fonradar

Yurt Dışına Kesilen Faturanın Gelir Vergisi

Merhabalar,

Yurt içinden bir firma bize servis hizmeti verdi. Ancak ödemeyi 1cihaz yurt dışından alındığından ve garantili olduğundan yurt dışındaki firma ödemeyi yapacaktı. Dolayısıyla Yurt Dışındaki firma bize, bizde yerli firmaya ödeme yaptık.

Soru: Yurt dışındaki firmaya faturayı biz kestik. Bu yüzden bize yapılan ödeme için Gelir vergisi vb bir ödeme olur mu ?

Soru: bedeli aynı olan faturayı da bize yerli firma kesti, gider gösterme / mahsuplaşma olur mu?

şimdiden çok teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

Selamlar Saygılar

Dostum, öncelikle sen yurtiçi firmanın sana kestiği faturayı gider, yurtdışına kestiğin faturayı da gelir yazacaksın. Eğer kesmiş olduğun ülkede ki vergi kanunları, yurtdışından kendi ülkelerine kesilen hizmet faturaları için bir vergi öngörüyorsa (ikili anlaşma koşulları vs. varsa dikkate alınaraktan) sana ilgili gelir vergisini kesip ödeme yapabilirler. Yada anlaşmanız net fatura üzerindendir ve bunu ilgili yurtdışı firmaya bildirirseniz, toplam brüt tutar üzerinden gelir vergisi keserler ve size faturanız kadar kısmı öderler (ki bu onların işlerine gelmeyecektir).

Ancak, yurtdışında senin adına kesilecek bu vergiyi: yurtdışı firmadan mukimlik belgesi ve senin adına ilgili verginin ödendiğine dair bir yazı alarak (resmi makam onaylı -konsolosluk vs.-) Türkiye'de ödeyeceğin Gelir/Kurumlar vergisinden mahsup edebilirsin.

Bilgine,

Son düzenleme:
Sayın Formdaşım

Yurt içinden bir firma bize servis hizmeti verdi. Ancak ödemeyi 1cihaz yurt dışından alındığından ve garantili olduğundan yurt dışındaki firma ödemeyi yapacaktı. Dolayısıyla Yurt Dışındaki firma bize, bizde yerli firmaya ödeme yaptık.

Soru: Yurt dışındaki firmaya faturayı biz kestik. Bu yüzden bize yapılan ödeme için Gelir vergisi vb bir ödeme olur mu ?

Cevap :Yurt dışında mukim kişi ve kuruluşların Türkiyedeki müşterilerine hizmet sunmak suretiyle aldıkları paralar hizmetin türüne göre Türkiyede gelir veya kurumlar vergisine tabi tutulabilmektedir. Bu vergileme genellikle stopaj yoluyla olmaktadır.
Şayet hizmeti veren, yurt dışında mukim gerçek kişi ise hizmet bedeli olarak yapılan ödeme gelir vergisi kanununun 94 üncü maddesi uyarınca stopaj gerektiriyorsa, hizmeti alan bu maddede yazılı stopaj sorumlularından biri ise, bu gerçek kişinin mukimi bulunduğu ülke ile Türkiye arasında vergi anlaşması yoksa veya bu anlaşma bu stopajı önlemiyorsa söz konusu madde kapsamında stopaj yapılacaktır.

Hizmeti veren bir kurum ise; hizmet, niteliği itibariyle kurumlar vergisi kanununun 30 uncu maddesi kapsamında stopaja tabi ise, kurumun mukimi olduğu ülke ile Türkiye arasında vergi anlaşması yoksa veya vergi anlaşması stopajı engellemiyorsa, bu madde uyarınca stopaj yapılması gerekir. Bunun içinde ÇVÖA (Çifte Vergiyi Önleme Anlaşması GİB'in sayfasında var.Burda ülke uyruğuna bakarak bunu bulabilirsiniz ordaki oran ne ise onu uygulamalısınız

KDV Açısından :
Katma değer vergisi kanununun 9 uncu maddesi, mükellefin Türkiye içinde ikametgahının, işyerinin, kanuni merkezi ve iş merkezinin bulunmaması hallerinde vergiye tabi işlemlere taraf olanları verginin ödenmesinden sorumlu tutma yetkisi tanımıştır.

Kişi ve kuruluşların Türkiyede yaptığı hizmetler ile bunların yurt dışında yaptığı, ancak Türkiyede faydalanılan hizmetlerde katma değer vergisinin tamamının hizmetten faydalanan yurt içindeki muhatap tarafından sorumlu sıfatıyla beyan edilip ödeneceği yönünde düzenlemeler yapmıştır.
Buna göre, yurt dışından hizmet ithal edildiğinde, hizmeti ithal eden tarafından hizmet bedeli üzerinden katma değer vergisi hesaplanması ve bu verginin 2 no.lu katma değer vergisi beyannamesiyle beyan edilip ödenmesi gerekmektedir.

Soru: bedeli aynı olan faturayı da bize yerli firma kesti, gider gösterme / mahsuplaşma olur mu?

Cevap :Yerli firmanın size kestiği faturayı giderleştirerek firmayı alacaklandıracaksınız.Yurtdışından gelen paraya fatura düzenleyeceksiniz(faturada KDV hesaplamayı unutmayın yukarda yazdım 2 nolu KDV ile beyan ettiğiniz).Yurtdışı firmayı borçlandıracaksınız.Yurtdışı firmanın hesabını bankaya gelen parayla kapatacaksınız.Yerli firmayı size kestiği faturalar ile alacaklandırdığınız için onada ödeme yapacaksınız.Burda mahsuplaşama olmaz

Merhabalar,

Sayın tktvlkn ve Ferhat Beyler. Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. Çok bilgilendirici oldu ama tabi benim biraz daha okumam lazım. Bu işlerde yeniyim ancak ithalat ve ihracat konusunda çalışıyorum. Şimdilik ihracatla devam edeceğim.

Ürin sattığım firma İngilterede, Londra. Bu firmaya fatura keseceğim be bu fatura üzerinden %25 gelir vergisi alındığını biliyorum. Bu miktar VAT mıdır yoksa TAX mıdır ? Adamlar bu yantı bekliyorlar.

Merhabalar,

Sayın tktvlkn ve Ferhat Beyler. Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. Çok bilgilendirici oldu ama tabi benim biraz daha okumam lazım. Bu işlerde yeniyim ancak ithalat ve ihracat konusunda çalışıyorum. Şimdilik ihracatla devam edeceğim.

Ürin sattığım firma İngilterede, Londra. Bu firmaya fatura keseceğim be bu fatura üzerinden %25 gelir vergisi alındığını biliyorum. Bu miktar VAT mıdır yoksa TAX mıdır ? Adamlar bu yantı bekliyorlar.

Merhabalar,

Bu duyduklarınız hepsi kulaktan dolma bilgiler.

Vat deiğiniz şey value added tax = katma değer vergisi

Tax = Vergi bazen ikisi aynı anlamda kullanılır.
Ancak %25 falan uydurma. Bu oran daha az veya çok da olabilir.

Bu duyduklarınız hepsi kulaktan dolma bilgiler.

Vat deiğiniz şey value added tax = katma değer vergisi

Tax = Vergi bazen ikisi aynı anlamda kullanılır.
Ancak %25 falan uydurma. Bu oran daha az veya çok da olabilir.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Bende internetten okuduklarımı yazıyorum. Bilgim az :). Şimdi fima benden yanıt bekliyor. Anladığım kadarıyla, her halukarda bana bir gelir vergisi uygulayacaklar ve bu vergi %25 den daha az veya daha fazla.

Örneğin; 5000 Euro + KDV benim faturam. Buna, kayba uğramamak için en azından %25 ekleyip mi fiyat vermem lazım ? Yurt dışına kesilecek fatura için.

Teşekkürler. Selamlar.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Bende internetten okuduklarımı yazıyorum. Bilgim az :). Şimdi fima benden yanıt bekliyor. Anladığım kadarıyla, her halukarda bana bir gelir vergisi uygulayacaklar ve bu vergi %25 den daha az veya daha fazla.

Örneğin; 5000 Euro + KDV benim faturam. Buna, kayba uğramamak için en azından %25 ekleyip mi fiyat vermem lazım ? Yurt dışına kesilecek fatura için.

Teşekkürler. Selamlar.

%25 kardan verilen birşey miş. :) tabi az veya çok olabilir daha önce belirtildiği gibi. şimdilik sorularıma yatın aldım. emeğiniz için çok teşekkür ederim. selamlar saygılar.

%25 kardan verilen birşey miş. :) tabi az veya çok olabilir daha önce belirtildiği gibi. şimdilik sorularıma yatın aldım. emeğiniz için çok teşekkür ederim. selamlar saygılar.
Maliyete siz kendi kar marjınızı ekleyeceksiniz. Vergiye tabi olacak olan kısımda sizin bu karınız olacak. (gelir verginiz)

Sayın Formdaşım

KDV Açısından :
Katma değer vergisi kanununun 9 uncu maddesi, mükellefin Türkiye içinde ikametgahının, işyerinin, kanuni merkezi ve iş merkezinin bulunmaması hallerinde vergiye tabi işlemlere taraf olanları verginin ödenmesinden sorumlu tutma yetkisi tanımıştır.

Kişi ve kuruluşların Türkiyede yaptığı hizmetler ile bunların yurt dışında yaptığı, ancak Türkiyede faydalanılan hizmetlerde katma değer vergisinin tamamının hizmetten faydalanan yurt içindeki muhatap tarafından sorumlu sıfatıyla beyan edilip ödeneceği yönünde düzenlemeler yapmıştır.
Buna göre, yurt dışından hizmet ithal edildiğinde, hizmeti ithal eden tarafından hizmet bedeli üzerinden katma değer vergisi hesaplanması ve bu verginin 2 no.lu katma değer vergisi beyannamesiyle beyan edilip ödenmesi gerekmektedir.

Merhaba,

Burada arkadaşımızın yurtdışına kesmiş olduğu fatura var. Bunun için 2 nolu KDV beyannamesi verilmesi gerekir mi.

2Nolu beyanname yurt dışına fatura kesilmesi durumunda uygulanmaz. Tamamen tersidir. Yani yurt dışından Türkiye içersinde yararlanılan bir hizmet alıyorsanız, bunun için KDV2 beyanı verir, bunu da KDV 1 beyanında mahsup edersiniz.