Yurda Getirilmesi Zorunlu İhracat Bedeli Süresi Hk.

greatviper

Katkı Sunan Üye
Merhaba Sayın forum üyeleri.

İhracat işlemlerinde, fiili ihraç tarihinden itibaren en geç 180 gün içinde döviz bedelleri yurda getirilmelidir.
28.04.2020 tarihinde yurda getirmemiz döviz bedeli sehven unutularak ve 11 gün geçikerek 08.05.2020 tarihinde getirilmiştir.
Geç geldiğinden dolayı aracı banka,vergi dairesinde ihbarda bulunmuştur. Kanunda geç getirme ile alakalı müeyyide maddesi göremedim.
Herhangi bir fikri olan var mıdır acaba? Vergi dairesine paranın yurda getirildiğine dair bir dilekçe yazsam mı diye tereddütte kaldım.

bulent249

Tanınmış Üye
Merhaba Sayın forum üyeleri.

İhracat işlemlerinde, fiili ihraç tarihinden itibaren en geç 180 gün içinde döviz bedelleri yurda getirilmelidir.
28.04.2020 tarihinde yurda getirmemiz döviz bedeli sehven unutularak ve 11 gün geçikerek 08.05.2020 tarihinde getirilmiştir.
Geç geldiğinden dolayı aracı banka,vergi dairesinde ihbarda bulunmuştur. Kanunda geç getirme ile alakalı müeyyide maddesi göremedim.
Herhangi bir fikri olan var mıdır acaba? Vergi dairesine paranın yurda getirildiğine dair bir dilekçe yazsam mı diye tereddütte kaldım.
Vergi dairesi bununla ilgili tebligat yapacak. Tebligatta bedelin getirilmesi için size ek süre verilecek. Vereceğiniz cevaba döviz alım belgesi veya ihracat bedeli kabul belgesi eklerseniz sıkıntı olmaz.

bulent249

Tanınmış Üye
İhracatlarda 30000 Usd veya başka döviz cinsinden karşılığı 30.000 USD ye kadar olan eksiklikler bankaca terkin edilecek. Vergi dairesine ihbar edilmeyecektir. (31.12.2019/30995 (5.mükerrer) resmi gazete )

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Sayın greatviper

Aslında sizin sorunuz temel olarak ''28.04.2020 tarihinde yurda getirmemiz döviz bedeli sehven unutularak ve 11 gün geçikerek 08.05.2020 tarihinde getirilmiştir.
Geç geldiğinden dolayı aracı banka,vergi dairesinde ihbarda bulunmuştur.

Bu soruyu Bülent249 arkadaşım net olarak yukarıda cevaplamış bende alıntı yapıp katkı yapayım ; Bülent 249 arkadaşımızın da dediği gibi ''Vergi dairesi bununla ilgili tebligat yapacak. Tebligatta bedelin getirilmesi için size ek süre verilecek. Vereceğiniz cevaba döviz alım belgesi veya ihracat bedeli kabul belgesi eklerseniz sıkıntı olmaz.

Vergi dairesi size tebligat yaparak dövizin 90 gün içinde yurda getirilmesi istenecek ancak vergi dairesi size yazı göndermemiş yazı gelince dilekçenizi yazar vergi dairesine gönderirsiniz