fonradar

Yurt Dışından Borçlanarak Emekli Olduktan Sonra Emekli Aylığı Almak

Herkese iyi günler diliyorum sitenize yeni üye oldum.

Yurtdisindan borclanarak emekli olup ve emekli ayligi alirken tekrardan yurtdisinda kendi isimi kurup calisabilirmiyim? Yani hem emekli ayligi alip hemde kendi isimi kurup calisirsam emekli ayligi almak
yasakmi? :(

Ynt: Yurtdisindan borclanarak emekli olduktan sonra emekli ayligi almak

Bağkura kayıt olup sosyal güvenlik destekleme pirimi öderseniz herşey yasal olur.

Ynt: Yurt Dışından Borçlanarak Emekli Olduktan Sonra Emekli Aylığı Almak

Sayin Mod önce hizli cevap icin tesekür ederim
Yazmis oldugun cevabi biraz acarsan sevinirm tam anlayamadim.Ben SSKya ödeme yapip emkli olmak istiyorum
siz bagkura prim ödeyin diye yazmissiniz pek anlayamadim .
saygilar

06 Kasım 2008 Tarihli Resmi Gazete
Sayı: 27046

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

Yurtdışında Geçen Sürelerin Borçlandırılması Ve Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmelik

Aylığın kesilmesi ve yeniden bağlanması

MADDE 15 ? (1) Yurtdışında sigortalılık veya ev kadını olarak geçen sürelerini borçlanarak aylığa hak kazananların, bu aylıkları;

a) Sosyal güvenlik sözleşmesi yapılmış olup olmadığına bakılmaksızın herhangi bir ülkede çalışmaya, ikamete dayalı bir sosyal sigorta ya da sosyal yardım ödeneği almaya başladıkları,

b) Türkiye?de sosyal güvenlik kanunlarına göre sigortalı olarak çalışmaya başladıkları,

tarihten itibaren kesilir.

(2) Yurtiçinde veya yurtdışında çalışması sona erenlerin veya yurtdışında ikamete dayalı bir sosyal sigorta ya da sosyal yardım ödeneği alanlardan bu ödenek ve yardımları sona erenlerin, aylıklarının tekrar ödenmesi için yazılı talepte bulunmaları halinde, talep tarihini takip eden ay başından itibaren aylıkları tekrar ödenmeye başlanır.

(3) İkinci fıkraya göre aylıkları tekrar ödenmeye başlanacak olanların çalışmaları;

a) Yurtiçinde geçmişse, bu çalışmalar da dikkate alınarak aylıklar, ilgili sosyal güvenlik kanunlarındaki hükümlere göre hesaplanarak,

b) Yurtdışında geçmişse, kesildiği tarihteki aylığı, ikinci fıkrada belirtilen aylığın başlangıç tarihine kadar ilgili sosyal güvenlik kanunlarındaki artış hükümlerine göre yükseltilerek

yeniden bağlanır.

(4) Aylığın kesildiği tarihten sonra yurtdışında geçen sigortalılık sürelerinin yeniden aylık bağlanmasında değerlendirilmesi, bu sürelerin Kanuna göre borçlanılmasına bağlıdır.

(5) Kanundan yararlanmak suretiyle malullük, yaşlılık ve emekli aylığı almakta iken yeniden yurtiçinde veya yurtdışında çalışmaya başlayanlar hakkında sosyal güvenlik kanunlarında öngörülen sosyal güvenlik destek primine ait hükümler uygulanmaz.

Slm
Yani sunu anliyorum emekli maasi alirken kendim is yeri acip calissam bile emekli ayligi almam yasal degil.
Dogrumu anladim sayin Modum.
Saygilar

onur1 ' Alıntı:
Yurtdisindan borclanarak emekli olup ve emekli ayligi alirken tekrardan yurtdisinda kendi isimi kurup calisabilirmiyim? Yani hem emekli ayligi alip hemde kendi isimi kurup calisirsam emekli ayligi almak
yasakmi? :(
Yurtdışında kendi işinizi kurduğunuzda Türkiye de BAĞKUR a kayıt olmanıza gerek yok.
CRS39 ' Alıntı:
(5) Kanundan yararlanmak suretiyle malullük, yaşlılık ve emekli aylığı almakta iken yeniden yurtiçinde veya yurtdışında çalışmaya başlayanlar hakkında sosyal güvenlik kanunlarında öngörülen sosyal güvenlik destek primine ait hükümler uygulanmaz.

Yurtdışı sürelerini borçlanarak ve emekli olduktan sonra emekli aylığı bağlanan kişiler, yurtdışında ücretli veya kendi işini kurarak çalışamazlar.
Emekli olmak için aranan şartlardan biri ?Kesin Dönüş? şartıdır. Bu nedenle emekli olduktan sonra yurtdışında da tekrar ücretli veya kendi işini kurarak çalışmaları mümkün değildir. Bu durum ilgili kurumlar tarafından titizlikle takip edilmektedir.
SAYI : B.13.2.SGK.0.10.07.01 / 01- 031-3119 02/01/2009
KONU : Yurtdışında Geçen Sürelerin Borçlandırılması
ve Değerlendirilmesi

GENELGE
2008/115

D- AYLIK BAĞLANMASINA İLİŞKİN İŞLEMLER

a) Yurda Kesin Dönüş Yapmak

??????.Bu açıklamalardan sonra özetlemek gerekirse, Kanuna göre yurtdışı sürelerini borçlananlara aylık bağlanmasında, öncelikle yurtdışındaki çalışmaları ile varsa ikamete dayalı sosyal sigorta yada sosyal yardım ödeneklerinin sona ermesi şartı aranacak, kesin dönüş ifadesi hiçbir şekilde mutlak anlamda kullanılmak suretiyle yurtdışında bulunduğu ülkeden Türkiye?ye döndükten sonra tekrar yurtdışına çıkış yapmama şeklinde değerlendirilmeyecektir. Yurtdışında çalışmalarını sürdürdüğü veya yukarıda açıklanan ikamete dayalı sosyal sigorta yada sosyal yardım ödeneği almaya devam ettiği tespit edilenlere aylık bağlanmayacaktır.
E- YOKLAMA İŞLEMLERİ

3201 sayılı Kanuna göre yurtdışı sürelerini borçlanarak aylık bağlananların aylık alma şartlarının devam edip etmediğinin tespiti amacıyla yürütülecek yoklama işlemleri, Yönetmeliğin 14 üncü maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre;
1- Borçlandıkları süreler dikkate alınarak malullük, yaşlılık ve emekli aylığı bağlananların aylık alma şartlarının devam edip etmediği hususu, Kurumca, gerekli görülen zaman ve hallerde araştırılabilecektir.
2- 3201 sayılı Kanuna göre malullük, yaşlılık ve emekli aylığı bağlanıp altı aydan daha uzun süre yurtdışında bulunmuş olanlar, yurtdışında çalışıp çalışmadıklarını ve ikamete dayalı bir sosyal sigorta yada sosyal yardım ödeneği alıp almadıklarını gösterir belgeleri, bu Genelge eki 3201 Sayılı Kanuna Göre Aylık Alanlara Mahsus Yoklama Belgesi ile birlikte altı aylık sürenin dolduğu tarihten sonra üç ay içinde Kurumun söz konusu aylığı bağlayan ilgili ünitesine vereceklerdir. Yurtdışında bulunulan altı aylık sürede çalışmayan ve ikamete dayalı sosyal sigorta yada sosyal yardım ödeneği almayanların durumlarını 3201 Sayılı Kanuna göre Aylık Alanlara Mahsus Yoklama Belgesi ile Kuruma bildirenlerden, ayrıca bir belge istenmeyecektir.
3- 3201 sayılı Kanuna göre malullük, yaşlılık ve emekli aylığı bağlananların altı aydan daha uzun süre ile yurt dışında bulunup bulunmadıkları, her yıl Emniyet Genel Müdürlüğünden alınacak kayıtlarla tespit edilecektir. Söz konusu uygulamanın kapsamı, şekli ve diğer usul ve esasları Kurum ile Emniyet Genel Müdürlüğü arasında yapılacak olan protokolle belirlenecektir.
4- Yıl içinde aylık bağlananların yoklama işlemleri, takip eden yıldan itibaren başlatılacaktır.
5- Yoklama işlemleri sonucunda altı aydan daha uzun süre yurtdışında bulundukları halde, yurtdışında çalışıp çalışmadıklarını ve ikamete dayalı bir sosyal sigorta yada sosyal yardım ödeneği alıp almadıklarını gösterir belgeleri, 3201 Sayılı Kanuna Göre Aylık Alanlara Mahsus Yoklama Belgesi ile birlikte süresi içinde Kuruma vermediği tespit edilenlerin aylıkları, bildirim yapılmaksızın söz konusu belgelerin intikaline kadar durdurulacaktır.
6- Aylıkları durdurulanların Kuruma ibraz edecekleri belgelerden yada Kurumca yapılacak olan araştırma sonucunda, yurtdışında;
(a) Çalışmadıkları, ikamete dayalı bir sosyal sigorta yada sosyal yardım ödeneği almadıkları tespit edilenlerin aylıkları, durdurulduğu tarihten geçerli olmak üzere ödenecektir.
(b) Çalıştıkları, ikamete dayalı bir sosyal sigorta yada sosyal yardım ödeneği aldıkları tespit edilenlerin aylıkları, bu Genelgenin (F) bölümünde yapılan açıklamalara göre kesilecektir. Yersiz yapıldığı tespit edilen ödemeler, 5510 sayılı Kanunun 96 ncı maddesi hükümlerine göre geri alınacaktır.
7- Yurtdışı hizmetlerini borçlanarak aylık bağlananların, sosyal güvenlik kanunlarına göre aylık alma şartlarının devam edip etmediğinin tespitinde Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde yer alan yoklama işlemleri ile ilgili hükümleri de uygulanacaktır. Hak sahiplerine yurtdışı hizmet borçlanması yoluyla bağlanan aylıklara ilişkin yoklama işlemleri de, adı geçen Yönetmelik hükümlerine göre sürdürülecektir.

Slm
Yazmis oldugunuz cevaplar icin hepinize tsk edrim.Yalniz su en son yazida yani maddeler olan yazi orada
hep calisanlar diye söz ediyor simdi diyeceksinizki e sende calisicaksin benim kisi farkli.Orada yazilan yazilarin
icinde kendi isini kurup calisamazsiniz diye madde göremedim yada ben anlamadim.Kendi isinde calisirken
alamn sigortalarina para ödemez isem acaba yinede türkiyeden emekli maasi alabilirmiyim?
Sagilar.

Emekli olmak için "Kesin Dönüş" şartı aranması, yurtdışında şekli ne olursa olsun her türlü çalışmayı yasaklar. Çalışmanın şeklinin detaylanmasına gerek yok.

Slm
Yazmis oldugun cevap icin tsk.
Saygilar