fonradar

Yurt Dışından Alınan Hizmet ve KDV

Merhabalar,

Ana faaliyetleri fiyat değerlendirmelerini , piyasa yorumu ve haber ve pazar ve sektör trendlerini analiz iş zekası raporlarını içeren yayın piyasası raporlarını derleyip bize sunan bir firmadan hizmet alıyoruz. 1 Yıllık abonelik yaptırdık ve Invoice(Fatura) si geldi. Sorularım;

1- Bu Invoice KDV tabi midir? ve tabi ise nasıl hesaplayıp bildirimde bulunmalıyız.

2- 1 Yıllık bir hizmet olduğundan 180/280 de takip etmemiz dahamı doğru olur?

Saygılarımla.

Sayın TRiyonX;

Ana faaliyetleri fiyat değerlendirmelerini , piyasa yorumu ve haber ve pazar ve sektör trendlerini analiz iş zekası raporlarını içeren yayın piyasası raporlarını derleyip bize sunan bir firmadan hizmet alıyoruz. 1 Yıllık abonelik yaptırdık ve Invoice(Fatura) si geldi. Sorularım;

1- Bu Invoice KDV tabi midir? ve tabi ise nasıl hesaplayıp bildirimde bulunmalıyız.

Evet tabidir. Invoice tutara iç yüzde ile KDv hesaplayıp 1 nolu KDV ile indirim konusu yapıp 2 Nolu KDV ile Beyan edeceksiniz

Evet doğrusu da 180/280 hesaplarda takip etmek

Sayın TRiyonX;

Evet tabidir. Invoice tutara iç yüzde ile KDv hesaplayıp 1 nolu KDV ile indirim konusu yapıp 2 Nolu KDV ile Beyan edeceksiniz

Evet doğrusu da 180/280 hesaplarda takip etmek
Üstadım, iç yüzde yapılarak kdv hesaplanmasına katılmıyorum. Faturanın tutarı üzerinden hesaplanmalı diye düşünüyorum.

Bülentim sesini duyduğuma çok sevindim bu arada bayramını kutlarım. Konuya gelince iç yüzde olmalı yoksa ödenecek tutat, tutar+kdv şeklinde olur.oysa bu faturalar kdv'siz düzenlendiğinden fatura bedeli kdvsiz tutardır

Bülentim sesini duyduğuma çok sevindim bu arada bayramını kutlarım. Konuya gelince iç yüzde olmalı yoksa ödenecek tutat, tutar+kdv şeklinde olur.oysa bu faturalar kdv'siz düzenlendiğinden fatura bedeli kdvsiz tutardır
Güzel duygu ve düşünceleriniz için öncelikle teşekkür ederim. Faturanın TL karşılığının 1000 TL. olduğunu düşünelim. Ben,
180/280/770 vs. Hsp. 1.000 TL.(B) - 191 Hsp. 180 TL.( B)
320/327 1.000 TL.(A) - 360 Ödnck.KDV - 180 TL.(A) şeklinde kayıt yapıyorum...

Değerli ferhat üstadım,
Burada artı kdv olmali.
Bence siz,bukadar bilgi içinde karıştırdınız. 😘
Bülent üstadın kaydı doğrudur.

Sevgili Bülent ve aşkın

Şimdi konuyu daha iyi kavram ve yanlış yapmamak adına yurt dışından gelen hizmet faturaları hakkında sesli düşünelim.

Yurt dışından alınan bu tür hizmetler kural olarak ülkemizde sorumlu sıfatıyla stopaj uygulamasına tabidir. Yurt dışına bu ödemeleri yapanların brüt tutarları üzerinden KVK'nın 30. maddesi gereği BKK ile belirtilmiş oranlarda stopaj yapmaları ve muhtasar beyanname ile takip eden ayda beyan edip ödemeleri gerekmektedir.

Ancak ödeme yapılan taraf ile Türkiye'nin ÇVÖA bir ülke ise anlaşma şartlarına bakarak stopaj yapılmayabilir.

Genelde bu anlaşmalarda ;

1-Hizmet yurt dışından Türkiye'ye gelinmeksizin yapılmışsa stopaj yapılmayacağı
2-Hizmet Türkiye'ye gelinerek yapılıyorsa bir yılda (veya birbirini izleyen 12 aylık dönemde) Türkiyede hizmet için geçen zamanların 183 günü aşması gerekir.

Yukarıdaki açıklamalara göre eğer stopaj hesaplanması gerekiyor ise, ödeme net tutar üzerinden yapılıyorsa stopajın brütleştirme sonrası hesaplanması gerekir.

Peki KDV matrahı ne olacaktır ?

Stopajın matrahı (Brüt Tutar) aynı zamanda yapılacak KDV beyanında matrahı olacaktır. Sorumlu sıfatıyla KDV, ÇVÖA olsun olmasın stopaj yapılsın yapılmasın her halükarda uygulanacaktır.

Yapılması gereken de doğrusu da aslında budur. Ben böyle uyguluyorum.

Sevgili Kardeşim Bülent senin uygulamana gelirsek (Muhasebe kayıtlarına gelirsek onlarda sorun olmadığı için sadece rakamlar ile hesapalma yapalım

Faturanın TL karşılığının 1000 TL. olduğunu düşünelim. O zaman senin kayıtlarına yazacağın rakamlar şöyle olmalı stopaj olmadığını varsayarak

180/280/770 vs. Hsp. 1.219,51 TL.(B) - 191 Hsp. 219,51 TL.( B)
320/327 1.000 TL.(A) - 360 Ödenecek.KDV - 219,51 TL.(A) şeklinde kayıt olmalı

Faturanın TL karşılığının 1000 TL. olduğunu düşünelim. O zaman senin kayıtlarına yazacağın rakamlar şöyle olmalı stopaj olmadığını varsayarak

180/280/770 vs. Hsp. 1.219,51 TL.(B) - 191 Hsp. 219,51 TL.( B)
320/327 1.000 TL.(A) - 360 Ödenecek.KDV - 219,51 TL.(A) şeklinde kayıt olmalı

değerli üstadım, kayıt kapanmaz ama böyle....