fonradar

Yurtdışı Ana Firma Kredi

Day-Dream

Tanınmış Üye
Merhaba

Yurtdışından ana firmadan gelen krediler için kdv 2 ve stopaj söz konusu mu ?

Faiz tutarı üzerinden mi söz konusu ?

Faiz ödendiğinde mi yoksa tahakkuk ettiğinde mi beyan edeceğiz ?

Teşekkür ederim

Faiz ödemeleri KDV kapsamına girmez. Yurt içinden kredi aldığınızda kdv nasıl ödenmiyorsa ( banka sigorta muamele vergisi kapsamında). Yurt dışında da girmez.

Değerli Üstadım

Yurtdışı firma finansal kurum olmasa da girmez mi ?

Saygılarımla

Finansal kurum değilse, faiz ödemeleri üzerinden kurumlar vergisi kanununa göre %10 stopaj olacaktır. Fakat faiz stopajı için öncelikle çvöye bakmak gerekir. Aynı zamanda brüt faiz tutarı üzerinden %18 kdv tevkifatı yapılması gerekecektir. Kdv tevkifatının ne zaman yapılacagı öteden beri tartışma konusudur. Ancak, güncel görüşler tahakkukla birlikte tevkifatın yapılması yönündedir.

Öte yandan, ortakla yapılan bu tarz işlemleri örtülü sermaye açısından da incelemenizi öneririm. Keza transfer fiyatlandırması açısından da.

Ayrıca, kkdf ve ortada bir imza edilen bir kağıt varsa damga vergisi açısından da konuyu inceleyin.

Sözün özü, bu tarz işlemler çok fazla sonuç doğuran işlemlerdir. Çok dikkatli hareket etmekte fayda var.

6102 sayılı Türk Ticaret Kanununa göre, Kanunun yürürlüğe girdiği 1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren kurulan veya yeni ortak alan, sermaye artıran şirketler için, yurt dışındaki yabancı ortaklardan yabancı sermaye bedeli veya sermaye artış bedeli olarak gelen ve Türk lirasına çevrilmeden, kurulacak şirket veya hisse devri yapan ortak veya yabancı ortak alırken sermayesini artıran şirket adına bankalarda açılacak döviz tevdiat hesabına yatırılan tutarların, şirketin tüzel kişilik kazandığını bildiren sicil müdürlüğü yazısının ibraz edilmesi kaydıyla şirkete ödenmesi gerekmektedir.
Buna göre; yabancı sermayeli şirket veya şube kurulması, mevcut şirketlere iştirak veya hisse devri, sermaye artırımı şeklinde nakdî (havale dahil) olarak gelen yabancı ortak sermaye payının tamamı bankalarca bloke edilecek ve sermaye artışının tescilinden sonra bloke kalkacaktır.

Bilindiği gibi yeni TTK’nda kuruluşta yada sermaye artışında, artırılan sermayenin % 25’i tescil işlemlerinden önce bankada bloke edilmektedir. Genelge’de bu tutarın tamamının bloke edilmesi TTK hükümleri ile farklılık taşımaktadır.

Sermaye olarak gelen bu tutarlar sermaye artışında kullanılmadığı durumlarda yurtdışından alınan borç olarak değerlendirileceği ve KKDF’ye tabi olabileceği bilinmelidir.

Teşekkür ederim
Ben sadece ana paraları tahakkuk etsem, zaten pek geri ödenecek gibi değil bu borç, faizleri tahakkuk etmesem kdv 2 ve stopaj ödemememe gerek yok değil mi ?

Bir de firma bu hali ile teknik iflasta , nasıl çıkarabilirim. Bu tutarları sermayeye eklemek için rapor yazsam , raporda firmanın sermayesi yeterlidir diye yazamıyorum
Saygılarımla

Faizin hesaplanabilir olması durumunda tahakkuk atmamak sıkıntı oluşturabilir. Tahakkuk atıldığı zaman KDV ve kurumlar tevkifatı hesaplanacağından, sonradan vergi ziyaı ya da g. faizi söz konusu olabilir. Teknik iflasta olmama mevcut uygulamada ön şart olarak görünüyor. Bu nedenle gelen tutarı zarar telafi fonuna aldığınızda bu durum devam ediyorsa sermaye artırımı mevcut durumda çok zor.

Merhaba

Yurtdışından ana firmadan gelen krediler için kdv 2 ve stopaj söz konusu mu ?

Faiz tutarı üzerinden mi söz konusu ?

Faiz ödendiğinde mi yoksa tahakkuk ettiğinde mi beyan edeceğiz ?

Teşekkür ederim

Sevgili Day-Dream

Nasılsın kardeşim, umarım iyisindir.

Sorunu buraya alıntı yaptıktan sonra ''Yurtdışından ana firmadan gelen krediler için kdv 2 ve stopaj söz konusu mu ?''

Cevabı kısaca evet diyelim ve açıklamasını da aşağıda yazalım

Türkiye'de BSMV kapsamına giren ve Kanunun 17/4-e maddesine göre KDV'den istisna olan kredilerin, bu kapsamda yurt dışından temini de KDV'den istisna olacaktır. Bu kapsamda olmayan krediler ise Kanunun 1/2 nci maddesine göre KDV'ye tabi tutulacak kredilere ilişkin faiz ödemeleri üzerinden hesaplanacak KDV firmanız tarafından sorumlu sıfatıyla 2 No.lu KDV beyannamesinde beyan edilerek ödenecektir.

Diğer taraftan, kredi alınan kurumun ilgili ülke mevzuatı gereğince kredi vermeye yetkilendirilmiş olup sadece ilişkili bulunduğu kurumlara değil tüm gerçek ve tüzel kişilere kredi veren kurumlardan olduğunun tevsik edilmesi kaydıyla 03.02.2009 tarih ve 2009/14593 sayılı Kararnamenin Eki Karar'ın 1 inci maddesinin 5-a bendi ile belirlenen %0 oranında,

Aksi halde aynı maddenin 5-ç bendi ile belirlenen %10 oranında kurumlar vergisi kesintisine tabi tutulacağı tabiidir.

Teşekkür ederim
Ben sadece ana paraları tahakkuk etsem, zaten pek geri ödenecek gibi değil bu borç, faizleri tahakkuk etmesem kdv 2 ve stopaj ödemememe gerek yok değil mi ?

Bir de firma bu hali ile teknik iflasta , nasıl çıkarabilirim. Bu tutarları sermayeye eklemek için rapor yazsam , raporda firmanın sermayesi yeterlidir diye yazamıyorum
Saygılarımla

Kesinlikle kdv 2 ve stopaj var. Vergiye ziyaa verme

Bir de firma bu hali ile teknik iflasta , nasıl çıkarabilirim.

Sermaye artışı yap

Ferhat üstadım çok teşekkür ederim , siz de iyisinizdir umarım

Cevaplarınız çok faydalı oldu
Saygılarımla
Sermaye artışı için yurtdışı para göndermiyor :)