fonradar

Yurtdışı Borçlanmasıyla Emeklilik

• Konbuyu başlatan T U R K O
  • Başlangıç tarihi
T

T U R K O

Ziyaretçi
Sadettin Orhan

Soru: Sadettin Bey, ben 09.04.1970 Almanya doğumluyum. 06.02.1989 ile 08.08.2004 yılları arasında sadece Almanya'da isçi emekli kasasına prim ödemiş bulunuyorum. Eşim ise 01.12.1973 Türkiye doğumlu, ev kadını. Almanya'ya girişi 1993 yılında gerçekleşti ve ne Türkiye'de ne de Almanya'da hiç çalışmadı. Yalnız 3 çocuk doğumuyla çocuk başına üçer yıl emekli primi ödemiş gibi (3 çocuk x 3 yıl = 9 yıl) kabul ediliyor. Bu bilgilere göre eşimin ve benim yurtdışı borçlanma şartlarımız nedir? Emeklilik için ne kadar borçlanarak ödememiz gerekir? Fazıl
Cevap: Fazıl Bey, öncelikle sizin durumunuza açıklık getirelim. Sizin, Almanya'da çalışarak geçirdiğiniz süreleri (Türk vatandaşlığınız var ise) Türkiye'de borçlanarak emekli olma şansınız var. Verdiğiniz tarihlere göre yaklaşık 15.5 yıl (5.580 gün) borçlanma hakkınız mevcut. Ancak Türkiye'de borçlanma yapmadan önce bir gün bile olsa bir işyerinde sigortalı çalışmanızı tavsiye ederim. Böylece, örneğin bugün itibarıyla borçlanma yaptığınızı varsayarsak 9.000 gün yerine 5.675 gün ve 54 yaşınızı doldurarak emekli olabilirsiniz. Bu 5.675 günün 5.580 gününü yurtdışı borçlanmayla, kalan 95 günü ise bir işyerinde çalışarak dolduracaksınız.
Eşinize gelince, kendisi ev hanımı olarak yurtdışında bulunduğu sürenin tamamını borçlanabilir. Eşiniz mecburen Bağ-Kur statüsünde borçlanma yapacağı için, 7.200 günü doldurması gerekiyor. Ayrıca yaş olarak da 49 veya 50 yaşını tamamlaması gerekir.
Öte yandan Almanya'daki primlerinizi Türkiye'ye transfer ettirerek kısmi veya tam yurtdışı aylığı alma şansınız da var. Tercih size ait.
SSK girişimin bir faydası olur mu?
Soru: Sadettin Bey, ben 16.09.1968 doğumluyum. 1983 yılında SSK'ya girişim ve 82 gün prim ödemem var. Ağustos 1989'dan Mart 1990'a kadar aralıksız Bağ-Kur prim ödemem var.
Sonra 12 aylık bir yedek subaylık dönemim var. Ardından Ağustos 1991'den bugüne kadar da aralıksız Bağ-Kur prim ödemem var ve iş hayatına devam ediyorum. Bu bilgilere göre nasıl ve ne zaman emekli olabilirim? Ayrıca 1983 yılındaki SSK girişimin bana bir faydası olacak mı? M. Murat Demirel
Cevap: Değerli okurum, bundan sonra da Bağ-Kur kapsamında prim ödemeniz durumunda, 9.000 gün ve 51 yaş şartlarıyla emekli olursunuz ve 1983 yılındaki SSK girişinizin size herhangi bir faydası olmaz. Ancak bundan sonra Bağ-Kur kapsamından çıkar da bir işyerinden sigortalı olursanız, 3.5 yıl (1260 gün) çalıştıktan sonra 47 yaşınızı dolduracağınız 16 Eylül 2015 tarihinde emekli olursunuz. Yani Bağ-Kur'dan SSK'ya geçmeniz, size 4 yıl erken emeklilik avantajı sağlıyor.
İsteğe bağlı sigorta Bağ-Kur'a mı sayılıyor?
Soru: Sadettin Bey merhaba. Ben isteğe bağlı olarak sigorta primi ödememi yapıyorum. Fakat bu şekilde devam etmem sonucunda Bağ-Kur'dan emekli olacakmışım. Bu doğru mudur? Zira benim 6 yıl daha ödemem gerekiyor. Öte yandan ben 2 yıldır rahmetli babamdan yetim aylığı alıyorum. Eğer ben isteğe bağlı primimi ödemeye devam edersem hem babamdan hem de kendi emekliliğimden aylık alabilecek miyim? İsimsiz
Cevap: Değerli okurum, 1 Ekim 2008 itibarıyla SSK'ya isteğe bağlı prim ödeme imkânı kaldırıldı. Dolayısıyla bu tarih itibarıyla isteğe bağlı sigorta kapsamında ödenen primler eski adıyla Bağ-Kur, yeni adıyla 4/b kapsamında değerlendiriliyor. Eğer emeklilik tarihinizden geriye doğru 1260 günden fazla isteğe bağlı prim ödemiş olursanız, siz de Bağ-Kur kapsamında daha fazla prim ödeyerek emekli olursunuz. Bu durumdan sakınmak için, kalan 6 yılın 2.5 yılını isteğe bağlı, son 3.5 yılını ise bir işyerinden sigortalı olarak doldurmanız yararınıza olur. Öte yandan kendi sigortalılığınızdan dolayı emekli aylığına hak kazanmanız durumunda, babanızdan almakta olduğunuz yetim aylığı kesilecektir.
Askerlik borçlanması, sigorta başlangıcımı etkiler mi?
Soru: Sadettin Bey 07.06.1988 tarihinde askerden sonra işe başladım. 1999 yılında 550 Gün olarak askerlik ödememi yaptım. Toplam 7.320 gün ödenmiş pirimim var. Sizden öğrenmek
istediğim, askerliğimi borçlandığım için SSK girişim 1.5 yıl geriye gider mi? Ayrıca gün, ay ve yıl olarak hangi tarihte emekli olabilirim? Yaşar Alakazlı
Cevap: Yaşar Bey, askerlik borçlanması yaptığınız için sigorta başlangıcınız 1 yıl 6 ay 10 gün geri gider ve 28.12.1986 olur. Buna göre 5.375 prim günü ve 50 yaşınızı doldurarak emekli olacaksınız. Doğum tarihinizin üzerine 50 yaşı eklerseniz, emekli olacağınız tam tarihi bulursunuz.