Yurt Dışına Makina Satışı Ve Kdv Mevzuatı Hakknda Bilgi Almak İstiyorum

Merhaba Bi konu hakkında yardımınıza ihtiyacım var
Yurt dişi ukrayna ülkesine yabancı bir firmaya 2.500.000 tl değerinde iş makinası satmak uzereyim .
Merak ettiğim durum ürüne fatura kesicem nasıl bir fatura kesicem ve kdv ödeyecekmiyim.
Makinayı ankara'da teslim edeceğim.
Bilgi sahibi arakadaşlar yardımcı olursa sevinirim .

Yurt dişi ukrayna ülkesine yabancı bir firmaya 2.500.000 tl değerinde iş makinası satmak uzereyim .
Merak ettiğim durum ürüne fatura kesicem nasıl bir fatura kesicem ve kdv ödeyecekmiyim.
Makinayı ankara'da teslim edeceğim.
Bilgi sahibi arakadaşlar yardımcı olursa sevinirim .
once vergi mukellefimisiniz degilmisiniz bunu bilmemiz gerekli. onuda yazarsaniz ona gore yardimci oluruz. Eger vergi mukellefi iseniz yapilan is ihracat islemi olur. Keseceginiz faturada Kdv hesaplanmaz. Aksine ihracat esnasinda katlandiginiz butun faturalarin kdv'sini iade talep edersiniz.
Eger komisyoncu iseniz bu isi surekli yapiyorsaniz vergi mukellefi olmaniz gerekir

Vergiye tabiyim ltd şirket satmakta olduğum urunda bana ait
o zaman islem ihracat islemi yukarida yazdigim gibi bir gumrukcu bulacaksin ihracat evraklarini o hazirlayacak ( ceki listesi, konsimento vb.) siz faturayi KDV'siz keseceksiniz, Mal ihrac olacak. O mali ihrac edince Mali Musavirinize bilgi verin o malin ihraci ile yuklendiginiz KDV'yi iade istesin

Tabi bu arada her zaman is adamlarini uyarmayi severim. Sizide bir konuda uyarayim. Ihracatin sekli onemli kendinizi garantiye almak icin ihracati Pesin yada Mal Mukabili yapmanizda fayda var.

Bu iki ihracat seklinde malin bedeli granti edilmis oluyor. Bunada dikkat edin derim

Satılacak makinanın kullanılmış olması durumunda;​

İkinci El Veya Kullanılmış İş Makinelerinin İhracatı-İlişik Kesme Belgesi (Genelge 2020/16)​

COURSE ID10/07/2020
T.C. TİCARET BAKANLIĞI
Gümrükler Genel Müdürlüğü
Sayı :
52707093-010.06.02
Konu : İkinci El Veya Kullanılmış İş Makinelerinin İhracatı-İlişik Kesme Belgesi
GENELGE (2020-16)
Bakanlığımıza intikal eden olaylardan, ülkemizde herhangi bir tescil veya kaydı bulunmayan ikinci el veya kullanılmış iş makinelerinin ihracatı için yükümlülerince, gümrük idarelerine ihracat beyannamelerinin sunulduğu; ilgili Bölge Müdürlüklerinin yaptığı araştırmalarda, ilgili Oda tarafından verilen “kaydı yoktur” belgesine istinaden iş makinelerinin ihracatının yapıldığı bilgisinin edinildiği; bununla birlikte, mezkur belgeye istinaden işlem yapma konusunda tereddütlerin de yaşandığı anlaşılmaktadır.
Bilindiği üzere, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 3’üncü maddesinde iş makineleri “Yol inşaat makineleri ile benzeri tarım, sanayi, bayındırlık, milli savunma ile çeşitli kuruluşların iş ve hizmetlerinde kullanılan; iş amacına göre üzerine çeşitli ekipmanlar monte edilmiş; karayolunda insan, hayvan, yük taşımasında kullanılamayan motorlu araçlardır.” şeklinde tanımlanmıştır.
Bahse konu Kanun’un “Tescil belgesi alma zorunluluğu” başlıklı 19 uncu maddesinde “Araç imal, ithal, ihraç edenlerin ve satıcılığını yapanların, ithal, ihraç, depolama, teşhir ve satış amacıyla geçici olarak bu işlere mahsus yerlerde maliki olarak bulundurdukları motorlu araçlar hariç” olmak üzere, araç sahipleri araçlarını yönetmelikte belirtilen esaslara göre yetkili kuruluşa tescil ettirmek ve tescil belgesi almakla zorunlu kılınmışlardır.
2918 sayılı Karayolları Kanunu’nun uygulanmasına ilişkin Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin “Araçların Tescil Mecburiyeti” başlıklı 28 inci maddesi ile de bütün motorlu araçlar ile söz konusu Yönetmelikte tescili zorunlu kılınan motorsuz araçların sahiplerine, araçlarını yetkili tescil kuruluşuna tescil ettirmek ve tescil belgesi almak mecburiyeti getirilmiştir. Bahse Konu Yönetmeliğin 29 uncu maddesinin (a) fıkrasının (d) bendinde iş
makinesi türünden araçların tescilleri: “2) Özel ve tüzel kişilere ait olanlardan; Tarım kesiminde kullanılanlar Ziraat Odalarınca, tarım kesiminde kullanılanların dışında kalan ve sanayi, bayındırlık ve diğer kesimlerde kullanılanların tescilleri üyesi oldukları Ticaret, Sanayi veya Ticaret ve Sanayi Odalarınca” yapılacağı hükmünü amirdir. Aynı Yönetmeliğin 34 üncü maddesinde ise, iş makinelerinin tescil işlemlerinin hangi esaslara göre yapılacağı belirlenmiştir.
Konuya ilişkin olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan 11.05.2020 tarihli ve 4228 sayılı yazıda da, Birlikleri tarafından yayımlanan “İş Makinelerinin Tescili İle İlgili Esaslar”a atıfla, Esaslar’ın 6 ncı maddesinde yer alan istisnaya açıklama getirilerek istisna uygulaması bakımından asıl olanın ihracata konu satışa aracılık eden malike yönelik olduğu belirtilerek geçici ve istisnai bu durum da dahil olmak üzere ihracata konu edilecek olan ikinci el veya kullanılmış iş makinelerinin tescil zorunluluğunun bulunduğu bildirilmiştir.
Yukarıda bahsedilen mevzuat hükümleri gereği tescile tabi iş makinelerinin ikinci el veya kullanılmış olarak ihracının yapılabilmesi için söz konusu iş makinelerinin usulüne uygun bir şekilde tescil edilmiş olmaları ve ihracat esnasında ise söz konusu iş makinelerine ait ilgili kuruluşlardaki kayıtlarının kapatıldığına dair “İlişik Kesme Belgesi” veya “Kapatma Belgesinin” ibrazının aranması gerekmektedir. Aksi takdirde, bu araçların dosyasında haciz, ihtiyati tedbir, rehin gibi şerhlerin bulunması halinde telafisi imkânsız sonuçlar ortaya çıkabilecektir. Buna ilaveten, söz konusu araçların şasi numaraları ile oynanıp yurt dışına çıkarılmaması gereken araçların, bu araçlar kullanılarak çıkarılabileceği; çalıntı veya hurdaya ayrılmış ya da toplama mahiyete sahip olma ihtimallerinin de önüne geçilmesi açısından söz konusu tescilin aranması elzemdir. Dolayısıyla, ilgili Odalardan alınan “İş Makinesi Bilgi Sisteminde kaydı yoktur” şeklindeki yazı, yalnızca söz konusu makinenin sistemde tescil edildiğine dair bilgi bulunmadığı anlamına gelmekte olup “İlişik Kesme Belgesi”nin veya “Kapatma Belgesi”nin yerine geçmemektedir.
Bilgi ve gereğini rica ederim.
Rıza Tuna TURAGAY
Bakan a.
Bakan Yardımcısı

Bendeki makina da ruhsat yok kule vinc ruhsatlı bir makina olsa sanayi bakanlığından ruhsat düşümü yapılacaktı

Üstadim, Ankarada teslim edecekmiş, burayı kaçırdınız galiba
Askinim
Dogru soyluyorsun burayi kacirmisim. Ben;

buraya kadar okumusum.

Ancak Bulent249 arkadasimin dedigi gibi ''Ankara'dan da gümrükleme (ihracat) yapılabilir. Farklı bir durum yok.'' Yani ihracat buradan da yapilabilir.

Sevgili arkadasim Bulent249 Ticaret Bakanligi yazin icin tesekkur ederim. Bu tip yazilari Gumrukculer aldigi icin yazimda belirtmedim. Zira bazen bu yazilar '' asıl olanın ihracata konu satışa aracılık eden malike yönelik olduğu belirtilerek geçici ve istisnai bu durum da dahil olmak üzere ihracata konu edilecek olan ikinci el veya kullanılmış iş makinelerinin tescil zorunluluğunun bulunduğu bildirilmiştir. hukmunden dolayi alinmiyor onun icin yukarida Sayin ata'ya vergi mukellefi mi ? Yoksa aracilik mi yapiyorsunuz diye sordum.

Ancak gumrukcu yine de bu yaziyi alacaktir. Zira bu tip makineler bazen vergi ve sgk borcundan dolayi teminat yada bu kurumlar tarafindan uzerine haciz konulabiliniyor

Arkadaşlar bilgi paylaşımlar için tsk ederim benim vergi yada sigorta borcum yok ve satacağım makinada rehin yada ipotek yok .
Benim öğrenmek istediğim fatura kestiğim zaman bana vergi kdv çıkar mı?
Sonuçta 3 milyon tl fatura kesicem satış için .
Aracı komisyoncu üzerinden yapsam satışı çıkmayacak ise öylede yapabilirim satış işlemini zaten müşteriyi bi komisyoncu buldu oda karşı tarafa daha yüksek bir fiyat ile anlaşmış 3 milyon 300 bin tl olarak yabancı firmaya satış yapılacak
Benim tek derdim kdv çıkmaması makinayı ben 6 yıl önce 750 bin euro ya almıştım bende faturası da var makinanın

Arkadaşlar bilgi paylaşımlar için tsk ederim benim vergi yada sigorta borcum yok ve satacağım makinada rehin yada ipotek yok .
Benim öğrenmek istediğim fatura kestiğim zaman bana vergi kdv çıkar mı?
Sonuçta 3 milyon tl fatura kesicem satış için .
Aracı komisyoncu üzerinden yapsam satışı çıkmayacak ise öylede yapabilirim satış işlemini zaten müşteriyi bi komisyoncu buldu oda karşı tarafa daha yüksek bir fiyat ile anlaşmış 3 milyon 300 bin tl olarak yabancı firmaya satış yapılacak
Benim tek derdim kdv çıkmaması makinayı ben 6 yıl önce 750 bin euro ya almıştım bende faturası da var makinanın
Sayin ata

Tekrar yaziyorum. Eger makinayi siz satip IHRAC ederseniz KDV yok ayrica yuklendiginiz KDV'leri iade alirsiniz. Ancak makinayi araciya satarsaniz kesinlikle ve kesinlikle satis bedeli uzerinden % 18 KDV hesaplayip odemek zorunda kalirsiniz.

''Aracı komisyoncu üzerinden yapsam satışı çıkmayacak ise öylede yapabilirim satış işlemini zaten müşteriyi bi komisyoncu buldu oda karşı tarafa daha yüksek bir fiyat ile anlaşmış 3 milyon 300 bin tl olarak yabancı firmaya satış yapılacak''

Bu yazdiginizdan anladigim siz komisyoncuya komisyoncu daha yoksek fiyatla karsi tarafa satacak o zaman sizin komisyonuya satisiniz IHRAC olmayacak yurtici teslim olacak ve satis bedeli uzerinden KDV hesaplanacak

Tskederim gayet açıklayıcı oldu satışı ben yapcam o zaman kendi sirkeyim üzerinden kdv olmayacak . Tskler

Tskederim gayet açıklayıcı oldu satışı ben yapcam o zaman kendi sirkeyim üzerinden kdv olmayacak . Tskler
evet en dogrusu bu yada size onerim eger karsi taraf kabul ederse ona diyin ki ben senin soyledigin faturadan faturayi keseyim ancak farkin KDV'sini ve %22 Kurum vergisini alirim deyin.

Ancak birde bu isin yabanci ayagi var. Soyleki onlarda dusuk vergi odemek icin sizden dusuk fatura isteyebilirler. Burdada sizin dikkatli olmaniz gerekir. Burada sizde Turk Gumrugunden ''Damping Cezasi'' yersiniz

Bence bu konulari birde Mali Musavirinizle konusun

Aracı ben şirket üzerinden çıkışı yapmaya sıcak bakıyor onda sorun yok ben bu makinayı aldığımda kur 2.2 tl gibiydi 740.000 euro ya aldım yalnız sıfır almıştım 1milyon 700 bin gibi rakama gelmişti bana tl bazında
Yabancıya satış yapıyorum ya bunlar ödemesini kısmı nakit elden kısmı banka ile yapabilirler mı öyle bir imkan olur mu yoksa parayı bunlar gümrüğe mı ödüyor nasıl oluyor o konu hakkındada bilgim yok

Aracı ben şirket üzerinden çıkışı yapmaya sıcak bakıyor onda sorun yok ben bu makinayı aldığımda kur 2.2 tl gibiydi 740.000 euro ya aldım yalnız sıfır almıştım 1milyon 700 bin gibi rakama gelmişti bana tl bazında
Yabancıya satış yapıyorum ya bunlar ödemesini kısmı nakit elden kısmı banka ile yapabilirler mı öyle bir imkan olur mu yoksa parayı bunlar gümrüğe mı ödüyor nasıl oluyor o konu hakkındada bilgim yok
bunlar faturayi dusuk kestirirler bu bedeli bankadan geri kalani elden oderler boyle bir imkan var. Gumruge para odenmiyor