Yüklenilen Kdv Hesabı

batlı

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar. uzun yıllar aradan sonra ilk kez ihracattan ötürü kdv iadesi işlemleri yapacağım. benim aklımda kalanları aktaracağım. eksik ya da yanlış ya da bir uygulama değişikliği varsa benimle paylaşırmısınız.
üretim firmasıyız. ihracat yapmış olduğumuz malın bünyesine giren ilk madde malzemeden dolayı yüklendiğimiz kdv yi direkt yazıyorum. 730 genel üretim giderleri ve 770 genel yönetim giderlerinden yurtdışı satışlar/toplam satışlar oranına göre yüklenilen kdvden pay ayıracağım.
gerekli evraklardan ise 191 kdv listesi. yüklenilen kdv listesi gerekli idi. farklı bir durum var mıdır?

Ynt: Yüklenilen Kdv Hesabı

batlı ' Alıntı:
arkadaşlar. uzun yıllar aradan sonra ilk kez ihracattan ötürü kdv iadesi işlemleri yapacağım. benim aklımda kalanları aktaracağım. eksik ya da yanlış ya da bir uygulama değişikliği varsa benimle paylaşırmısınız.
üretim firmasıyız. ihracat yapmış olduğumuz malın bünyesine giren ilk madde malzemeden dolayı yüklendiğimiz kdv yi direkt yazıyorum. 730 genel üretim giderleri ve 770 genel yönetim giderlerinden yurtdışı satışlar/toplam satışlar oranına göre yüklenilen kdvden pay ayıracağım.
gerekli evraklardan ise 191 kdv listesi. yüklenilen kdv listesi gerekli idi. farklı bir durum var mıdır?

yok ayrıca satış fat.84 nolu kdv genel tebliğine göre dök vergi dairesine ver

ferhat

ayrıca gçb ve ihracat fat. ymm tastikli olarak v.d vemelisin

7 ay önce Uyguladığım sistemi Sizlerle Paylaşacağım

batlı ' Alıntı:

Merhaba arkadaşım Bildiğim kadarıyla Toplu olarak yazmak istedim.

1- GÇB Bilgileri ve Fotokobileri
2- Yüklenilen KDV Listesi
3- İndirilecek KDV listesi
4- Uyuşturma Listeleri
5- KDV Beyanname Fotokobileri ( Tahakkuk Fişleri )
6- Varsa Teminat Mektubu ( Beklemeden Paranızı Alabilirsiniz )
7- Beyannamelerin YMM veya Noter onaylı suretlerinin olması gerekir. ( YMM onaylı daha Ucuza maal olabilir)

İşlemlerin yoğunluğuna göre EXCELL formatında CD de isteyebilirler.

İyi çalışmalar

1-Yüklenilen KDV Listesi (Liste içeriğini gayet güzel açıkmışsınız)
2-İndirilecek KDV Listesi
3-Gümrük Çıkış Beyannamesi Listesi
4-Satış Faturaları Listesi
5-Kdv Beyannamesi
6-Genel Gider dağılımı için yurt içi/yurt dışı mukayese tablosu

Çelıştığınız vergi dairesinin çalışma şekline göre Kdv servisine sormanız daha doğru olur çünkü tam olarak standart bi evrak listesi yok. Aslında 84.Tebliğe Göre Gümrük Beyannameleri İçin Noter yada Ymm Tastikine gerek yok,detaylı Gçb listesi verildiğinde daire ayrıca tastik istemez sadece gerekli gördüğü hallerde aslını veya suretini görmek isteyebilir.Ben 2001 yılından beri sadece liste veriyorum,fotokopi dahi çekmiyorum GÇB ve Satış faturaları için.Tabi 1-2 beyanname için daireyle uğraşılmaz ama her ay ortalama 50 beyanname için ciddi maliyet ve iş kaybı demektir.

daha önce bende gçbleri onaylı veriyordum şimdi vergi dairesinin hazırladığı formatta sadece liste ve gçb fotokopilerini ekliyorum ayrıca mukayese tablosu ve satış faturaları listesinide vermiyorum kimsede istemiyor vergi daireleri arasında farklılıklar var birde indirilecek ve yüklenilen KDV listelerini cdde vergi dairesinin kendi hazırladığı formatta veriyorum

özlemb ' Alıntı:
daha önce bende gçbleri onaylı veriyordum şimdi vergi dairesinin hazırladığı formatta sadece liste ve gçb fotokopilerini ekliyorum ayrıca mukayese tablosu ve satış faturaları listesinide vermiyorum kimsede istemiyor vergi daireleri arasında farklılıklar var birde indirilecek ve yüklenilen KDV listelerini cdde vergi dairesinin kendi hazırladığı formatta veriyorum

1.1.3. Mahsup Talebinde Aranılan Belgeler
.....
Nakden veya mahsuben iade taleplerinde dilekçenin yanı sıra iade hakkı doğuran işlem itibarıyla aşağıdaki belgelerin de vergi dairesine ibrazı şarttır.

i. Gümrük beyannameli mal ihracında
- Gümrük beyannamesi (aslı veya noter, gümrük idaresi ya da yeminli mali müşavirce onaylı örneği),
Beyannamelerin aslı veya örneği yerine bunların listesinin verilmesi de yeterlidir. Bu takdirde listede beyannamenin tarihi, sayısı, ihraç edilen malın cinsi, miktarı ve tutarı, gümrük kapısının ismi, varış ülkesi, imalatçının adı-soyadı veya unvanı, intaç ve çıkış tarihlerine yer verilir. Gümrük beyannamelerinin yerine liste veren mükelleflerin iade taleplerinin değerlendirilmesi sırasında listelerde yer alan bilgilerde eksiklik bulunması veya tereddüt edilen durumlarda gümrük beyannamelerinin aslının veya örneğinin istenebileceği tabiidir.

İhracattan kaynaklanan kdv yükünün yüklenim hesabı ile iadesinde,
satışa ilişkin gümrük çıkış beyannamelerinin bilgilerini içeren ihracat faturaları listesinin verilmesi yeterli.
fakat ihracat faturaları listesinin her sayfası YMM tasdikli ve firma imza kaşeli olması gerekiyor. Bizim V.D. talebi.
Beyannameyi veridiğin gün vergi dairesine vermek zorunda değilsiniz, iade kullanmak istediğin anda verilebilir.
Ayrıca teminat mektubu vermiyoruz.

iyi çalışmalar

"730 genel üretim giderleri ve 770 genel yönetim giderlerinden yurtdışı satışlar/toplam satışlar oranına göre yüklenilen kdvden pay ayıracağım."
Sayın Batlı....
Bu şekilde oran kullanabilmeniz için toplam satışların içindeki mallarla yurtdışı satışlara ait malların tamamı aynı ayda üretilmiş ve hiç stok kalmadan satış olması lazım...
burada gider dağıtımını satışlara göre değil üretim miktarına göre yapmak gerekiyor..
Kaldı ki o ay 1500 kalem mal üretilmiş olabilir bunun bir kısmı sonraki aylarda satılmışsa satışlardan orantı kurmak mantıklı olmaz...
saygılar...

Yabancı bayraklı gemilere yapılan teslimlerde v.dairesi hangi evrakları istiyor. Bütün faturalarımız ihracat ama büyük çoğunluğnda g.ç.b açılmıyor... Bu durumda ne yapmak gerekiyor. G.Ç.B olmayanlarda iade isteyemezmiyiz...