fonradar

Yurtdışı alacağı için şüpheli alacak karşılığı ayrılır mı?

Merhaba,

arkadaşlar şirketin ihracatı nedeniyle yurtdışında bulunan müşteriden 25.000 $ alacağı mevcut.
Fakat bu alacağını tahsil edemiyor bir türlü.
Avukatlar aracılığıyla da yazı ile istenmesine rağmen sonuç çıkmadı.
dava açılacak ancak nerede hangi ülkede dava açılacak? prosedür nedir? araştırıyorum ama net bir bilgi elde edemedim.

bunun sonucunda bu alacak için VUK 323 e göre şüpheli alacak karşılığı ayrılır mı?
vergi usul yasamızdaki 323.madde hükmü, yurtdışı alacakları içinde mümkün mü?

Ynt: Yurtdışı alacağı için şüpheli alacak karşılığı ayrılır mı?

Ayrılır ayrılmasında ama biraz karmaşık bir konu. Sadece VUK md.323 yeterli değil, aynı zamanda 5718 Sayılı Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun'un 24'üncü maddesindeki karakteristik edim ve tenfiz kavramlarına da dikkat etmek gerekiyor.

Eğer sözleşmede özel bir hüküm varsa, sözleşmede belirtilen ülkede dava açılması gerekir. Eğer sözleşmede açık bir hümüm yoksa karakteristik edimin ifa edildiği ülkede dava açılması gerekiyor (ihraç işlemlerinde genellikle ihracatçının mukim olduğu ülke karakteristik edimin ifa edildiği ülkedir)

Dava bu şekilde Türkiyede açılmışsa dava sonucuna göre icra takibinin tenfiz usulüne göre borçlunun bulunduğu ülkede de ciddi bir biçimde devam ettirilmesi gerekir.