Yönetim Kurulu Karar Defteri Kapanış

Üyelik
27 Eyl 2008
Mesajlar
98
Konum
istanbul
arkadaşlar merhabalar bilindiği gibi yevmiye ve yönetim kurulu kararı defterlerinin kapanışı 2013 mart ayında yapılacaktır.ancak burada kafama takılan nokta şu;2012 yılında herhangi bir müdürler kurulu karar defteri veya yönetim kurulu karar defteri (sanırım ortaklar kurulu karar defteri ile aynı olması sebebiyle 2012 için tasdike gerek yok) yapılmamıştır. mart2013 yılında kapanışın olması için 2012 yılı için bu defterleri yaptırmamız gereklimidir.çünkü açılışı olmayan bir defterin kapanışını nasıl yapacağız.yani bulunduğumuz aralık ayında hem 2012 yılı sonuna kadar geçerli olan,hemde 2013 yılında kullanılacak müdürler -yönetim kurulu karar defterlerini yaptırmamızmı gerekecek ? eğer böyle değilse uygulanması gereken yöntemi belirtirseniz büyük sorunumu çözeceksiniz teşekkürler
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Açılışı olmayan (yani hiç olmayan 9 bir defterin kapanışı da olmaz. Bu kapanışlar 2014 de yapılıcak.
 
Üyelik
27 Eyl 2008
Mesajlar
98
Konum
istanbul
sayın nguroy kanun 2013 mart ayında yönetim kurulu karar defteri ve müdürler defterinin kapanış tasdiki yapılması gerektiğini belirtiyor. yani 2013 mart ayında sadece yevmiye defterinin mi kapanışı yapılacak. ismmonun sitesinde sorulan sorulardan birisine verilen cevap yeni ttk 01.07.2012 tarihinde yürürlüğe girdiğinden dolayı bu tarihten itibaren müdürler defterinin zaten tasdik edilmesi gerektiğini belirtiyorlar ve bunun kapanışıda 2013 mart ayında yapılacak demektedirler siz mükelleflerinize bu defterleri yaptırdınızmı acaba tşk.
 
Üyelik
25 Ocak 2012
Mesajlar
73
Konum
DİYARBAKIR
Heryerde soruyorum burada da soracağım müdürler kurulu defteri nedir? Hangi kanunda tanımlanmıştır?

TTK da ve VUK ta yeralamayan bir defterin ne açılış tasdiki olur nede kapanış tasdiki olur.
 

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
3,912
Konum
ADANA
Şu anda kullanılan ortaklar kurulu karar defterini, genel kurul toplantı ve müzakere defteri olarak kabul edip 2013 yılında da kullanacaksanız kapanış onayı yapılmasına gerek yok. Eğer müdürler kurulu (aş lerde yön.kur.karar defteri) defteri olarak kabul ediyorsanız,2013 yılı için yeni defter onaylatacaksınız ayrıca eski defterin kapanışını yaptıracaksınız. Ben risk almayıp her iki defterinde bu ay onayını yaptıracağım. 2014 içinde gelişmelere göre hareket ederiz.
 
Üyelik
27 Eyl 2008
Mesajlar
98
Konum
istanbul
sayın bülent bey sanırım bu ay hem 2012 yılı içinde kullanılacak, hemde 2013 yılında kullanılmaya başlanacak müdürler defteri ve yönetim kurulu karar defteri onaylatacaksınız. 2013 mart ayında ise 2012 yılı için tasdik ettirdiğimiz defterin kapanışını yapacaksınız.bende aynı düşüncedeyim .riske girmeye gerek yok sanırım.çünkü ttk 01.07.2012 de yürürlüğe girmesi sebebiyle bir çok yerde zaten müdürler defterinin yapılması gerektiğini belirtliyorlar
 
Üyelik
14 Ocak 2006
Mesajlar
1,029
Konum
BALIKESİR
Sayın Abdulkadir olgun YTTK madde 623 te ,Şirketin sözleşmesi ile yönetimi ve temsili, müdür sıfatını taşıyan bir veya birden fazla ortağa veya tüm ortaklara ya da üçüncü kişilere verilebilir. En azından bir ortağın, şirketi yönetim hakkının ve temsil yetkisinin bulunması gerekir.Demektedir.
624 te Şirketin birden fazla müdürünün bulunması hâlinde, bunlardan biri, şirketin ortağı olup olmadığına bakılmaksızın, genel kurul tarafından müdürler kurulu başkanı olarak atanır.
Yine devamında Birden fazla müdürün varlığı hâlinde, bunlar çoğunlukla karar alırlar. Eşitlik hâlinde başkanın oyu üstün sayılır.Demektedir.
Yine YTTK ilgili maddelerine baktığımızda Yönetim kurulu karar defterinide ticari defterler arasında saymıştır.Yönetim kurulu A.Ş.lerde şirketin yönetim ve temsilinden sorumludur. Limited şirkette ise müdür veya müdürler kurulu ilgili hükümler gereği yönetim ve temsilden sorumludur.
Yine bildiğiniz üzere limited şirket hakkında TTK nunda ilgili konu ile ilgili açıklama yoksa A.Ş e ait hükümler uygulanır.
Müdürler kurulu defteri ile ilgili görüş,Yönetim kurulu karar defteri ticari defter ise bu defter şirketi yöneten ve temsil edenlerin aldıkları kararları yazmaları için düzenleniyorsa,bu durumda limited şirket için müdürler kurulu karar defteri olması gerektiği yorumunda dayanmaktadır.Şayet böyle ise Bursa SMMM odasının yorumuda hatalıdır.Müdürler kurulu karar defteri denirken sanki birden fazla müdür olması gerekiyormuş gibi bir algıdan ziyade, şirketi yönetim ve temsilinden sorumlu olanların aldıkları kararları kayıt etmeleri gerektiği durumuna dayanmaktadır.Siz adına müdürler kurulu demeyinde yönetim ve temsil karar defteride deyin.Bence adına çok takılmamak lazım.
Yasadan anladığım yorumladığım özetlemeye çalıştığım ilgili hükümler gereği yönetim ve temsil edenlerin şirketin sevk ve idaresi ile ilgili karar alınması gerekli durumlar var ise bu kararları alabilecekleri bir defter olması gerektiğidir.Adına çok takılmayın bence siz adına Yönetim ve temsil defteride deyin.
 
Son düzenleme:
Üyelik
14 Ocak 2006
Mesajlar
1,029
Konum
BALIKESİR
Evet nihayet Türmob odalara 2013 yılı defterleri ile ilgili yazı göndermiş.Müdürler kurulu karar defterinin benim yukarıda belirtmeye çalıştığım gerekçelerle tutulması gerektiğini yazısında ifade etmiştir.
Ayrıca özellikle işletme defteri konusunda yaşanan sıkıntılara yönelikte açıklamalarda bulunmuştur.Dileyen arkadaşlar netten bulabilirler.
 
Üyelik
14 Ocak 2006
Mesajlar
1,029
Konum
BALIKESİR
Sayın ultraslan,
Biz şahsen müdürler kurulu defteri 2012 yılı için tasdik ettirmedik.Bu saatten sonra tasdik ettirmenin anlamı yok bence.
Eğer 01.07.2012 de tasdik ettirilmesi gerekiyor idi ise zaten geç kalınmıştır.Bu sırf böyle diye 2013 yılına ait olanıda yaptırmamak olmaz.Geçiş süreci tebliğdi vs derken 2012 nin yapılmamış olmasını nomral karşılıyorum.
Bizim bu saatten sonra tasdik ettireceğimiz defter 2013 yılına ait olacağından tabidiki 2013 martında sadece yevmiye defterinin kapanış tasdiğini yapacağız.
Kısaca Yönetim/Müdürler kurulu defterleri 2013 yılına ait olacağından 2013 martında kapanış tasdiği söz konusu olmayacaktır.
 
Üyelik
27 Eyl 2008
Mesajlar
98
Konum
istanbul
sayın metyo inşallah öyledir .geçiş sürecinde böyle belirsizlikler olabilir haklısınız ancak cezai müeyyidesi 4000 tl diyorlar
 
Üyelik
14 Ocak 2006
Mesajlar
1,029
Konum
BALIKESİR
Sayın ultraslan, ilgili defterlerin açılış ve kapanış onaylarını yaptırmayanlar için 4000-TL ceza var. Zaten 01.07.2012 tarihinden önce yaptırmamışsanız şimdi yaptırmanızın durumu değiştiremeyeceğini düşünüyorum.
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,255
Konum
Manisa
yTTK 64 eskiden beri devam edenler için açılış tasdik ayını 12 ay yazmıyor mu yazıyor. 01/01/2012 öncesinde müd.kurulu diye bir defter olmadığına göre 2012 müd kur.df tasdik ettirilmemesinin müeyyidesi olamaz.
 
Üyelik
25 Ocak 2012
Mesajlar
73
Konum
DİYARBAKIR
Sayın Abdulkadir olgun YTTK madde 623 te ,Şirketin sözleşmesi ile yönetimi ve temsili, müdür sıfatını taşıyan bir veya birden fazla ortağa veya tüm ortaklara ya da üçüncü kişilere verilebilir. En azından bir ortağın, şirketi yönetim hakkının ve temsil yetkisinin bulunması gerekir.Demektedir.
624 te Şirketin birden fazla müdürünün bulunması hâlinde, bunlardan biri, şirketin ortağı olup olmadığına bakılmaksızın, genel kurul tarafından müdürler kurulu başkanı olarak atanır.
Yine devamında Birden fazla müdürün varlığı hâlinde, bunlar çoğunlukla karar alırlar. Eşitlik hâlinde başkanın oyu üstün sayılır.Demektedir.
Yine YTTK ilgili maddelerine baktığımızda Yönetim kurulu karar defterinide ticari defterler arasında saymıştır.Yönetim kurulu A.Ş.lerde şirketin yönetim ve temsilinden sorumludur. Limited şirkette ise müdür veya müdürler kurulu ilgili hükümler gereği yönetim ve temsilden sorumludur.
Yine bildiğiniz üzere limited şirket hakkında TTK nunda ilgili konu ile ilgili açıklama yoksa A.Ş e ait hükümler uygulanır.
Müdürler kurulu defteri ile ilgili görüş,Yönetim kurulu karar defteri ticari defter ise bu defter şirketi yöneten ve temsil edenlerin aldıkları kararları yazmaları için düzenleniyorsa,bu durumda limited şirket için müdürler kurulu karar defteri olması gerektiği yorumunda dayanmaktadır.Şayet böyle ise Bursa SMMM odasının yorumuda hatalıdır.Müdürler kurulu karar defteri denirken sanki birden fazla müdür olması gerekiyormuş gibi bir algıdan ziyade, şirketi yönetim ve temsilinden sorumlu olanların aldıkları kararları kayıt etmeleri gerektiği durumuna dayanmaktadır.Siz adına müdürler kurulu demeyinde yönetim ve temsil karar defteride deyin.Bence adına çok takılmamak lazım.
Yasadan anladığım yorumladığım özetlemeye çalıştığım ilgili hükümler gereği yönetim ve temsil edenlerin şirketin sevk ve idaresi ile ilgili karar alınması gerekli durumlar var ise bu kararları alabilecekleri bir defter olması gerektiğidir.Adına çok takılmayın bence siz adına Yönetim ve temsil defteride deyin.


Üstadım verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,255
Konum
Manisa
Yeni bir yorum duydum; yTTK 1/7/2012 yürürlüğe girdiği için 2012 defterleri de yTTK öncesi tasdik ettirildikleri için kapanış tasdikleri için eski TTK hükümlerinin geçerli olması gerekirmiş.
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,306
Konum
İstanbul
Evet.Bende mesela yeni ttkda yer almayan 2012 yılının Envanterinin de kapanışının yapılması gerekir diye düşünüyorum.
 
Üst