fonradar

Yurt Dışına Kesilen Faturaların İtirazı

muku82

Katkı Sunan Üye
Merhabalar,
Yabancı sermayeli firmamız sürekli iş yaptığı yurt dışındaki firmaya temmuz ve ağustos aylarında hizmet faturası kesti ve kdv beyannamesinde beyan ettik. Yurt dışındaki firmada bu faturaları kabul etmiyor resmi bir yazı ile itirazda bulunmuş.. (Bu faturaların resmi kayıtlarında yer almayacağını ve mutabık olmadığımızı beyan etmiş).

Biz kendi kayıtlarımız açısından ve Kdv Beyannamesi için nasıl bir yol izlemeliyiz?

merhaba, sizin yaptığınız işler ihracat kapsamına giriyor ise neden kdvli fatura düzenlediniz ?

Yurtdışındaki firmaya TR'de hizmet verdiyse Kdv'li olur, yurtdışındaki firma bu hizmetten yine yurtdışında yararlandıysa fatura Kdv'siz olur.

Ya Kdv Beyannamenize düzeltme vereceksiniz, (Dönem önemli, üzerinden ne kadar zaman geçmiş, inceleme riski olabilir, Meblağ büyük mü? Geçici vergiyi verdiniz mi? Kurumlar Vergisi verilip, vergisi ödendi mi bu verginin? Bs Formunda yer verildi mi? Bütün bu şartlar ile birlikte irdelemek gerekir!) yada yurtdışından gelen resmi belgeli yazıyı baz alarak iade faturası gelmiş gibi işlem/ters kayıt yapacaksınız.

Yurtdışındaki firmaya TR'de hizmet verdiyse Kdv'li olur, yurtdışındaki firma bu hizmetten yine yurtdışında yararlandıysa fatura Kdv'siz olur.

Ya Kdv Beyannamenize düzeltme vereceksiniz, (Dönem önemli, üzerinden ne kadar zaman geçmiş, inceleme riski olabilir, Meblağ büyük mü? Geçici vergiyi verdiniz mi? Kurumlar Vergisi verilip, vergisi ödendi mi bu verginin? Bs Formunda yer verildi mi? Bütün bu şartlar ile birlikte irdelemek gerekir!) yada yurtdışından gelen resmi belgeli yazıyı baz alarak iade faturası gelmiş gibi işlem/ters kayıt yapacaksınız.

Teşekkürler,
Sadece kdv beynnamesi beyan edildi.. Hizmet yurt dışında veriliyor.. Meblağ büyük .

Hizmet yurt dışında veriliyor. Satın alana firma yurt dışında mukim ise hiç bir şekilde KDV olmaz. İptal düzeltme verin.

Sayın demiral,

Zindan'ın söylediğine katılıyorum. Şaka gibi görünsede, yurtdışından gelen "faturalar dahi" VUK esaslarına tabi olmadığına göre neden olmasın. Üstelik yurtiçinde dahi halen e-fatura dahil olmak üzere sistem böyle işliyorken.

Konuda sadece dikkat edilmesi gereken tek husus var, "Hizmet İhracı Bedeli" yurda getirilemeyeceğinden (adamlar itiraz ettikleri parayı ödemezler varsayımıyla" arkadaşlarımız bu faturalarla ilgili KDV iadesinde asla bulunmamalıdırlar.

Sayın demiral,

Zindan'ın söylediğine katılıyorum. Şaka gibi görünsede, yurtdışından gelen "faturalar dahi" VUK esaslarına tabi olmadığına göre neden olmasın. Üstelik yurtiçinde dahi halen e-fatura dahil olmak üzere sistem böyle işliyorken.

Konuda sadece dikkat edilmesi gereken tek husus var, "Hizmet İhracı Bedeli" yurda getirilemeyeceğinden (adamlar itiraz ettikleri parayı ödemezler varsayımıyla" arkadaşlarımız bu faturalarla ilgili KDV iadesinde asla bulunmamalıdırlar.

Sayın kevork,

Yazıyı kabul ederim fakat yazının ekinde yurtdışına düzenlenilen faturanın aslı ile birlikte geri gelmesi şartı ile.Sadece yazı ile olamaz Sayın ZİNDAN tek yazı ile diye vurgulamış.Faturanın gelmemesi durumunda faturanın kabulü yerine geçer (yurtdışına kesilen fatura için konuşuyorum) iptal edilmeyen ya da iade kesilmeyen faturayı tek yazı ile vergi kanunlarına göre iade alamazsınız.

Sayın Demiral,

Sayın Zindan "...yurtdışından gelen resmi belgeli yazıyı..." belirtmiş, bu resmi belge sizce nedir.

Sayın Demiral,

Sayın Zindan "...yurtdışından gelen resmi belgeli yazıyı..." belirtmiş, bu resmi belge sizce nedir.

Sayın kevork,

Türkiye'de yerleşik bir ticari işletmenin yurtdışı şirketine düzenlediği faturayı Türkiye'de bulunan şirketin yurtdışından gelen resmi belgeli yazı ile iade alması (yazının ekinde düzenlenilen fatura yok ise) yazı ile defterlerine iade etmesini gösteren bir tane mevzuat gösterin tamam diyecegim.

Yazı ile iade alınmasını öngören bir dayanak gösterin.

Olması gereken yazı ile düzenlenilen faturanın geri iade edilmesi ve kayıtlarında bu şekilde Türkiye şirketi işlem yapabilir.

Sayın demiral,

O metindeki "resmi belgeyi" ne olarak algılıyorsunuz ki ?

Sayın kevork,

Ben sadece sizden şunu istiyorum o mentindeki ''resmi belgeyi'' dediğiniz resmi belgeli yazı ile yurtdışına düzenlenilen faturanın iadesi için yazının geçerli olacağı mevzuat'ta geçtiği yeri belritmenizi istiyorum.

Ben mevzuat'ta bu şekilde bir ibare olduğunu görmedim varsa lütfen siz paylaşın.

Maksat mevzuat çemberi içerisinde işleri sonlandırmak yoksa dayanağı olmayan bir uygulama olamaz.

Sayın demiral,

Siz yazı konusuna okadar odaklanmışsınız ki "resmi belge" ifadesinin yazı ekindeki fatura olabileceği ihtimalini aklınızdan dahi geçirmiyorsunuz.

Diğer bir mesele ise yurtdışına göndereceğiniz faturaların aynı zamanda usul hükümleri dışında olduğundan, bizim TTK mevzuatı dışında olduğundan velhasıl bizim mevzuatımızla hiç ilgili ve bağlayıcı olmadığından itiraz yazısının da aslında ciddi bir hüküm ifade edebileceğini de düşünmek istemiyorsunuz.

Yine bu meselenin çözümünde TC sınırları içinde kalmayalım.

Sayın demiral,

Siz yazı konusuna okadar odaklanmışsınız ki "resmi belge" ifadesinin yazı ekindeki fatura olabileceği ihtimalini aklınızdan dahi geçirmiyorsunuz.

Diğer bir mesele ise yurtdışına göndereceğiniz faturaların aynı zamanda usul hükümleri dışında olduğundan, bizim TTK mevzuatı dışında olduğundan velhasıl bizim mevzuatımızla hiç ilgili ve bağlayıcı olmadığından itiraz yazısının da aslında ciddi bir hüküm ifade edebileceğini de düşünmek istemiyorsunuz.

Yine bu meselenin çözümünde TC sınırları içinde kalmayalım.

Sayın kevork,

Düzenlediğiniz faturayı iade ve/veya iptal edeceksiniz faturanın aslı tarafınıza ulaşmadığında yurtdışından gelecek resmi yazıyı nasıl fatura olarak kabul edebilirsiniz başta dediğim gibi yurtdışına fatura düzenlemiş olsanız dahi fatura düzenleme ve iptal/iade işlemlerini yine Türkiye'de yaptığınız için yine Vergi Mevzuatı ve Ticaret Mevzularına dayandırılarak yapılması gerekir.(Aksi durum su istimale açıklığı olacak konudur ki incelemede her türlü yasal zorunluluk ile karşılaşılır) ve yine sizden istiyorum dayanağınızın resmi kayıtlarda gösteren somut bir vergi ve/veya ticaret mevzuatında geçen kısmı bekliyorum.

Fatura her ne kadar yurtdışına düzenlenmiş olsa dahi fatura düzenleme usul ve nizamları yine 213 sayılı VUK madde 229/230/231/232 . maddelerine göre düzenlenmekte olup yine TTK kanunda belirtilen esaslara göre düzenlenmektedir.İptal ve iadeleri ise mevzuata göre yapılmalıdır.

Herkesin görüşüne saygı duyarım fakat yine de dayanak olmadan konuşmamak gerekir diye eklemek istiyorum.

İyi Günler.