fonradar

Yol Ve Yemek Parasının Tazminata İlave Edilmesi

merhabalar

bir çalışanımızı işten çıkarttık ve tazminatını (ihbar+kıdem) ödedik
fakat çalışan yol ve yemek ücretlerininde tazminata katılmasını istiyor
işyerinde servis ve yemek var

merhabalar

bir çalışanımızı işten çıkarttık ve tazminatını (ihbar+kıdem) ödedik
fakat çalışan yol ve yemek ücretlerininde tazminata katılmasını istiyor
işyerinde servis ve yemek var

Doğru diyor. Hem parasal hemde diğer menfaatler (düzenli halde ise ) tazminata eklenir.

işçinin işyerinde yediği yemeği nasıl dahil edeceksin
yenilen yemeğin maliyetini işçi sayısına mı böleceksin

Evet aynen öyle böleceksin. Eğer ticket veriliyorsa zaten kişi başı verilen yemek bedeli bellidir. Yok yemek işletmede pişiyorsa. O zamanda ufak bir maliyet hesaplaması yaparsın. Aylık mutfak giderlerini , aşçı, garson, yakıt vb yan giderleri de ekleyerek. Hazırlanan yemek sayısına bölersin. Yemek addi belli değilse , yemek yiyen işçi adedi bellidir.
Zaten tazminat hesabını bırak , işletme sahibi " Gel bakalım muhasebeci, bizim kişi başı yemek maliyetimiz ne kadar " diye soracaktır.

Son düzenleme:
Sonra, o kişi başı yemek bedeli ile aylık çalışılan gün sayısı ( yani yemek verilen gün sayısı) çarpılarak aylık yemek masrafı bulunur, sonra bu bedel 30a bölünerek günlük yemek bedeli bulunur ve kıdem tazminatı hesabında kullanılan giydirilmiş brüt ücrete 30 gün için ilave edilir.
Kıdem tazminatı hesabında dikkate alınan '' giydirilmiş brüt ücret'' tanımındaki giydirmeler bu tür yol-yemek-yakacak-giyecek vb süreklilik arzeden ödemelerin giydirilmesidir.

Son düzenleme:
Arkadaşlar, ben daha önce kıdem hs yaparken ; yemek tabldot fiyatımız 3*26 : 78-tl yol ücreti : fatura tutarı/işçi sayısı yapıp çıkan rakamları brüt ücrete giydirip hesaplıyordum.
şuan ki işyerimde kıdem hesabı yol + yemek : 5 tl baz alınarak 5*360 :1800.-tl brüt ücrete giydirilip ödeniyor sizce hangisi doğru bunlar yıllık baz alıp 360 ile çarpıyor yardım ltf..

Arkadaşlar, ben daha önce kıdem hs yaparken ; yemek tabldot fiyatımız 3*26 : 78-tl yol ücreti : fatura tutarı/işçi sayısı yapıp çıkan rakamları brüt ücrete giydirip hesaplıyordum.
şuan ki işyerimde kıdem hesabı yol + yemek : 5 tl baz alınarak 5*360 :1800.-tl brüt ücrete giydirilip ödeniyor sizce hangisi doğru bunlar yıllık baz alıp 360 ile çarpıyor yardım ltf..

Hesabı en iyi siz bilirsiniz. Ne kadar yemek bedeli ödeniyorsa brüt olarak hesaba dahil edin.

Ancak bana yol+yemek = 5 tl çok az göründü. 5 tl yemek çok zor.

benim anlamadığım diğer konuda yıl ile çarpıyorlar onun mantığı nedir? hesaplar aylık olarak olmaz mı neden 5*360 yapıyorlar