fonradar

Yurtdışı Çalışmanın Burda Günden Sayılması

Kızıldereli

Katkı Sunan Üye
Slm Kolay Gelsin
Bir bayan çalışanımız 2001 haziran ayında evlenerek almanya ya gitmiş ev hanımı olarak yaşamış ve 2003 ocak ayında çocuğu olmuş 2006 kasım da türkiye ye kesin dönüş yapmış 2004 yılında da almanya da 1 aylık çalışmışlığı var şimdi bu personelimiz eğer yurtdışında geçen bu süreyi günlerine eklettirebilirse emekli olacak
Çalışanımızın Almanya da çalışmadan geçen fakat 2003 ocak ta çocuk olduğundan zaten çalışamamış devletten para almış şimdi bazı kanunlarda yurtdışında ev hanımı olanlarada türkiye ye kesin dönüş yapılınca prim gün olarak sayılıyormuş
Bu konuda acil yardımlarınızı bekliyorum
Bayan 2006 da eşinden boşanıpta türkiye ye dönmüş

Ynt: Acil-Yurtdışı çalışmanın burda günden sayılması

Selamlar,
%100 emin olmamamla birlikte kabataslak bildiğim şu:Eğer Türk vatandaşı ise ve yurtdışındaki çalışmışlığını belgeleyebiliyorsa Türkiye'de günlük belli bir tutar ödeyerek (en son bildiğim 3,5 dolardı) çalıştığı ayla çarpılarak ilgili tutarı ödemek suretiyle bu çalışmışlıklarını Türkiye'de saydırabiliyor.Yinede kesin bilgi ssk dan alınmalıdır.Saygılar.

ev hanımı yada anne olarak günler
Bilen arkadaşlardan da cvp bekliyorum
Teşekkürler

Yurtdışında ev hanımı olarak geçen sürelerin borçlanılması

Hiç bir kurumda çalışmadım. 1995-2000 yılları arasında Almanya?da bulundum. 2000 yılından sonrada giriş çıkış yaptım (ev kadınıydım). Almanya?da bulunduğun yılları isteğe bağlı olarak borçlanabilir miyim? Borçlanırsam nasıl nereye başvuracağım? H.Ç.
Yurtdışında 18 yaşından sonra ev kadını olarak geçen sürelerinizi borçlanabilirsiniz.
Yurtdışı hizmet borçlanmasına ilişkin başvuru, Sosyal Güvenlik Kurumu veya Kurumun web sayfasından temin edilecek ?Yurtdışı Borçlanma Talep Dilekçesi? ekinde yurtdışında geçen süreleri ispatlayan belgeler ve nüfus cüzdanının önlü arkalı fotokopisi ile birlikte, Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılacak.
Yurtdışında ev kadını olarak geçen süreleri, yurtdışında oturduğunuza dair alacağınız ikamet belgesi (Türkiye?de yeminli tercüme bürolarınca, yurtdışında ise konsolosluklarca yapılmış tercümesi ile birlikte), ikamet belgesi temin edemiyorsanız yurtdışına çıkış ve yurda giriş tarihleri, fotoğraf ve künye bilgilerinin bulunduğu pasaport sayfalarının noter tarafından tasdikli fotokopisi ya da emniyet müdürlüğünden alacağınız yurda giriş-çıkış çizelgesi ile belgelendirmeniz gerekiyor.
Yurtdışı borçlanma tutarı, borçlanma talep tarihindeki asgari ücretin günlük tutarı ile 6,5 katı arasında olmak üzere kendinizce belirlenecek prime esas kazanç tutarının yüzde 32?si kadar olacak. Bugün için geçerli olan asgari ücrete göre hesap yaptığımızda günlük borçlanma tutarı en az (21,29x0,32=) 6,81 YTL, en fazla (138,39x0,32=) 44,28 YTL olacak. Tahakkuk ettirilen borç tutarının üç ay içinde ödenmesi gerekecek.

Yurtdışı borçlanma tutarını üç ay içinde ödemek gerekiyor

1963 doğumluyum. 1980 yılında (kaza-i rüşt belgesi ile) başlayan memuriyetimin üzerine (devredilen) Emekli Sandığına 16 yıl 1 ay ve 21 gün ile 3201 sayılı kanuna göre 4. derece 3. kademeden 0,051448 katsayıya göre aylık tutarın yüzde 36'sı üzerinden yurtdışı borçlanması yapmama karar verildi. Buna göre 64.740 YTL ödemem gerekiyor.
Bu borcun tamamını 3 ay içerisinde ödemem isteniyor. Bunu taksitlendirme imkanım var mı?
Ne kadar emekli maaşı alacağımı öğrenmem mümkün mü?
Yurtdışı borçlanması ile emekli olanlara ikramiye var mıdır?
Emekli olduktan sonra Türkiye'de doktora eğitimine veya başka bir iş ya da memuriyete başlamam halinde maaşımın tamamı kesilir mi? D.O

Yurtdışında geçen sürelerin borçlandırılması ve değerlendirilmesine ilişkin 3201 sayılı Kanununa göre, tahakkuk ettirilen borçlanma prim borcunun tebligat tarihinden itibaren üç ay içinde ödenmesi gerekiyor. Tahakkuk ettirilen prim borcunu tebligat tarihinden itibaren üç ay içinde ödenmemesi halinde yeni başvuru şartı aranıyor.
Verdiğini bilgilere göre, bugün için yaklaşık 800 YTL civarında emekli maaşı alırsınız.
Devlet memuriyetinde geçirdiğiniz süre için emekli ikramiyesi ödenir. Ancak bunun için son defa Emekli Sandığına tabi görevden emekliye ayrılmış olmanız gerekiyor.
Emekli olduktan sonra tekrar 4/c (Emekli Sandığı) kapsamında çalışmaya başlarsanız emekli aylığınız kesilir. 4/a (SSK) veya 4/b (Bağ-Kur) kapsamında çalışmaya başlamanız halinde emekli aylığınız kesilmez.

Sezgin özcan
Gazeteport/22.12.2008

Herkese Teşekkürler