fonradar

Yurdakul Çaldağ' ın kitabındaki problemlerim çözümleri?

merhaba arkadaşlar
bu kitaptan çalışan varsa- 7,baskısı-problem dağıtımlara ilişkin 13,soruda kademeli sorusu var..
soruda elektrik in dağıtımını anlamadım .bilgi vern olursa sevinirim.

Ynt: Yurdakul Çaldağ' ın kitabındaki problemlerim çözümleri?

Selam,

Ben de Büyükmirzanın kitabından çalışıyorum, ne yazıkki problemlerin cevaplarına ulaşmak mümkün olmuyor, istersen soruyu buraya aktar, bi bakalım belki cevap verebiliriz, hem bizde değişik bir soru görmüş oluruz.

Saygılar

kayalı35 ' Alıntı:
merhaba arkadaşlar
bu kitaptan çalışan varsa- 7,baskısı-problem dağıtımlara ilişkin 13,soruda kademeli sorusu var..
soruda elektrik in dağıtımını anlamadım .bilgi vern olursa sevinirim.

Önce bakım onarımı dağıtmış, esas üretim gider yerlerie ve elektrik yardımcı gider yerine. Kademeli dağıtımda iki kural var: Dağıtımda dağıtılan gider yerine pay verilmez ve daha önce dağıtımı yapılmış gider yerine sonraki dağıtımlarda pay verilmez. Burada bakım onarımı da dağıttıktan sonra elektrikte biriken tutar (önceden gelen 784.000 + bakım onarım dağıtıldıktan sonra gelen tutar 680.000) toplan 1.464.000 oluyor. Bunu da soruda verilen tablodaki oranlarda sadece esas üretim yerlerine dağıtıyor. Sadece esas üretim yerlerine dağıttığı için, makine ve montaj arasında paylaştırması gerekiyor (kendisine ve bakım onarıma pay vermeyeceğine göre). Ama %40'ını montaja, %25'ini makineye dağıtırsa tümünü dağıtamayacak. Dağıtılacak tutarın tamamını bu ikisine dağıtması gerekiyor, yardımcı gider yerinin sıfırlanması için. Bu nedenle de, %40'ın ve %25'in toplama (%65'e) oranını hesaplıyor.

Makine ile montaja, yani %65'e %100 olarak bakarsak, paydaya %65'i, paya da gider yerlerinin oranlarını koyarsak;

%25 / %65 = % 38,46 makinenin payını
%40 / %65 = % 61,54 montajın payını oluşturur. Bu oranları da dağıtacağımız tutar olan 1.464.000 ile çarpınca montaj için 901.000, makine için 563.000 yaklaşık sonucunu buluruz.

stok degerleme yöntemeri problem1 deki

d şıkkı lıfo ve ortalama maliyet hesabı

nasıl buldunuz..

kayalı35 ' Alıntı:
stok degerleme yöntemeri problem1 deki

d şıkkı lıfo ve ortalama maliyet hesabı

nasıl buldunuz..

Dönemsel FIFO: Üretime sevk edilen 25+2=27 kg.
20 kg.lık kısmı devirden 20.000 TL (20x1.000)
7 kg.lık kısmı da ilk alıştan 8.885 TL (7x1.265)
Sevk edilenin toplam tutarı 28.855 TL

Stokta kalan:
İlk alıştan 7 kg. üretime gönderilmişti, kalan 3 kg, 3x1.265=3.795 TL
İkinci alışın tümü elde, 8x1.380=11.040
Stokta kalanın toplam tutarı 14.835

Dönemsel LIFO: FIFO'nun tersi yönde aynı işlemler

Dönemsel Ortalama Maliyet: Devreden tutar + Alışların toplam tutarı / Devreden miktar + Alışların toplam miktarı
20.000 TL+12.650 TL+11.040 TL / 20 kg+10 kg+8 kg = 43.690 TL / 38 kg
= 1.149,7 TL/kg

Bu birim fiyattan üretime sevk edilen 27 kg. maliyeti: 27 kg x 1.149,7 TL/kg = 31.041,9 TL
Stokta kalan 8 kg maliyeti: 8 kg x 1.149,7 TL/kg = 12.646,7 TL

problem 34-ortak ürün
a şıkkı
net satış degerleri yönteminde maliyet bulunurken ek giderleri eklememiz gerekmiyor mu mesale x in maliyeti
11 250 denmiş ancak 5000 liralık da ek maliyet gideri eklememiz lazım değil mi

kayalı35 ' Alıntı:
problem 34-ortak ürün
a şıkkı
net satış degerleri yönteminde maliyet bulunurken ek giderleri eklememiz gerekmiyor mu mesale x in maliyeti
11 250 denmiş ancak 5000 liralık da ek maliyet gideri eklememiz lazım değil mi

Gördüğüm kadarıyla a şıkkında, X ve Y mamullerinin ortak ürün kabul edilerek maliyetlerinin hesaplanması isteniyor. Ayrılma noktasına kadar olan durum dikkate alınıyor. Bu yüzden, fiyat ve miktar çarpılarak elde edilen satış değerinden ek giderler düşülüyor ve ek giderler yapılmamış olsaydı satış değerinin ne olacağı hesaplanıyor. Dikkat ederseniz diğer yöntemlerle yapılan hesaplamalarda da aynı mantık var. Fiziki miktarlara göre dağıtımda sadece birleşik gider tutarına göre paylar hesaplanıyor. Net satış değerinden ortalama brüt karın indirilmesi yönteminde de, satış değerinden brüt kar düşülüp toplam maliyet bulunduktan sonra, ek giderler toplam maliyetten düşülüyor.

Belki de soru "ek giderlerin yapılmadığını varsayarak ayrılma noktasına kadar olan ortak maliyeti çeşitli yöntemlerle hesaplayınız" şeklinde sorulsa daha iyi olurdu.

ilgine teşekkürler..bence de son cümlede dediğin gibi soru sorulmalı

kayalı35 ' Alıntı:
ilgine teşekkürler..bence de son cümlede dediğin gibi soru sorulmalı

Rica ederim, daha önceki teşekküre de cevap verememiştim.

Kolay gelsin.