiliz meslekteki kaliteyi artırmak lazım yoksa aöf di yok kapalıydı bununla bir yere varılmaz benim müdürüm de aöf mezunu ama spk sınavlar tek seferde aldı demekki eğitim ayrı kendini yetiştirme ayrı saygılar

noterlere yardım edilecek dediler ağzımız açılmadı kabul ettik smmm olmak fark etmiyor saygınlık itibar yok biri 50 defter tutuyor biri 100 e demekki biz elimizle yapıyoruz bunu önce bunları aşalım da gerisi gelir

Aynı şeyleri paylaşıyoruz sayın METESSERDAR,Ama neyi çözebiliyor ki?
AÖF, birçok lise mezununu yüksek eğitimli(!) yaptı.Sanırım yakın bir gelecekte de başmüfettiş yapacak.
Birşeylere itiraz etmek yada kabullenmemişliği ifade etmek,yıllarca şuç unsurları arasında sayıldı.
Yandaşlık,siyasilik herşeyden üstün tutuldu.
Devletin tüm kurumları, hangi siyasi iktidar olursa olsun sürekli kurum dışındakilere karşı sinsi bir çekememezlik,kıskanma içinde oldular.Şimdi bir şeyler değişti gibi olsa da bu zaafiyetin hala dimdik ayakta olduğunu ne yazık ki görüyoruz.Yakında bu yansımaları çok daha net göreceğiz.3568 sayılı yasanın üzerinden 22 yıl geçmiş ama zihniyette gelişen pek bir şey yok.

CESUR YÜREK ' Alıntı:
meslek aöf mezunu mülkiye mezunu na göre yada ortaokul liseye göre belirlenmiyor yetiştirmeye bağlı bişey arabayıda ehliyet sürmüyor normal üniveristeden çıkan arkadaşla a.ö.f arasında hiç bir fark yok sınav aynı girdiğimiz zaman smmm sınavını başlatma sınavını örgün bölümden kazanamayan ama ilk girrişte kazanan çok aöf mezunu kişi tanıyorum meslek artık kendini yetiştirenlerin mesleğidir üniversite mezunu olup bu sınavları başaramamayan çok kişi tanıyorum demek ki a.ö.f mezunları normal üniversitede okusa demek tüm başarılı olacak arkadaşlar artık bunları aşalım bizim mesleğimizde hiç sesimiz çıkmıyor herşeye evet diyoruz bizim bu tartışmları bırakıp kendimizi saygın hale getirmemiz gerekir avukatlar nasıl saygınsa bizde bir okadar saygın değiliz meslekteki kaliteyi artırmak lazım yoksa aöf di yok kapalıydı bununla bir yere varılmaz benim müdürüm de aöf mezunu ama spk sınavlar tek seferde aldı demekki eğitim ayrı kendini yetiştirme ayrı saygılar

Avukatların tabii ki böyle bir sorunu yok.Adalet meslek yüksek okulundan mezun olanları avukat yapmıyorlar,AÖF de hukuk diploması vermiyor(neden vermediğini sormak gerekiyor)
AÖF okuyanlar normal üniversiteye giremeyen, başarılı olamayanlardan oluşuyor.

TTk daki bağımsız denetim yetkisi elden gidiyor sizler hala AÖF tartışıyorsunuz.
AÖF eğitim uzaydaki bir eğitim değil ülkenin bir eğitim modeli. Eğer ki bu ülkenin eğitim modellerinden birriyse senin ne hakkın var bu mesleğe şu alınmasın bu alınmaSIN. Sen mesleğe köstek olmaktan başka bir şey bilmezmisin. Arkadaşlar diyorki YMM'ler denetim yetkisini kendine alacak sende onun ücretli elemanı olacaksın diyor ona itiraz et. Bak hayal değil biz burda mülkiyeli, aöf tartışıp durarken sen büronda defter bulamyıcaksın. Gelin denetimin kavgasını verelim. YMM'lerin bu haksız girişimlerini tartışalım, gelin daha da ötesi özel ymm sınavlarıyla güçlerine güç katan ve bunu mükellefleri sömürü sistemine çeviren ymm mesleğini tartışalım. Ne işe yaradığını tartışalım dünyanın hiç bir yerinde olmayan mesleğin varlığını tartışalım. Benim söyleyeceklerim kimseye değil ortaya dır. Bir söz vardır ben söylediklerimden sorumluyum ama sizin anladığınız dan değil. Siz nasıl anlarsanız anlayın ama dikkat edin YTTK'ya göre denetim yetkisi elimizden gidiyor. Bunu oda yöneticilerimiz ve TURMOB'UN YETKİLİLERİNİN TAMAMI BİLİYOR:

öncelikle hakkımızı koruyamamamız bilgisiziliğimizden kaynaklanıyor.
piyasadaki mali müşavirlerin azımsanamayacak kadarı çapulcu,üçün beşin peşine
düşmüş kişiler,bu nerden kaynaklanıyor sizce tabiki eğitimden,eğitim yok
sosyal hayat yok, dünya görüşü yok herşey sıfır böyle oluncada bunlar oluyor.

ymmlere gelince bu ünvan eninde sonunda kalkacak hiçbir malimüşavir
bunu fazla düşünmesine gerek yok,onlarda farkında ymmliğin kalkacağının
giderayak üçümüze beşimize bakalım diyorlar.

bence bu tartışmalardan ziyade kendimizi geliştirmeye odaklanalım,

medcezir ' Alıntı:
öncelikle hakkımızı koruyamamamız bilgisiziliğimizden kaynaklanıyor.
piyasadaki mali müşavirlerin azımsanamayacak kadarı çapulcu,üçün beşin peşine
düşmüş kişiler,bu nerden kaynaklanıyor sizce tabiki eğitimden,eğitim yok
sosyal hayat yok, dünya görüşü yok herşey sıfır böyle oluncada bunlar oluyor.

ymmlere gelince bu ünvan eninde sonunda kalkacak hiçbir malimüşavir
bunu fazla düşünmesine gerek yok,onlarda farkında ymmliğin kalkacağının
giderayak üçümüze beşimize bakalım diyorlar.

bence bu tartışmalardan ziyade kendimizi geliştirmeye odaklanalım,
Bu sözler biraz incitiici olmuş bence. Lütfen düzeltiniz.

Ayrıca YMM liiğin kalkacağına nasıl bu kadar eminsiniz . Açıklamaya ihtiyaç var?

TÜRMOB TTK denetim yetkisini smmm lerin elinden gittiğini biliyorsa ve birşey yapmıyorsa hata türmob'un değil, türmobu yönetenleri seçen smmm lerindir. türmob'un başına siyasi hırsı ve beceriksizliği yüzünden ne isaya ne musata yaranamayan bir siyasi partinin genel başkanını seçen yine smmlerdedir, hata, bunu çok dile getiriyorum lakin bir daha getireicem,lütfen bana söylermisiniz;
1- Türkiyede hangi serbest meslek (birde bağımsılık ilkesine göre çalışan) örgütünün başına, aynı anda bir siyasi partinin ( üstelik hükümete sabah akşam veryansın eden) genel başkanı getirilmiştir, bunu seçenler hangi akla hizmet seçmiştir, bunu seçenler hükümetle boğaz boğaza gelmenin, meslek mensubuna nelere mal olacağını bilmemişlermi, bu ihaneti bu mesleğe nasıl yapmışlar, buna biz smmm ler nasıl ses çıkaramamışız...bunun bedeli hala ödeniyor, neden hükümet 10 yıldır smmm ler için bir tek olumlu düzenleme yapmadı söylermisiniz????
2- özel smmm sınavı, kim ne derse desin, bu mesleğin zaten sallantıda olan itibarını iyice sarsmıştır, biliyorsunuz sınav başladığı dönemlerde gazetelerde boy boy LİSE MEZUNUNA SMMM OLMA ŞANSI GELİYOR diye başlıklar atılmıştı, şükrü kızıltot'ta bir yazı yazmıştı "KATİPLERİ DE BİR SINAVLA AVUKAT YAPIN O ZAMAN " diye....
3- Mesleğin içler acısı halini bu forumda 5-10 meslek mensubu konuşuyoruz, siz sanıyormusunuz smmm lerin % 90 nının bu konuştuklarımızdan haberi, varmı yahut umurlarındamı....muhabeci adamın işi gücü bunları konuşmak değil, fatura işlemek, bs-ba formuydu, bordroydu ıvırdı zıvırdı ile uğraşmaktır....gemisini yürüten kaptan misali....bu meslek mensuplarına bunları anloatsan " ya kardeşim işiniz mi yok bana osman abi dediki denetim yetkisi sınavsız bize verilecek, bizde ali, osman, fikri bir birimizin defterini denetleyeceğiz neymiş o bağımsız denetim şirketi, spk lisansı falan...." derler, ve diyorlarda zaten....şimdi bunun aksini iddia edecek arkadaşımız varmı???? bu meslek mensuplarının % 80 ni bu ve benzeri kafada değilmi???? e bu kafayala bir yere gidilir mi????
ben staj giriş sınavı+staj ve bitirme sınaları dahil 3 yılımı bu ruhsatı alamk için verdim ve uğraştım...şimdi bu yazdıklarım bazı arkadaşların tepkisini çekebilir....ama benimde o kadar sinirlerimi hoplatıyor...

ibrahimseckiner ' Alıntı:
TTk daki bağımsız denetim yetkisi elden gidiyor sizler hala AÖF tartışıyorsunuz.
AÖF eğitim uzaydaki bir eğitim değil ülkenin bir eğitim modeli. Eğer ki bu ülkenin eğitim modellerinden birriyse senin ne hakkın var bu mesleğe şu alınmasın bu alınmaSIN. Sen mesleğe köstek olmaktan başka bir şey bilmezmisin. Arkadaşlar diyorki YMM'ler denetim yetkisini kendine alacak sende onun ücretli elemanı olacaksın diyor ona itiraz et. Bak hayal değil biz burda mülkiyeli, aöf tartışıp durarken sen büronda defter bulamyıcaksın. Gelin denetimin kavgasını verelim. YMM'lerin bu haksız girişimlerini tartışalım, gelin daha da ötesi özel ymm sınavlarıyla güçlerine güç katan ve bunu mükellefleri sömürü sistemine çeviren ymm mesleğini tartışalım. Ne işe yaradığını tartışalım dünyanın hiç bir yerinde olmayan mesleğin varlığını tartışalım. Benim söyleyeceklerim kimseye değil ortaya dır. Bir söz vardır ben söylediklerimden sorumluyum ama sizin anladığınız dan değil. Siz nasıl anlarsanız anlayın ama dikkat edin YTTK'ya göre denetim yetkisi elimizden gidiyor. Bunu oda yöneticilerimiz ve TURMOB'UN YETKİLİLERİNİN TAMAMI BİLİYOR:
Yılmaz BÜYÜRERŞEN'in ticari kabiliyetinin eseridir.EİTİA var iken üretilen kahvedeki çocukları rant karşılığı lisanslama faaliyetidir.Kamu içinde lise diploması ile giren kişilere müdür olma imkanları sunmuştur.Tıpkı TURMOB'un ilkokul,ortaokul,lise mezunu kişileri muktesap hak altında SM sonradan da SMMM yaptığı gibi.
Bir taraftan özel sınav ile SMMM olan bu kişiler eleştirilecek diğer yandan aynı işlemin değişik versiyonu bu ülkenin eğitimi diye savunulacak.Çifte standartın kıralı derler buna.
Mesleğin her türlü kalite kaybının yegane adresi Turmob'un kamu kökenli SMMM'lerden oluşan yönetimleridir..TURMOB resmen kuşatılmıştır.İnanmayan bir baksın bakalım hangi yönetim ofis geleneğinden oluşmuştur?
Denetim yetkisi, ticaret bakanlığına geçti ve hala elden gidiyor şiarı neyin nesi?
Tüzük gayet açık ve net.TTK'nun denetleme ile ilgili tüm maddelerinin kontrolu ve denetlenmesi ticaret bakanlığının baş müfettişlerine verilmiştir.İşin angaryası ise muhasebe elemanlarına yıkılmıştır.Turmob ise hala ne olduğunun farkında bile değil.Ya da farkında ama bunu üyelerine nasıl açıklayacak telaşında.
İkinci düzenleme dedikleri olay yakında açıklandığında ahkam kesenleri seyretmek lazım.
Muhasebecilik öyle bir meslektir ki bir taraftan kanun gücü ile duran kamu,diğer yanda tüm riskleri üstlenmiş müteşebbis mükellefler.Arasındaki teraziye dengelemek öyle kamu koltuğunda oturmak ile bakılmıyor.İçinden gelmek gerekiyor.Japonya'nın gelişimini üreten Z planı da AÖF ögretilmiyor.Plan, mühendisi ikinci plana iterek üretim aşamasındaki kişiyi önceliğe sokar.
TTK gecici maddesi TURMOB'a bagımsız denetim kurulunun yetkisini vermişti.Bu geçici eklemeyi yaptıran kişi her neden ise bu kurulu oluşturacak listenin Ticaret bakanlığı oluru ile değil de Maliye bakanlığının oluru ile oluşturulacağını eklemiş. Şimdi de kalkıp şu basma kalıp ifadeleri kullanıyorlar.
"Vergi muhasebesinden Ticari muhasebeye geçiyoruz"
O halde neden KGK maliye bakanlığının vesayetinde?Ticaret bakanlığında niye değil?
Meslek olarak kendimizi geliştirmemiz gerekiyor gürültüleri koparan koparana
İsletme fakultelerinde en kalın kitap olarak Finansal YÖNETİM dersi vardır.Yönetim muhasebesi arkasından gelir.Ayrı derslerdir ve en ağır derslerdir.Okuldan mezun olan şahış zaten bu derslerden geçmiş olacağına göre kendisi yetişmiş bir kimliktir.O halde bu yetiştirme göndermesi kimlere yapılıyor?
Sorgulanılacak çok şey var lakin konuşulacaklar bir kısım kişilere dokunduğundan dolayı , üzerimize daha çok oyun oynanır.
Son iki yıldır asgari fiat cetveli yayınlanmıyor arkasından 2012 için asgari fiat listesi yayınlanıyor.Eğer yetki Turmob'un ise Maliye bakanlığı niçin belirliyor?Maliye bakanlığının ise son iki yıldır neden yayınlamadı?