fonradar

Yüksek lisans yapan da artık 3 yıl staj yapacakmış.

herkese merhaba,
mali müşavirlik staj süresi 2008 temmuzunda değişen kanunla, 3 yıla çıkartıldı.

Ben, yüksek lisans yaptığımdan 2 yıl olarak yapacağımı sanıyordum, fakat bu konuda bir netlik yok.
(Yönetmelikte, yüksek lisans yapanların staj süresi, 1 yıl kısalır, deniyordu.)
Şimdi ise bazı yetkililer, "değişen kanunla yönetmelik de değişmiş olarak kabul edilecek" diye yorum yapıyorlar.

Bir taraftan binlerce serbest muhasebeciyi, özel bir kanunla mali müşavir yapmaya çalışıyorsunuz, yapın, benim için sorun yok, fakat bazı kazanılmış hakları da yada en azından eğitimi de bu kadar es geçmeyin.

Ynt: yüksek lisans yapan da artık 3 yıl staj yapacakmış

Aynı problemi yaşıyorum bende..

ismmmo elimize gelen bir yazı yok dediği için umudu mu kaybetmedim henüz

Ynt: Yüksek lisans yapan da artık 3 yıl staj yapacakmış.

akademik eğitimin değer görmediği tek meslek herhalde bizimki galiba. çok ilginç

istersen profesör ol fayda etmez ;D

sırf bu yüzden yüksek lisans yapmaktan vazgeçtim 1-2 yıl yüksek lisans sürecek zaten 2 yıldan sonra ne kalıyor geriyo oturup yeterliliğe hazırlanırım

abartalım iyice hatta bu şekilde başvuranlara +3 yıl daha ekliyorlarmış ;D ;D ;D
bir de yüksek lisans diploması ile gelirsin ha ;D ;D ;D

smmmstajeri ' Alıntı:
sırf bu yüzden yüksek lisans yapmaktan vazgeçtim 1-2 yıl yüksek lisans sürecek zaten 2 yıldan sonra ne kalıyor geriyo oturup yeterliliğe hazırlanırım

Bence Vazgeçme ben doktorayada başvurucam mesela Kaç tane doktora yada Master yapmış Mali müşavir var ki ?

ne de olsa eğitim şart azı karar çoğu zarar çok eğitimli oluncada işe yaramiyür zahar ;D ;D ;D

hamdilevent ' Alıntı:
istersen profesör ol fayda etmez ;D

Fark eder. Konu ile ilgili branşlarda profösör ünvanı olanlar YMM ruhsatı almaya hak kazanırlar.

hamdilevent ' Alıntı:
abartalım iyice hatta bu şekilde başvuranlara +3 yıl daha ekliyorlarmış ;D ;D ;D
bir de yüksek lisans diploması ile gelirsin ha ;D ;D ;D

:))

şuncacık kına hangimize yetecek insan bol getirir dimi ;D ;D ;D

Doktora yapmak biraz fazla abartı olabilir belki, yani doktoralı mali müşavir de görmeyiversin yurdum insanı. Eğitime çok önem veren bir millet olduğumuz belli, hatta fazla uzağa gitmeğe gerek yok, bu tartışma forumunda da mevcut.
Ama şu var eğitimi umursamamak rahatsız edici.
Diyeceksin ki sen bu master'ı staj için mi yaptın, hayır. Ama böyle bir faydası olsa, iyi olur.

Ben doktorayı kendim için yapmak istiyorumki.
Mahkemelerde bilirkişilik yaparken mesela aynı dosyaya bir mali müsavir bir profesör veriliyor ve Genellikle biri uygulayan biri kitabi bilgi sahibi olduğu için sağlıklı bir rapor yazılması zorlaşıyor.

İkisinide sahip olmak güzel olur bence

Ant z arkadaşım, anlaşılan sen doktorayı yapacaksın, diyecek bişey yok. Kolay gelsin. :)))

Mali müşavir adayı olarak gelişmesini istediğim bazı konular var. İnternette veya staj yapan aday arkadaşlarla konuştuğumda da aynı fikirleri beyan ediyorlar.

1. Tesmerin uzaktan eğitim "Cd içeriği" ve bu bağlantının kurulma şekli.

Ben "İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesini " 3,45(4'lü sistem) Not ortalamasıyla bitirmiş,
"Marmara Üniversitesinde "Uluslar arası Kalite Yönetimi " Yüksek Lisansı 8,45 not ortalamasıyla tamamlamış bir adayım.
Transcript'i ( Alınan dersler ve başarı dereceleri) dosyamızda teslim ettik.
Ders içeriklerinde açıkça görülüyor ki;

*** Finansal Analiz-Finansal Tablolar dahil olmak üzere Finansın bütün dalları
*** İstatistik
*** İşletme Matematiği( Matris-Deteminant vb..)
*** İnsan Kaynakları
*** Uluslararası Pazarlama dahil olmak Pazarlamanın tüm konuları
*** Üretim Yönetimi
*** Yönetim-Maliyet Muhasebe tüm dallarını söylemeye gerek bile görmüyorum.
vb...
Zorunlu verilen eğitimlerde özellikle "Eğitim ihtiyaç Analizi" yapılması gerekmektedir.
Benim adıma bu analizin "yapılmadığından" eminim.
Çünkü:
Uzaktan eğitim CD sinde ihtayaç duyduğum hiçbir bilgiye şuana kadar rastlamadım.
Kaldı ki bu bilgi eminim tüm işletme, iktisat,maliye mezunu arkadaşların kitaplarında mevcuttur,
Olmadığını varsayarsak ta;
ben şahsım adına 450-tl internet üzerinden alacağım bilgiye vermek yerine 4"50-tl" me "9 adet "ihtiyacım olan alanlarda kitap alarak istediğim yerde ve zamanda öğrenmeyi tercih ederim.
bu Cd deki bilgilerin önemsiz olduğunu asla söyleyemem, belki ihtiyaç duyan arkadaşlar da vardır.
* Tesmer bilgileri tekrar vermek istediği için işyerimde buna vakit harcadığım zamanı kayıp olarak değerlendiriyorum.
* Meslek mensubu adayların sürekli öğrenmesi- gelişmesine katkı sağlanmaya çalışılması çok güzel takdir edilecek bir konu.
Yalnız Verilen eğitimininde geliştirilmesi adına çaba gösterilmesi gerektine inanıyorum.

Saygılarımla,

Bu stajı yapmayı HAK kazanmak için yeterince sınavdan geçerek biraz daha özen ve ciddiyeti HAK ettiğimizi düşünüyorum. Bir kanun değişiyor ve benim gibi "yüksek lisans" yapmış adayların "1 senesi" için karar verilemiyor...
Staj yapıyor olmakla;
Zaman planlaması, ciddiyet gibi kavramları talep bile edemiyoruz.

ya onu bunu boşverin bizler o kadar sınavlara girip zar zor staj yapıp (staj yapıcak yer kolay bulunmuyor) bu belgeyi almaya hak kazanırken yeni kanun bu belge için 4 yıllık eğitimi esas tutarken sırf geçmişte kanunun tanıdığı haklar yüzünden sm olanlar (özellikle belirtmek isterim 40-45 yaş üstü olanlar..) doğru dürüst hesap tutmasını bilmezler uydurma bir sınavla bizle eşdeğer olup işine devam ediyor.Bence burda onlara eğitim vermek yerine(o da nasıl bir eğitimse artık) 4 yıllık mezunu olanlara bu hakkı tanıcaz deseler di ya...haksızlık burda başlıyor zaten...

Onu bunu boşverme, öyle yaptığımız için("yüksek lisanslı değilim, bana ne" şeklinde), birbirimizin haklarını korumak istemediğimiz için, geldiğimiz nokta bu.

Yüksek lisanslı biri mi bu mesleği yukarı taşır yoksa fi tarihinde bolca dağıtılan imtiyazlarla belgeyi "hak etmiş", bu da yetmemiş 2. bir destekle sana "eşitlenmiş" kişiler mi? (içlerinde mutlaka bu söylediklerim dışında kişiler de vardır, her meslekte olduğu gibi, onlar bu yazının konusu değil zaten.)

Merhaba Arkadaşlar ,
Bu konuyu kimse açıklamıyor ama 2009 Ocak Döneminde staja başlamış bulunmaktayım.Dün yüksek lisans diplomamı ismmmo ya teslim ettim stajımın 1 yıl kısaldığı ve aralık ayında başvurmam gerektiğini söylediler.Yeni kanunda yüksek lisans mezunları için bir açıklama ve yönetmelik yokmuş eski yönetmeliğe göre uygulamaya aynı şekilde devam edeceklerini söyledir.Uzaktan eğitim cd leri ne olucak arkadaşlar muaf mı tutulcaz yoksa geri kalanları yolluycaklarmı ?