resim

Yurt dışı fatura

Üyelik
30 Nis 2006
Mesajlar
35
Yurt dışından gelen faturalar deftere kayıt edilirken MB döviz alış kuru olarak fatura tarihinin mi yoksa deftere kayıt tarihinin mi dikkate alınması gerekir.tşk
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
İSMAİLYK' Alıntı:
Gökhan33' Alıntı:
İTHALAT FATURALARININ FATURA TARİHİ DEİL İLDAÇ TARİHİNDEKİ TARİHE GÖRE İŞLENİR
Forum Kuralları' Alıntı:
- Konu başlıklarını konunun içeriğini ifade edecek şekilde seçmeniz gerekiyor. Konu başlığı açarken ve mesaj içeriğinde büyük harf kullanılmamalıdır. Ayrıca yardım, acil, lütfen, kişiye özel gibi başlıklar açmak yasaktır. Bu başlıkları açan kullanıcılar uyarılacaktır ve açtığı konu silinecektir. Bu kuralın 2. bir ihlali söz konusu olursa moderatörler tarafından üyelik iptali yapılabilir.
Lütfen Forum Kurallarını okuyalım ve uyalım.
 
Üyelik
9 Tem 2005
Mesajlar
26
Herkese İyi Çalışmalar dilerim.
İthalatta, ihracatta olduğu gibi fiilen ithal olunan tarihi yazmak gerekir.


Hikmet Güneş
Gaziantep
 
Üyelik
27 Nis 2006
Mesajlar
71
yurt dışında mukim kişi veya kuruluşlara yaptırılan iş veya hizmetler karşılığında ödemede bulunan gelir veya kurumlar vergisi mükellefleri, yurt dışında mukim kişi veya kuruluşlardan aldıkları geçerli belgeleri, (Ocak 1997 tarihine kadar geçerli olan uygulama sonucunda) yurt dışındaki temsilciliklerimizde veya yurt içindeki noterlerde Türkçe'ye tercüme ve tasdik ettirdikten sonra defterlerine gider olarak kaydedebilmekteydiler.

Ancak anılan işlemlerin yurt dışı temsilciliklerimizde iş yığılmalarına neden olması ve mükellefler bakımından da ağır külfetler getirmesi nedeniyle 22 Ocak 1997 tarihli ve 253 sıra no.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği uyarınca, yurt dışında mukim kişi veya kuruluşlara yaptırılan iş veya hizmetler karşılığında alınan belgelerin, yurt dışındaki temsilciliklerimizde veya yurt içinde noterlerde Türkçe'ye tercüme ve tasdik edilme zorunluluğu kaldırılmıştır.

Buna göre, yurt dışındaki kişi veya firmalardan belge alan mükellefler, bu belgeleri defter kayıtlarında gider olarak göstermeleri sırasında belgelerde yazılı bedelleri, belgelenin düzenlendiği günde Merkez Bankasınca belirlenen döviz alış kuru üzerinden Türk Lirasına çevirerek kayıtlarında gösterebileceklerdir. Ancak inceleme sırasında inceleme elamanınca lüzum görülmesi halinde, mükellefler bu belgeleri tercüme ettirmek zorundadırlar.
 
Üst