fonradar

Yurt dışı çalışma!

MERHABA azerbaycanda faaliyet gösteren bir inşaat firmasında 5 aydır çalışıyorum 4 aydır sigortalıyım işverene ait 4 şirket var turkiye de sigortamızın yattıpı firmanın burada şubesi var. avcak ancak benim iç muhasebesini tuttuğum firma sigortamın yattığı firmadan farklı.
sorum şu işyerinle sorunlar yaşıyoruz; çalışma şartları maaş , mesai, senelik izin, kalacak yer uçak ve yol masrafları vs. birde ortada bir sözleşme olmaması. hiç bir çalışan ne maaş bordrosu ne de hesap pusulası hiç imzalamadık. sadece maaş zamanı herkesin izminin olduğu bir kağıda imza atuyoruz bir de maaş zamanı dışında alınan paralarda ödeme makbuzu düzenliyorum. bunların hiç birinde firmaya ait hiç bir ibare yok işten ayrılmak istiyoruz ancak ne maaşımızı vermeye yanaşıyorlar ne de yol masraflarımızı türkiye ye gittiğimizde nasıl bir yol izlemeliyiz bir hak talep edebilir miyim. ne kadar alablirim.tşk.

Ynt: yurt dışı çalışma acil

sonerilhan ' Alıntı:
MERHABA azerbaycanda faaliyet gösteren bir inşaat firmasında 5 aydır çalışıyorum 4 aydır sigortalıyım .

Sgorta primlerinin ait olduğu şirket sizin işvereniniz(diğer firmada çalışıyor olmanız akla "geçici iş ilişkisi"ni getiriyor ama sonuca etkisi olmaz)kendi isteğiniz ile ayrılacağınız için hizmet sürenize bağlı olarak,ihbar tazminatı da alamazsınız,sözleşme hükümleri neler içeriyor onlar hakkında bilgi sahibi değilsiniz(sizin mutlaka sözleşmeniz olmalı,imzalatmışlardır farkına varamamış da olabillirsiniz)
Ayrıca kendinizin ve diğer arkadaşlarınızın ortak sorunları ,bir takım şikayetleriniz sözkonusu,bu sorunlarınız haklı neden niteliği taşıyor ise belki bahsettiğiniz sözkonusu sebeblere bağlı olarak sözleşmeyi siz feshederseniz lehinize değişiklik olabilir diyeceğim ama bu koşullara göre sizin işiniz bu yönden zor gibi gözüküyor,üstelik tazminat talep edebilmeniz için 1 yıl kıdeminiz(4 ayllık çalışmanız var) dahi yok,
Diğer tarafdan arkadaşlarınız(kısmen sizin) yönünden,hiç yıllık izin kullandırılmaması,aylık ve fazla çalışma ücretlerin hiç yada bir kısmının ödenmemesi gibi hususlar gerçekten var ise karar lehinize çıkabilicektir diye düşünüyorum .
Bu konuları bir avukat ile yürütmenizi tavsiye ederim.