fonradar

Yurdışına Domain Satışında Nasıl bir Süreç İşler

Merhaba

Bir alanadı satış sitesi kurdum.Henüz firma başvurusunda bulunmadım yakında bu iş için firma başvurusunda bulunacağım.
Alan adı satış sitemde hem kendi alan adlarım hemde ellerinde alan adı olup bunu satmak isteyen kişilerin alan adları mevcut.Ve global olarak faaliyet gösteriyor.

Mesela siz xx.com domainini satmak için ilan açıyorsunuz , satışı gerçekleşiyor belirli mikar komisyon alınıyor ve kalan ödeme alan adı sahibine gönderiliyor.

Şuan aktif olarak birçok alan adına sahibim ve fiyatları ortalama 30-40 bin dolar civarında .Kısa süre önce almanyada bir şahıs bir alan adım için ciddi bir teklif yaptı. Yaklaşık 250.000 dolar miktarında bir fiyat teklifi iletti.Ben bu satışı kendi alan adı satış sitem üzerinden yapacağım.Havale olarak ödeme yapılacak. Kişisel hesabıma yaparsa sorun olurmu illa şirket hesabımamı yapmalı ?

Bu süreci nasıl işletmeliiyim benim kesmem gereken faturalar ve ödemem gereken vergiler nelerdir ? 250.000 dolar için ne kadar vergi ödemem gerekir ve yurt dışına domain satınca bu ihracata girer mi ? İhracat yaptığım için vergi indirimi alırmıyım ? Bu satışı kimlerle paylaşmam gerekir kimlere bilgi vermem gerekir. Bu konuda bilgi verebilir misiniz lütfen ?