fonradar

Yurt Dışında Çalışma ve SGK / Emeklilik

Iceman

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

Yurtdışından bir teklif aldım ve büyük ihtimal değerlendireceğim. Ülkeninin Türkiye ile çifte vergilendirme ve sosyal güvenlik antlaşmaları bulunuyor. Türkiye’de yaklaşık 10 yıldır sigortalı çalışıyorum;

- yurtdışında çalışacağım süreleri emeklilik için gerekli süreye ekleyebilir miyim?
- normalde ödediğimiz sgk tutarı emeklilik ve sağlık giderlerini kapsıyor. Sadece emeklilik tutarını ödeyebilir miyim?
- Şu an için bunu konuşmak için çok erken olsa da, eğer yapabilirsem sürekli oturma izni için ileride başvurmak istiyorum (konuştukları dili öğrenebilirsem tabi). Her 2 ülkeden emekli olma şansım olur mu ?
- Çifte prim mi ödemem gerekir, hem çalışacağım ülkeye, hem Türkiye’ye (bu bana kalacak olacak net maaşı etkiliyor. Özellikle kira giderleri yüksek olduğu için biraz sorun teşkil ediyor)

Bilgisi olan var ise yardımcı olabilirseniz veya yönlendirebilirseniz sevinirim.

1-Turkiyeye döndüğünüzde yurtdışında geçen süreleri borçlanma yapabilirsiniz
3- şartları sağladığınız sürece iki ulkeden de emekli olabilirsiniz
4-yurdisinda olduğunuz surelerde Türkiye'den SGK primi ( emeklilik primi +sağlık primi ) yatiramazsiniz yatirsanizda iptal olur çünkü sigorta primi fiili çalışmaya dayalı bir durum ilk tespitte iptal edilir ve iade edilmez ....

Özel bir durum olarak gideceğiz yer Fransa, İngiltere, İsveç ve İsviçre ise ikametgah şartına gerek kalmadan yurdisindaki bu ülkelerde bulunduğunuz
da aynı anda da sadece istege bağlı sigortali olarak prim yatırabilirsiniz...