Yurtdışı Borçlanmasıyla Emekli Oldum ve Hala Çalışıyorum. Emekli Aylığım Kesilec

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Yurtdışı Borçlanmasıyla Emekli Oldum ve Hala Çalışıyorum. Emekli Aylığım Kesilecek mi?

Soru: Yurtiçi çalışmam emekliliğe yeterli iken gün sayımı artırmak için iki yıllık yurtdışı çalışmamı da borçlanarak Ocak 2008 tarihinde SSK?dan emekli oldum. Şu anda da SGDP?ye tabi olarak bir şirkette çalışıyorum. Yazınızda yurtdışı borçlanmasıyla emekli olanların çalışmaya başlayınca aylığı kesilecek şeklinde bir ifade okudum. Bu uygulama beni de kapsıyor mu?

Cevap: Yurtdışı borçlanmasıyla emekli olanlara SGDP ödeyerek çalışma hakkı kaldırılmış bulunuyor. Ancak sizin gibi 08.05.2008?den önce yurtdışı borçlanması yaparak emekli olmuş olanlar bu tarihten önce SGDP ödeyerek çalışmaya başlamış ve devam ediyorlarsa bunların aylığı kesilmeyecektir. SGK?nın genelgesine göre aylığı kesilecek olanlar yurtdışı borçlanmasıyla emekli olup 08.05.2008?den sonra yeniden işe girmiş olanlardır.

Soru: 23.05.1963 doğ. 16 yıl 10 ay 11 günü 01.06.2002?ye kadar olmak üzere 24 yıl 2 aylık Bağ-Kur sigortalısıyım. Ne zaman emekli olabilirim?
Cevap: 01.10.2002 itibariyle geçerli hizmet sürenize göre Bağ-Kur?dan emeklilik için 49 yaşa tabisiniz. Varsa 2 aylık askerlik borçlanması yaparak 48 yaşa tabi olup 23.05.2011?de de emekli olabilirsiniz. Bağ-Kur sigortalılığınızı da 2 aylık askerlik borçlanması yaparsanız en az 20.04.2010?a; borçlanma yapmazsanız en az 20.06.2010?a kadar sürdürmek zorundasınız.

Soru: Babamın Bağ-Kur basamak sayısı iki seneden beri yükselmiyor. Bunun sebebi ne olabilir?

Cevap: Basamaklar 01.10.2008?den itibaren kalkmış bulunuyor. Babanız, kazancına göre uygun miktarda ve asgari ücretle asgari ücretin altı buçuk katı arasında kalmak kaydıyla prime esas kazanç tespit ederek bu rakamı Bağ-Kur?a beyanda bulunabilir.

Şevket Tezel

Sözcü/18.09.2009