fonradar

Yurt Dışına Yapılan Swift Transferi Hk.

Merhaba,
Yurt dışındaki şirketim (Hollanda) için, yine yurtdışından (Rusya) bir firmadan bir yazılım ve servis hizmeti almak istiyorum.
2 ayrı transfer işlemi yapmak istemediğim için; Ödemeyi Türkiye'deki kişisel hesabımdan yapmak istiyorum.
Bugün swift işlemi için bankaya başvuru yaptım. Fakat banka aşağıdaki formu doldurmam gerektiğini söyledi.

Ben bu işlem için vergi/stopaj ödemek zorunda mıyım ?
Benim Türkiye'de bir şirketim yok. Hollanda'da ki şirketim hizmeti Türkiye'de vermiyor.
Bilgisi olan arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim.

EK2A Beyanname formu

B E Y A N N A M E

İlgi: .............................................tarih, ..................................... sayılı yazımız.
Yukarıda kayıtlı yazımız ile talep edilen ...................................................... yerleşik ......................................................................................... firmasına yapılacak .......................................................... bedeli ile ilgili olarak, Türkiye'de ödememiz gereken stopaj'ını transfer sırasındaki kura göre bağlı bulunduğumuz .................................................Vergi Dairesinin..........................................no.lu hesabına yatırılacaktır.

ADRES : KURUMUN ADI :

Bankalar görünmeyen işlemler genelgesi uyarınca belirttiğiniz beyannameleri alırlar ve stopaja tabi olabilecek tüm transferler için bunu isterler. Bankalar bu beyanı kendilerini koruma altına almak için alırlar. Yani, ödemeden stopaj doğmuyorsa çekineceğiniz bir şey yok. İlerde vergi dairesi sizden izahat isterse, ödemenin stopaja tabi olmadığını açıklarsınız.