Yurtdışı Çalışmasında İşçilerin Maduriyeti

Üyelik
19 May 2016
Mesajlar
1
Konum
izmir
Arkadaşlar yurtdışında bir türk firmasında kadrolu olarak çalışıyorum.Aslında gerçek şu imiş.türkiyede asgari ücret ile çalışan paravan bir şirketin ,yurtdışındaki bu firmaya kiraladığı kişilermişiz.maaşımız türkiyede bir bankaya yatıyor.460 dolar türkiyedeki paravan şirketin bize yatırdığı asgari ücret.maaşın geri kalanı malta adasındaki başka bir paravan şirket tarafından yatırılıyor.sgk ya bildirilen rakam asgari ücret.buradaki mağduriyetimiz hem kıdem tazminatı,hem de asgari ücretten sigortamızın yatması.kanunen haklarımızı bilmediğimiz için böyle bir konu açtım.emin olun yardımcı olursanız binlerce gurbette olan arkadaşımızın bilgilenmesine yardımcı olacaksınız.saygılarımla...
 

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,830
Konum
ankara
Sn.murat Çetin bey
Yurt dışına ilişkin işler/işlemler,bildiğim kadarıyla ya özel istihdam bürosu aracısıyla yada işverenin bizzat kendisi tarafından İş Kurumunun bilgisi,onayı dahilinde yapılmaktadır.
İşvereninizin TC.kanunlarına göre kurulmuş bir tüzel kişilik olduğu anlaşılmakta,iletinizde bahsettiğiniz"paravan"noktasını bilemem ama resmiyette bir firma var.
Olayınız kendi içinde bir çok hususu barındırmaktadır.Bu nedenle kesin olarak tek birşey söyleyemem.
Olayımıza ilişkin olarak İş kanununda "kiralama"kavramı yok,geçici iş ilişkisi,iş akdinin devri ve işyeri devri gibi durumlar mevcuttur.Olayınızda işyeri devri ve iş akdinin devri sözkonusu olmayıp,geçici iş ilişkisi olabilir!..
düşüncesindeyim.Eğer böyle yani iş kanunu madde 7 ye ise iş/çalışma süresi açısından bazı sınırlamalar var.
Çalışmanız 6715 sayılı kanun dolayısıyla bu kanunun 1 ci maddesi öncesi başlasa da gerek bu 1 ci madde gerekse iş kanunun önceki 7 ci maddesine görede olsa,kıdem tazminatı yönünden normalde sorun çıkmaz,çıkmamalı,işveren geçersiz,haksız fesih yapıp yinede ödemeyecekse ödemeyebilir,bu takdirde siz iş mahkemesine dava açarsınız,kazanırsanız yine alırsınız.Sgk primleri yönünden de sorun olmaz,zaten ödeniyor diyorsunuz.
Ödenen ücretler yönünden,Türkiye de asgari ücret yatırılıyor,diğer bölüm sanırım farklı bir hususa istinaden oradan yatırılıyor ki,bunun özel bir sebebi olabilir,bu istisnai gibi görünen durumda farklı değerlendiriliyor olabilir!..
 
Son düzenleme:
Üst